US MARKETOtevírá za: 3 h 35 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ropa na vzestupu: Barel znovu za 50 USD?

Ceny ropy se na přelomu června a července vydaly vzhůru, pondělí tento týden bylo v řadě již osmým dnem v řadě, kdy dolarová cena Brentu stoupla. To znamenalo nejdelší růstovou sérii od roku 2010. Situaci na trhu s ropou se věnuje analytik Roman Sedmera z České spořitelny.

Konec května a většina června se nesly ve znamení shortování, kdy investoři měnili strategii a budovali krátké pozice. Značně negativní sentiment pramenil z aktivity amerických těžařů, kteří neustále otevírali nové vrty a tlačili na celkový růst produkce surové ropy. Ta v Americe vyšplhala až na 9,35 milionu barelů ropy denně, což je jen 265 tisíc barelů pod historickým maximem z června 2015.

Připočtěme k tomu rostoucí produkci v Libyi, která má výjimku z dohody OPEC a která podle posledních informací navýšila těžbu z původních 700 tisíc barelů denně již na 1,05 milionu barelů. A do třetice ropu ve velkém pumpuje Irák, který pokračuje v navyšování kapacit a chce do konce roku dosáhnout produkce 5 milionů barelů za den.

Celkem zaručený recept na medvědí tržní sentiment bychom tedy měli. Nálada trhu je ale vrtkavá a nové zprávy o tom, že počet aktivních vrtů v USA po 24týdenním nepřetržitém růstu konečně poklesl (a spolu s ním o 100 tisíc barelů denně i celkový objem produkce), vyhnaly ceny ropy opět výše.

Klíčovou otázkou zůstává, zda se jedná o pouhou korekci v rámci sestupného trendu, nebo o snahu trhu se z tohoto trendu skutečně vymanit.

Z hlediska poptávky vstupuje ropa do svého tradičně nejsilnějšího čtvrtletí. Shortujícím investorům ale k vybírání zisků mohou klidně stačit ceny okolo 50 dolarů za barel, což by silně tlačilo na opětovný pokles cen, a ropa by tak zůstala v sestupném trendu.

Z technického hlediska považujeme za klíčovou úroveň okolo 51,7 dolaru za barel (s postupem času se tato hodnota mění). Její překročení by totiž znamenalo vybočení z trendového kanálu. Tomu by nyní nejvíce pomohly dvě věci:

  • výrazný a jasně viditelný pokles komerčních zásob ropy (surová ropa, benzín a destiláty) v zemích OECD, a především pak v USA,
  • plné zacenění rizika plynoucího z probíhajících konfliktů na Blízkém a Středním východě (například o situaci okolo Kataru se sice hodně mluví, ale do cen ropy se zatím nepromítla).

Zdroj: Česká spořitelna

Analytici ČSKomodityRoman SedmeraRopaRopa BrentRopa WTITěžbaTěžba z břidlic
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa