Akcie Komerční banky mohou v ročním horizontu zpevnit o 30 %, říká analytik z Fio banky
|

Akcie Komerční banky mohou v ročním horizontu zpevnit o 30 %, říká analytik z Fio banky

Pandemie nemoci covid-19 tvrdě zasáhla mimo jiné banky. Slabé hospodářské výsledky finančních domů odrážejí i aktualizovaná investiční doporučení. Analytik Michal Křikava z Fio banky snížil cílovou cenu akcií Komerční banky na 696 Kč z 903 Kč s hodnocením na stupni "kupovat".

Komerční banka Akcie ČR Banky Finanční sektor Dividendy Investiční doporučení Cílové ceny

"K snížení cílové ceny jsme přistoupili v návaznosti na námi očekávanou nižší ziskovost banky na horizontu střednědobé projekce (2020-2023) vlivem utlumené ekonomické aktivity v důsledku šíření koronaviru a následných preventivních vládních opatření," říká Michal Křikava.

Útlum ekonomické aktivity se podle něj do hospodářských čísel banky s vysokou pravděpodobností promítne nižším růstem úvěrů, poklesem čisté úrokové marže (mimo jiné v návaznosti na pokles tržních úrokových sazeb v ČR), nižší transakční aktivitou klientů a výrazným růstem rizikových nákladů.

Ožívání v příštích letech bude pozvolné

"V porovnání s poslední publikovanou analýzou jsou naše odhady čistého zisku v letech 2020-2022 nižší o 16-40 %, a to zejména v návaznosti na předpokládaný nižší čistý úrokový výnos a vyšší rizikové náklady banky," pokračuje analytik.

Tržní odhady jsou podle dat sesbíraných agenturou Bloomberg pro letošní rok nastavené na zisk 44 Kč na akcii a pro příští rok na zisk 47 Kč na akcii. Křikava očekává letos zisk na akcii 45 Kč a v příštím roce 53 Kč.

Akcie Komerční banky se aktuálně obchodují s poměrem ceny k účetní hodnotě (P/BV) na úrovni 0,88 a ukazatelem P/E 11,9 (podle odhadů Fio banky pro rok 2020). Vůči historickým průměrným valuačním násobkům za poslední tři roky (P/E 13,1, P/BV 1,6) se tak titul obchoduje s výrazným diskontem.

Dividenda již příští rok

"Vzhledem ke střednědobě udržitelné návratnosti vlastního kapitálu na úrovni ≥11,5 % a odhadovanému kumulativnímu dividendovému výnosu v následujících dvou letech na úrovni 18,5 % vnímáme rizikově výnosový profil banky při současné tržní valuaci jako investičně příznivý," dodává Michal Křikava.

Na začátku července akcionáři Komerční banky rozhodli, že dividenda z loňského zisku nebude vyplacena. Z letošního zisku by podle Křikavy mohla banka vyplatit dividendu 45 Kč na akcii, dividenda ze zisků z let 2021 a 2022 by podle něj mohla činit 53 Kč, respektive 43 Kč na akcii.

Akcie Komerční banky se od poloviny srpna pohybují kolem hladiny 540 Kč, cílová cena 696 Kč tak implikuje téměř 30% růstový potenciál.


KOMPLETNÍ ANALÝZA OD FIO BANKY KE STAŽENÍ


Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk o 38,5 % na 4,44 miliardy Kč, výsledky zaostaly za odhady analytiků
Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 38,5 % na 4,44 miliardy Kč. Po očištění o jednorázové položky byl nižší o 37 %. Celkové výnosy klesly o 6,7 % na 15,08 miliardy Kč. Čísla byla ovlivněna prudkým zhoršením ekonomické situace v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, opatřeními státu na zpomalení jejího šíření a v této souvislosti i oslabením spotřebitelské a podnikatelské důvěry, ale také dopady trojího snížení úrokových sazeb České národní banky.

Přehled investičních doporučení na akcie Komerční banky

zdroj: Bloomberg

Zdroj: Fio banka