Zlato na kritické ceně: Chystá se podzimní rally?
Již třetí pátek v řadě nastal na trhu se zlatem i stříbrem v odpoledních hodinách prudký výprodej. Ani tato skutečnost však nezabránila tomu, že oba kovy nakonec uzavřely týdenní obchodování v plusu – zlato posílilo o 1,4 % a stříbro přidalo úctyhodných 4,5 %.
Zlato se snaží postupně protlačit skrze psychologicky významnou cenu 1 800 USD za unci. V pátek cena prudce vyletěla až na 1 815 USD, ale odpolední výprodej poslal kurz zpět pod 1 800 USD. Největší výzvou pro zlato však zůstává proražení rezistence 1 830 až 1 835 USD. Toto pásmo se trh pokoušel v průběhu července až září již čtyřikrát prolomit. Pokud tento pohyb proběhne, primární cyklus bude pokračovat v růstovém směru, takže by bylo možné očekávat akceleraci k úrovni 1 915 až 1 960 USD.
Trh se zlatem je od 9. srpna v novém primárním cyklu (nyní v 11. týdnu), přičemž nejvyšší ceny bylo dosaženo o měsíc později (3. září) na 1 834 USD za unci. Od té doby zlato výše uvedenou bariéru nezdolalo. Proto je proražení této úrovně zásadní, aby byla splněna technická i cyklická podmínka pro býčí primární cyklus. Na spodní straně je nejbližší podpora u pásma 1 750 až 1 760 USD. Týdenní uzavření pod touto hladinou by ohrozilo nastupující býčí scénář.
Také stříbro potvrdilo, že je od 29. září v novém primárním cyklu. Kurz stříbra tehdy spadl pod jednoletou podporu na 21,40 USD, aby se jeho cena vzápětí vytočila vzhůru. Tento falešný průraz může být vnímán jako past na medvědy, neboť od počátku října cena stříbra vzrostla o 15 %. Aktuálně se trh zarazil na nejbližší rezistenci, kterou je vrchol 24,80 USD z 3. září.
Přestože americký dolar zůstává poměrně silný vůči euru a zejména japonskému jenu, neprojevilo se to zatím tak, že by dolarový kurz zlata klesal. Naopak, tato situace má za následek, že jak zlato v eurech, tak v českých korunách se již nyní nachází na zásadní rezistenci. U zlata v eurech je to pásmo 1 550 až 1 565 eur za unci a u zlata v českých korunách je to cena v pásmu 39 800 až 40 000 Kč za unci. Pokud kurz zlata v korunách tuto úroveň překoná, bude cena nejvyšší od letošního ledna.
Jak se změnila tržní struktura COT na americké burze COMEX? Ceny obou kovů v uvedeném reportovaném týdnu rostly (13.-19. října), takže se dalo počítat s navýšením prodejních (net SHORT) pozic komerčních obchodníků. Když se kácí les, létají třísky, tomu nelze zabránit.
Každé zvýšení prodejních pozic komerčních obchodníků posouvá strukturu medvědím směrem (a opačně), avšak do medvědí struktury má trh se zlatem a zejména se stříbrem ještě hodně daleko. Na trhu se stříbrem totiž commercials snižovali své prodejní pozice od června, a to až na nejnižší úroveň od prvního kvartálu 2019. Nyní přišlo první zásadnější zvýšení prodejních (net SHORT) pozic, jednalo se ale o vysokých 14 300 kontraktů (71,5 milionu uncí).
Na trhu se zlatem zvýšili komerční obchodníci net SHORT pozice o 11 500 kontraktů (1,15 milionu uncí) na celkových 219 000 (21,9 milionu uncí). O silně medvědí struktuře bych hovořil až okolo úrovně 300 000 až 350 000 kontraktů a výše.
Pokud by se na trhu se zlatem a stříbrem rozjela skutečná podzimní rally (a je to docela pravděpodobné), agresivita prodejů ze strany commercials bude zásadní pro její kurzový potenciál.