US MARKETOtevírá za: 9 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Technický pohled: Cena zlata před zasedáním FOMC koriguje níže. Bude Basel III vzpruhou pro kurz žlutého kovu?

Uplynulý obchodní týden dopadl pro drahé kovy rozdílně. Zatímco zlato zakončilo o 0,7 % levnější, cena stříbra vzrostla o 0,5 %.

Před týdnem jsem uváděl, že se cena zlata může nějakou dobu pohybovat mezi nedávným maximem a minimem, což by bylo zhruba pásmo 1 915 až 1 850 USD za trojskou unci. Minulý týden se cena zlata krátce vyhoupla nad 1 900 USD, ale koncem týdne přišel výprodej, který tento týden v pondělí nad ránem srazil dolarový kurz zlata dokonce pod trendovou linii, již trh ctil od konce března. Zlato tak testuje před důležitým zasedáním FOMC horní hranu silné zóny podpory 1 800 až 1 850 USD.

Z technického hlediska se nadále snižuje překoupenost zlata, která panovala poslední dva měsíce. Spodní křivka slow stochastic je již na 37 % (horní na 50 %) a zlato se také poprvé od konce března dotklo spodní hrany Bollingerova pásma, jehož rozpětí se zmenšilo o 55 USD. Pokud nezačne cena zlata klouzat dolů po Bollingerově pásmu (jako v případě růstu vzhůru), což by značilo zřejmě již pokles k primárnímu dnu, je možné, že současný mírný výprodej kulminuje a zlato brzy opět zamíří zpět k horní hraně Bollingerova pásma (aktuálně na 1 916 USD). Předtím však není vyloučen opětovný test 200denního průměru (1 840 USD) shora.

Zlato graf denní v USD

Pozitivním znamením je to, že se cena stříbra relativně vůči ceně zlata drží na silnějších úrovních. Přestože zlato koriguje k původní průlomové zóně, stříbro se pohybuje do strany těsně pod silnou rezistencí 29-30 USD za unci. Pokud je na trhu s kovy obecný výprodej, stříbro zpravidla klesá výrazněji.

Stříbro graf denní v USD

Z fundamentálního hlediska bude zajímavé, jak se na trhu se zlatem projeví Basel III (nařízení Basilejského výboru), které má vstoupit v platnost 28. června pro evropské banky a 1. ledna 2022 pro banky v Británii. Mnoho skutečných "zlatých brouků" se domnívá, že jakmile začne platit toto nařízení, cena zlata začne razantněji růst. Nařízení totiž zvýhodňuje držbu fyzického zlata oproti takzvaně nealokovanému zlatu, jehož nákup a prodej bude podstatně nákladnější a které se mezi bankami obchoduje ve větším množství.

Na fyzické zlato, které bude drženo ve vlastních trezorech dané instituce, bude nahlíženo jako na bezrizikové aktivum (například jako na hotovost). A jelikož bude mít zlato tento bezrizikový statut, může to podněcovat banky k větším nákupům kovu do rezerv, zejména pak banky centrální. A to by podle některých analytiků mělo mít pozitivní dopad na cenu kovu.

Nařízení není žádnou novinkou, již v roce 2017 bylo domluveno, že fyzické zlato bude patřit mezi aktiva typu Tier 1. Jsou ale také analytici, podle kterých Basel III nebude mít příliš pozitivní dopad na cenu zlata. Nejsou naopak nařízením zrovna nadšení, protože podle nich vyvolá podstatně vyšší volatilitu na trhu s kovem.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021

Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021

Nerovnoměrný komoditní (super)cyklus: Trh se (ještě více) rozdělí na vítěze a poražené

Nerovnoměrný komoditní (super)cyklus: Trh se (ještě více) rozdělí na vítěze a poražené

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa