Nejisté ropné zítřky aneb Co (ne)čeká černé zlato do konce roku?

Ropa je v posledních týdnech komoditou, ze které se profesionálním obchodníkům i laické veřejnosti oprávněně točí hlava. Jak jinak chápat situaci, ve které měli vývozci ropy nulový zisk a producenti suroviny museli odběratelům platit za odběr barelů?
Žijeme v nevídaných časech, kdy kombinace nových a neočekávaných faktorů způsobila na trhu s ropou chaos. Nejde jen o nákazu COVID-19, která sužuje svět a jejíž následky budeme pociťovat ještě dlouho. Trh s ropou se v roce 2020 stal dějištěm mocenské přetahované, v důsledku čehož se cena kontraktu na dodávku černého zlata krátce propadla do záporných hodnot.
Co se vlastně na trhu s ropou stalo? Proč lze rok 2020 prozatím považovat za černý rok černého zlata? Co s touto důležitou komoditou bude dále? A vůbec, je vůbec pojem černé zlato ještě aktuální?
Co srazilo ropu na historická minima?
Situace na ropném trhu v roce 2020 nevznikla jen v důsledku lačnosti části světové populace po netopýřím mase. Šlo o kombinaci několika faktorů. Představme si ty nejdůležitější.
COVID-19
Bezpochyby nejdůležitější faktor, jehož vliv budeme pociťovat ještě mnoho měsíců. Rychle se šířící nákaza novým koronavirem zmrazila světovou ekonomiku a postiženým zemím znemožnila (a dále zhusta znemožňuje) normálně fungovat, což vedlo k propadu poptávky po ropě. Cena komodity ji následovala takřka bezprostředně.
Cena ropy tedy bude vcelku logicky reagovat na další vývoj pandemie. Razantně by s ní mohly pohnout případné důležité události nebo zprávy spojené s koronavirem a restriktivními opatřeními, a to oběma směry.
Mocenská přetahovaná ropných gigantů
V prvních měsících roku 2020 byla evidentní snaha zemí sdružených v kartelu OPEC o omezení těžby ropy, které mělo podpořit růst jejích cen. Nesetkala se však s pochopením Ruska. Ropnému gigantu z východu dlouhodobě vadí těžba břidlicové ropy v USA a v odmítnutí dohody o omezení produkce spatřoval nástroj k prosazení vlastních zájmů. Nízká cena ropy by totiž z břidlicové těžby udělala nerentabilní proces, což by americkou konkurenci vyřadilo ze hry.
Poslední slovo však (prozatím) měla Saúdská Arábie, které se ruský krok nelíbil. Jednala rychle, důsledně a nepředvídatelně, neboť svou vlastní produkci ropy výrazně zvýšila. Od svého rozhodnutí si slibovala, že Rusko ve světle padajících cen ropy a bezprostředního ohrožení státního Gazpromu donutí přistoupit na podmínky dohody o omezení dodávek ropy na trh.
Výsledkem mocenských třenic mezi hlavními hráči na trhu s ropou byl pád komodity na dosud nevídané hodnoty, stejně jako široký úsměv na tváři mnoha motoristů. Krok Saúdské Arábie nakonec Rusko přiměl kývnout na podmínky OPEC, což vedlo k celosvětovému snížení nabídky ropy. Cena suroviny se poté zdánlivě oklepala a začala pozvolna růst.
Jedná se o důležitý faktor i pro další vývoj. Pokud bude shoda zemí vyvážejících ropu dlouhodobá a trvalá, lze to chápat jako podporu pro ceny ropy.
Krok Ruska sice těžbu břidlicové ropy v Americe úplně nezastavil, nicméně těžební společnosti v USA dostal do problémů. Jejich činnost je v současnosti hluboce nerentabilní, protože těžba z břidlic je výrazně nákladnější, než kolik těžařům "zaplatí" barely prodané za současné ceny. Případný krach břidlicových společností by vedl k poklesu nabídky ropy, z čehož by trh s ropou mohl čerpat podporu.
Dopady pandemie
Jedním z nejdůležitějších, ne-li nejdůležitějším faktorem však zůstává COVID-19. Pokud dojde k ústupu, popřípadě k zefektivnění kontroly nákazy, což zemím celého světa dovolí opět naplno otevřít továrny a nastartovat skomírající ekonomiky, lze očekávat, že poptávka po komoditě opět poroste.
Ropa však bude nadále mimořádně citlivá na zprávy spojené s koronavirem. S její cenou by mohly výrazně pohnout zprávy ohledně pokroků ve vývoji vakcíny a nových léků, ale také návratu onemocnění a opětovného růstu počtů nakažených.
Ropa v druhé polovině roku 2020
Pokud bude vývoj globální epidemie pokračovat současným směrem, kdy se začínají objevovat první výraznější známky návratu života do starých kolejí, ceny ropy by mohly zaznamenat další růst. Spolu s návratem života do továren, stejně jako do v současnosti značně nemobilní společnosti, vzroste poptávka po ropě, což její ceny vytlačí vzhůru. Roli bude dlouhodobě ale hrát také odklon od fosilních paliv.
Stěžejním faktorem zůstává shoda mezi největšími světovými producenty ropy. Na jednu stranu lze tvrdit, že se ropné giganty z důsledků svých mocenských třenic poučí a podniknou takové kroky, aby k propadu cen komodity do záporných hodnot již nedošlo.
Na druhou stranu je ale zřejmé, že na ropných trzích není jisté vůbec nic. To se netýká pouze ropy, ale i (zbytku) roku 2020 jako takového. Vzpomene si dnes ještě někdo třeba na lednové třenice mezi USA a Íránem, které mnozí vnímali jako možný začátek třetí světové války?