Cena zlata do konce roku: 1 800 USD, 1 900 USD, nebo snad 8 500 USD?!

Zlato má své místo v portfoliu, a v době uvolňování měnové politiky to platí dvojnásob. Société Générale je ve své nedávné analýze ohledně zlata velice optimistická. Její analytici počítali při svých výhledech i s možností kvantitativního uvolňování v USA, které (zatím) nepřišlo, rozvolněná měnová politika ovšem bude panovat na obou stranách Atlantiku ještě hodně dlouho. A zlato je v prostředí, které nahrává růstu inflace, tím pravým kořením pro portfolia investorů.
Analytici z francouzské banky ve svém reportu rozebírají vztah ceny zlata a peněžní zásoby ve Spojených státech. "Pokud by zlato dohnalo růst peněžní zásoby od 20. let stejně, jako se mu to povedlo zkraje let osmdesátých, jeho cena by vylétla až k 8 500 USD za trojskou unci. Pokud by dohnalo růst peněžní zásoby od července 2007, jeho cena by vzrostla na 1 900 USD za unci," píše se v analýze. Druhý předpoklad není vůbec nereálný.
Graf ukazuje vztah sledovaných veličin, tedy ceny zlata, peněžní zásoby v USA a inflace.
Cena zlata vzrostla v reakci na QE1 o 36 %, v reakci na QE2 o 21 %. Jakékoli další kvantitativní uvolňování v USA by tedy mělo být pro cenu zlata výraznou podporou. V Evropě něco podobného může nastartovat ECB, její nižší požadavky na kolaterál jsou toho náznakem.
"Zlato bude benefitovat z uvolněné politiky Fedu. Předpokládáme, že se cena kovu dostane do konce roku nad 1 800 USD za unci," uzavírá Société Générale.
Zdroj: Société Générale