US MARKETOtevírá za: 5 h 44 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Technický pohled: Cena zlata se drží nad 200denním průměrem, aktivita na trhu je ale relativně slabá

Drahé kovy navázaly na předchozí růst a v uplynulém týdnu si připsaly mírné zhodnocení. Zlato uzavíralo o 0,4 % výše a stříbro si připsalo 1,5 %.

Ve sportu se říká, že historie se neptá. Důležitý je konečný výsledek, zatímco to, jak se k němu došlo, se časem zapomene. A právě taková situace je nyní na trzích s drahými kovy. Jejich kurzy nyní většinou přešlapují na místě. Co naplat, že zlato na začátku března vítězně zazářilo, když atakovalo nejvyšší cenu v historii, když nyní naopak (dočasně) prohrává, když jeho cena balancuje okolo 1 850 USD za trojskou unci.

Procentuální vývoj cen kovů v roce 2022
Zlato graf denní v USD

Proč cena kovů výrazněji klesala nebo rostla, lze mimo jiné zpětně vysledovat ze změn pozic hlavních obchodních subjektů na burze COMEX. Zpětně proto, že COT report je vydáván s několikadenním zpožděním. Například od poloviny dubna do poloviny května jsme mohli vidět, jak agresivně prodávali obchodníci z kategorie Managed Money kontrakty na zlato, čímž srazili jeho cenu během 20 obchodních dnů o 250 dolarů na unci níže. 16. května se prodeje vyčerpaly a MM začali naopak nakupovat zpět (17 tisíc kontraktů, tedy 1,7 milionu uncí), což ukázal poslední COT report, a cena zlata okamžitě zahájila růst ze 1 790 na 1 865 USD za unci.

Pozice MM na zlatě

Objemy obchodů však zatím nejsou nijak závratné, takže se stále čeká, zda jde o takzvaný odraz mrtvé kočky (krátkodobé zvýšení ceny jinak ztrácejícího aktiva), nebo zda se kurz přiblíží úrovni 1 900 až 1 920 USD, kde by přitáhlo další investory, čímž by býčí scénář opět získal na významu.

Technicky se cena zlata (jako jediná v rámci trhu s drahými kovy) drží nad 200denním průměrem. Stříbro, platina, paládium a třeba i měď se obchodují pod tímto dlouhodobějším průměrem.

Poměrně solidní býčí výhled se rázem změnil také v případě akcií těžařů zlata. Nedávno jsem psal, jak tyto akcie po delší době překonávají od začátku roku svou výkonností kov samotný. To se ale během zmíněného poklesu změnilo a těžaři (podle indexu GDX) odepsali veškeré roční zisky. Pokles ceny zlata v kombinaci s propadem širokých amerických akciových indexů (Dow, S&P 500) "zařídily" výprodej i na trhu s akciemi těžařů žlutého kovu.

Index GDX

Investorům tak nyní nezbývá nic jiného, než aby "zahojili" nedávné bolavé rány způsobené nižšími cenami stříbra a zlata, zvláště když vezmeme v úvahu pozoruhodně býčí strukturu trhu, kterou tyto nižší ceny vytvořily. Hovořím zejména o trhu se stříbrem, kde net SHORT pozice commercials (komerčních obchodníků) v posledním reportovaném týdnu opět nepatrně klesly, a to na 23 297 kontraktů, tedy nový nejnižší stav za poslední 3 roky.

Pozice commercials na stříbře

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?

Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika