Přehlížení vítězové: Platina, stříbro a paládium umějí nabídnout stejně zajímavý růst jako zlato

Zlato, zlato, zlato! I přes cenový výkyv na konci února a začátku března tento drahý kov plní titulní stránky světových médií. Je atraktivní z mnoha důvodů - evropská dluhová krize odhání investory od kdysi bezpečných státních dluhopisů a zlato se jeví jako jistota. Kromě jiného je považováno za ochranu před inflací, podobně jako jiná pevná aktiva. Ovšem zlato není jediné, které nabízí podobné výhody, letošní rally se týká i dalších kovů v čele se stříbrem, platinou a paládiem.
Stříbro
Stříbro se loni na jaře po krátkém výletu k 50 USD za unci vrátilo během pouhých osmi obchodních dnů do úrovní okolo 33 USD. Jeho cena není tak stabilní jako u zlata, ovšem pro krátkodobé obchodníky může stříbro nabídnout mnohdy zajímavější příležitosti. Ti dlouhodobí mohou sázet na průmyslové využití stříbra.
Stříbro je také díky nižší ceně praktičtější. Nákup fyzického kovu i jeho prodej se může odehrávat v řádech tisíců korun, zatímco unce zlata stojí přes 30 tisíc. Počítejte ovšem s přibližně padesátinásobnými požadavky na skladovací prostory - právě takový je zhruba v současnosti poměr ceny stejně velkých slitků zlata a stříbra.
Stříbro má zaděláno na další růst
Pro zájemce o investice skrze fondy ETF je stříbro snadno dostupné. Příkladem je nejznámější iShares Silver Trust ETF (SLV), případně menší ETFS Silver Trust (SIVR).
Zajímavé mohou být také akcie těžařů, z nichž někteří se přednostně zabývají právě produkcí stříbra. Mezi takové společnosti patří Silver Wheaton (SLW), která za první dva měsíce letošního roku posílila o 40 %, nebo například Pan American Silver (PAAS) a Silvercorp Metals (SVM), které ve stejném období na burze vzrostly zhruba o 20 %.
Platina
Od roku 2005 platina zhruba zdvojnásobila svou cenu, zatímco akcie posílily o zhruba 20 %. To není špatné, ale zlato ve stejném období v dolarech posílilo dokonce na čtyřnásobek. Je tedy zlato lepší než platina? Možná ne.
V současnosti se cena obou kovů blíží paritě. Historicky byla ovšem platina výrazně dražší, a to zhruba v poměru 1,3/1. Současná parita tedy signalizuje, že by platina mohla velice rychle překonat cenu zlata.
Jak do platiny investovat? Kromě ne tolik populárních slitků jsou to opět ETF a akcie těžařů. Příkladem burzovně obchodovaného fondu je ETFS Physical Platinum Shares (PPLT), který se obchoduje v souladu s vývojem ceny platiny.
Akcie těžařů, kteří se specializují na platinu, bývají málo likvidní, a tedy více volatilní, a často se obchodují na sekundárním trhu. Příkladem je jihoafrická společnost Anglo Platinum Limited (AGPPY).
Paládium
Paládium je podobně jako zlato a platina poměrně drahé, když se cena počítá za trojské unce. Populární jsou proto čím dál více také investiční mince a menší slitky.
U paládia je ovšem potřeba počítat s vyšší volatilitou. Na konci roku se jeho cena pohybovala okolo 800 USD za unci, aby během roku 2011 spadla až ke 400 USD. V současnosti je zpátky na úrovni 700 USD.
Největší růst (nad 1 000 USD za unci) zaznamenal kov během internetové bubliny na přelomu tisíciletí. Používá se totiž v elektronice, a to ve všem od počítačů a chytrých telefonů po LCD obrazovky. Průmyslová poptávka po paládiu je proto stále vysoká, což je výhoda tohoto kovu oproti zlatu, jehož praktické využití je mnohem užší.
Investice pomocí ETF je možná například skrze ETFS Physical Palladium Shares (PALL). V případě paládia mohou být ovšem zajímavější akcie těžařů.
Jedním z nejvýznamnějších je North American Palladium (PAL). Investoři ovšem mohou vybírat také z diverzifikovaných těžařských společností. Stillwater Mining (SWC) má významné aktivity jak v oblasti paládia, tak platiny.
Zdroj: InvestorPlace.com