Muži hrdí na peníze, ženy na krásu?

Krása není než příslibem štěstí, poznamenal Stendhal ve svém spisu O lásce. O 189 let později podrobují úvahy francouzského literáta důkladné analýze ekonomové Daniel Hamermesh a Jason Abrevaya - ve studii nedávno vydané pod hlavičkou německého Institutu pro výzkum práce se ptají, zda a do jaké míry je krása člověka, jeho libý fyzický vzhled, klíčem ke štěstí, k životní spokojenosti.
Studie tak propojuje dva poměrně nové podobory ekonomie (jež se významněji rozvíjejí až tak v posledních patnácti letech), a sice "ekonomii krásy" (beauty economics, reprezentovaná například právě Hamermeshem) a "ekonomii štěstí" (happiness economics, představitelem je například Bruno Frey).
Hamermesh mi před dvěma lety řekl, že "studie o pocitu štěstí nebo spokojenosti nemá moc rád". Dodal tehdy: "Myslím si, že coby ekonomové bychom se o životní spokojenost a pocity štěstí neměli příliš starat. To je spíše téma pro sociology nebo psychology." Však co, změnit názor může každý.
Ale zpět k vlastní studii, v níž oba ekonomové zpracovali rozsáhlá data za obyvatele USA, Kanady, Velké Británie a Německa.
První závěr badatelského dua není kdovíjak novátorský: fyzická krása zvyšuje životní spokojenost člověka, jenž je jí nadán. Zajímavější může být, že tento efekt je z velké části nepřímý.
Libý fyzický vzhled obecně ústí - jak již ekonomové vědí z předchozích výzkumů - například v poměrně vyšší mzdu či lepší vyhlídky na "sbalení" opravdu kvalitního životního partnera. Obé pak dlouhodobě zvyšuje i životní spokojenost samu.
Bohatství je sexy: Ženy si lépe užijí sex s pracháči Hamermesh s Abrevayou vysledovali zmíněný efekt jak u mužů, tak u žen. Právě u dívek a dam je však poněkud silnější jeho přímá složka. Dobře jim zkrátka dělá už jen to, když svým vzhledem vyvolají rozruch a "haló", kamkoli vstoupí.
To samo o sobě zvyšuje jejich životní spokojenost bez ohledu na to, kolik vydělávají či jak kvalitní je jejich partner. Pro muže je toto "haló", jež vyvolávají, poměrně méně podstatné.
A pak že jsou ješitní jen muži.
Vysocí lidé jsou lépe placeni. Proč?