Technický pohled: Začátek roku byl (a bude) pro zlato a stříbro pořádně divoký

Zlato i stříbro vstoupily do roku 2021 nejprve solidním růstem, což ostatně nastalo v uplynulých sedmi letech pokaždé. Cena zlata prorazila několikaměsíční sestupnou rezistenční linii, a to hned v nočním obchodování z neděle na pondělí 4. ledna. Tím se vytvořila na grafu mezera (gap), což bývá na pováženou, protože trhy mají tendenci gapy vyplňovat.
Zlato i stříbro vstoupily do roku 2021 nejprve solidním růstem, což ostatně nastalo v uplynulých sedmi letech pokaždé. Cena zlata prorazila několikaměsíční sestupnou rezistenční linii, a to hned v nočním obchodování z neděle na pondělí 4. ledna. Tím se vytvořila na grafu mezera (gap), což bývá na pováženou, protože trhy mají tendenci gapy vyplňovat.
Toto proražení přilákalo na trh spoustu býků, což se projevilo zejména zvýšenou poptávkou po fyzickém kovu (nárůst objemu fyzického zlata a stříbra v největších ETF). Před týdnem jsem uváděl, že pokud má být toto prolomení úspěšné, musí zlato nad rezistenční linií uzavřít v rámci týdne, to se ovšem nestalo. Trh se pouze přiblížil na dosah klíčové ceny 1 965 USD za unci (vrchol z 9. listopadu), jejíž prolomení bylo nutné, aby se přetočil celkový dočasný medvědí trend na býčí. To také nenastalo, nejvyšší cenou uplynulého týdne na spotovém trhu bylo 1 959,33 USD. Jakmile zlato utvořilo pomyslný dvojitý cenový vrchol u hodnoty 1 960 USD, nastal prudký výprodej až k 1 828 USD.
Z hlediska krátkodobých i střednědobých cyklů zůstává situace na trhu se zlatem otevřená pro dvě varianty, které jsem zmiňoval před týdnem. Pokud je zlato již v novém primárním cyklu, který mohl nastat 30. listopadu na ceně 1 765 USD, lze očekávat výprodej až k hodnotě 1 850 až 1 820 USD (cena zlata klesla přesně do této zóny). Pokud by ale bylo zlato nadále v původním (starém) primárním cyklu, výprodej se může zastavit až na úrovni 1 765 až 1 735 USD.
První zmiňovaná varianta může být stále platná, ovšem za předpokladu, že se zlato začne v tomto týdnu rychle stabilizovat a cena se již nepropadne a neuzavře pod podporou kolem 1 820 USD. Ale vzhledem k prudkosti cenového propadu a razantnímu odmítnutí ceny 1 965 USD se mírně přikláním k druhé variantě, která by znamenala další pokračování poklesu v rámci kanálu, do kterého se cena zlata po neúspěšném proražení vrátila.
Tato varianta také lépe zapadá do celkového kontextu v rámci střednědobých cyklů, k nimž jsem v poslední zprávě napsal: "Z časového hlediska by bylo optimální, pokud by 31měsíční dno nastalo v prvním kvartálu letošního roku, neboť tento cyklus má nastat podle průměrných propočtů v březnu 2021 (+/- 5 měsíců). Listopadové dno je již v časové toleranci pro tento cyklus, vytvořilo se však v rané fázi."
V posledních čtyřech zprávách jsem se také několikrát zaobíral myšlenkou, že bychom neměli být překvapeni, pokud zlato se stříbrem projdou "posledním" větším výprodejem, než ceny zamíří zpět k historickým maximům v případě zlata a nad 30 USD za unci v případě stříbra. Důvodem byl vysoký stav čistých SHORT pozic komerčních obchodníků na burze COMEX, které dosahovaly u zlata k 5. lednu (poslední COT report) celkem 320 923 kontraktů (32 milionů uncí) a u stříbra 77 514 kontraktů (387,5 milionu uncí), což byly nejvyšší hodnoty za posledních 10 měsíců.
V polovině prosince jsem zjednodušeně popisoval taktiku commercials za posledních 10 let. Nyní vidíme, že se v podstatě nezměnila. Od 15. prosince a během vánočních svátků nechali commercials růst cen kovů za nízkých objemů a "lákali" nekomerční obchodníky a drobné spekulanty na LONG stranu trhu, přičemž sami prodávali a zvyšovali systematicky SHORT pozice. Jakmile se trh naplní, přijde zpravidla "chvíle zúčtování" a během 3 obchodní dnů jsou všichni obchodníci na LONG straně "vypláchnuti" z trhu. Nic více a nic méně v tom nehledejme. Pokud totiž kolabuje cena stříbra až o 10 % za den, nesouvisí to se změnou poptávky nebo nabídky na trhu s fyzickým stříbrem (jehož nedostatek je podle dostupných informací evidentní), jedná se jen o masivní obchodování derivátových (papírových) kontraktů na stříbro (i zlato).
Cena stříbra se dokázala v pozdním pátečním obchodování celkem zotavit a zavřela dolar od denního minima, zlato uzavíralo týden těsně pod 1 850 USD a vrátilo se nad 200denní průměr, na kterém se současný propad zastavil. Minulý týden tak přinesl první ochutnávku toho, jak asi bude vypadat obchodování v prvních dvou měsících letošního roku. Měli bychom se připravit na velice turbulentní vývoj.