US MARKETOtevírá za: 5 h 36 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Pohled pod tržní pokličku: Zlato mizí z burzy COMEX i z největšího zlatého ETF

Páteční růst za minimálního objemu obchodů vynesl drahé kovy na šestitýdenní maxima. Cena zlata se zvýšila za týden o 1,5 %, stříbro přidalo 5 %.

Již několik měsíců klesají zásoby zlata na burze COMEX. Od začátku května bylo vyskladněno přes 7 milionů uncí (217 tun) a poprvé za poslední dva roky klesl "sklad" pod 30 milionů uncí. Podobná situace se odehrává v největším světovém ETF se zlatem SPDR Gold Shares (GLD). V něm bylo v uplynulých čtyřech měsících vyskladněno přes 100 tun zlata a celkový "sklad" klesl pod psychologicky významných 1 000 tun kovu.

Tento vývoj se nezměnil ani po cenové otočce a zásoby zlata klesají navzdory růstu ceny. Jedná se spíše o ojedinělý jev, jelikož zpravidla se cena zlata a vývoj zásob v ETF pohybují souběžně. Podobná situace byla naposledy k vidění v říjnu loňského roku.

Zásoby zlata Comex
ETF fond zásoby

Tento vývoj může znamenat dvě věci:

  • Větší investoři se zatím nehrnou do otevírání nových pozic ve zlatě a naopak se zbavují fyzického kovu, přičemž cenový růst byl výsledkem zpětného odkupu nadměrného množství SHORT pozic ze strany spekulantů (tuto variantu potvrzuje COT report).
  • Větší investoři naopak akumulují fyzický kov a nechávají si jej vyskladnit, aby se vyhnuli povinnosti reportovat své pozice, pokud by drželi akcie fondu GLD (tuto myšlenku zastává Theodore Butler, analytik trhu s fyzickým zlatem a stříbrem s více než čtyřicetiletou praxí).

Potichu a téměř mimo pozornost médií mizí i stříbro držené v londýnských trezorech LBMA. Bližšímu pohledu na situaci na trhu s fyzickým stříbrem se budu věnovat za týden.

Ale zpět k tradičnímu technickému pohledu. Zlato i stříbro se dokázaly protlačit nad 50denní průměry, ale razance pohybu nebyla nijak převratná. Zlato navíc již tento týden opět zlevnilo, stříbro zatím odolává a drží se mírně nad tímto ukazatelem. 14denní oscilátor SSTO vykazuje medvědí divergenci, kdy trh šel výše, ale tento ukazatel nikoli.

Zdá se, že přišel čas na první korekci ceny poté, co trh se zlatem dosáhl minima 1 680 USD za unci a cena následně vzrostla o 125 USD bez jediného většího zaváhání. Ideální pásmo pro korekci je 1 750 až 1 723 USD za unci, propad pod 1 710 USD za unci by již mohl znamenat opětovné ovládnutí trhu medvědy.

Zlato graf denní v USD

Trh se zlatem tak (opět) odráží vývoj na měnových trzích. Od poloviny července klesl dolarový index ze 109 na 104,5 bodu. Proti tomu cena zlata vzrostla. Pokles hodnoty dolaru se zastavil také u 50denního průměru (mírně pod ním) a trh se nyní stáčí zpět k růstu. Cena zlata naopak koriguje.

US Dollar Index

Dočasný inverzní vztah mezi cenou zlata a hodnotou dolaru způsobuje, že cena zlata v českých korunách (i například v eurech) se pohybuje v podstatě s menšími odchylkami již několik měsíců do strany. Vyjma červencového propadu má zlato v korunách podporu na 42 000 Kč za unci a nejbližší rezistenci na 43 500 Kč a další u 45 000 Kč.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika