US MARKETOtevírá za: 7 h 14 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Technická analýza: Zlato po poklesu ceny opět přilákalo kupce

Zlato i stříbro v dolarových cenách v uplynulém týdnu odepsaly 0,6 %. Volatilita v rámci týdne byla ale opět výrazná.

Zlato vystoupalo hned zkraje týdne nejprve na nejvyšší cenu v rámci současné růstové vlny, když 1. června dosáhlo na 1 916 USD za trojskou unci. Vzápětí přišel prudký výprodej, který ale skončil stejně rychle, jako začal. Před týdnem jsem opakoval, že je zlato krátkodobě technicky překoupené a že by si trh "zasloužil" alespoň korekci k trendové linii, která se začala tvořit na konci března a aktuálně se nachází na zhruba 1 840 až 1 850 USD. Také jsem uváděl, že trhy někdy testují zpětně původní průlomové pásmo, které tvořilo nejprve rezistenci a po průrazu výše se stalo nejbližší podporou. V pátek 4. června ráno cena klesla téměř přesně k uvedené linii, od které se poté odrazila prudce vzhůru.

Zlato graf 4hodinový v USD

Hlavní otázkou zůstává, zda 1 916 USD je cenový vrchol současného primárního cyklu, který vstoupil již do 13. týdne. Průměrná délka primárních cyklů je 15-21 týdnů. Pokud ano, zlato může zahájit fázi sestupu k primárnímu dnu, přičemž tento pokles může trvat 2-8 týdnů. Zatím ale nenastal signál toho, že by současný růst vyvrcholil. Je možné, že se cena zlata bude nějakou dobu pohybovat mezi nedávným maximem a minimem, což by bylo zhruba pásmo 1 915 až 1 850 USD. Ale trh vykazuje nadále poměrně býčí charakter, což předpokládá, že by byl vrchol primárního cyklu stále před námi.

Býčími signály jsou pokračující růst objemu fyzického zlata i stříbra v největších světových ETF, které navyšují zásoby kovů již 5. týdnem v řadě. Překvapivým faktorem bylo opětovné snížení SHORT pozic 4 největších subjektů na prodejní straně na burze COMEX. "Velká 4" zredukovala SHORT pozice o dalších 7 000 kontraktů a nyní drží nejnižší SHORT pozice od loňského července (138 443 kontraktů).

Naproti tomu jiná kategorie komerčních obchodníků (commercials), která nese pracovní název
raptors a zahrnuje zhruba 42 menších obchodních bank, navýšila v posledních 2 týdnech agresivněji SHORT pozice okolo ceny 1 900 USD. Všimněte si, že raptors drželi průběžně SHORT pozice v podstatě uplynulé dva roky, kdy zlato zdražovalo z 1 300 USD na 2 075 USD za unci. Z tohoto hlediska nebyly jejich sázky na pokles ceny příliš úspěšné. Teprve letos v březnu se tito obchodníci na chvíli dostali na LONG stranu, když zlato tvořilo dvojité dno na ceně 1 676 USD za unci.

Raptors jsou charakterističtí i tím, že rychle a agresivně točí své pozice. Pokud při propadu 4. června opět rychle kupovali své SHORT pozice zpět (což není v aktuálním COT reportu zahrnuto), je současný trh nadále velice býčí. Je také možné, že raptors obchodují spread mezi zlatem a stříbrem, neboť jsou již delší dobu LONG na trhu se stříbrem, ale SHORT na trhu se zlatem.

Podrobná tabulka COT na zlatě

Z technického hlediska lze nadále očekávat zvýšenou volatilitu. Bollingerovo pásmo zůstává roztažené v rozpětí 100 USD, jeho horní linie je okolo 1 925 USD a spodní na 1 825 USD. Oscilátor Slow Stochastic (SSTO) vyklesal na denním grafu k 50 % a míří dolů. Zlato již není tak překoupené jako v průběhu května. Také 50denní průměr se přiblížil na vzdálenost pouhých 30 USD k průměru 200dennímu. Pokud jej protne zespodu vzhůru, nastane optimistický technický signál zvaný zlatý kříž. To by mohlo na trh přilákat další technické a momentové obchodníky. Silná technická podpora zůstává v pásmu 1 850 až 1 800 USD za trojskou unci.

Zlato graf denní v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa