Barel ropy Brent za 30 USD? Vyloučit to nelze, varuje analytik

Ceny ropy mohou v následujících měsících pokračovat v poklesu. Proč? Primárně ze dvou důvodů, píše analytik Lukáš Lipovský z XTB.
První důvod souvisí se světovou spotřebou ropy, která může být v následujících měsících ohrožena pokračující pandemií covidu-19 a s tím souvisejícím zaváděním tvrdších opatření v mnoha zemích s cílem zabránit šíření koronaviru. Tvrdší opatření vedou ke zpomalení ekonomiky, což přímo vede k nižší spotřebě ropy. Kvůli těmto opatřením se očekává, že světová poptávka po černém zlatě bude v následujících měsících klesat, což bude vytvářet tlak na ceny.
Druhý důvod souvisí s nabídkou ropy na trhu. Těžba v Libyi se během několika týdnů po podepsání příměří zvýšila z méně než 100 tisíc na více než 500 tisíc barelů denně. Libye je odhodlána restartovat produkci. Země přitom těžila v letech 2018-2019 v průměru 1 milion barelů ropy denně. I když je sporné, zda dokáže obnovit produkci ropy do prosince na 1,2 milionu barelů denně (kvůli poškozeným vrtům a infrastruktuře, které vyžadují investice ve stovkách milionů dolarů), není vyloučeno, že produkce ropy v zemi se dříve či později vrátí na původní úrovně.
Libye disponuje v rámci Afriky největšími zásobami ropy. Kvůli svým problémům byla v dubnu vyňata z dohody zemí OPEC+ o snížení produkce. Od začátku roku přitom plánovaly země OPEC+ navýšit produkci ropy o 2 miliony barelů denně. V kombinaci s navýšením těžby v Libyi by na trhu mohl vzniknout přebytek suroviny, což by mohlo srazit ceny barelu.
Ruský prezident Vladimir Putin sice v říjnu uvedl, že nevylučuje zpoždění plánovaného zvýšení produkce v zemích OPEC+, ovšem i tak mohou ceny ropy pokračovat v sestupném trendu, a to právě kvůli zmíněné Libyi a poklesu spotřeby ve světě. Nelze proto vyloučit, že se barel Brentu může v příštích týdnech obchodovat i poblíž hladiny 30 USD za barel.
Zdroj: X-Trade Brokers