US MARKETZavírá za: 5 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Korekce ceny zlata pod 2 000 USD za unci: Ve Fedu podporují další růst sazeb a některé centrální banky i drobní investoři kov prodávají

Cena zlata se vrátila pod psychologicky významnou hladinu 2 000 USD za trojskou unci a v minulém týdnu korigovala o 1,2 % níže. Také stříbro zaznamenalo po šesti růstových týdnech ztrátu, když jeho cena klesla o 1,3 %.

V roce 2022 byly hlavním protivětrem pro růst ceny zlata zvedající se úrokové sazby. Minulý pátek se trh se zlatem opět vydal "na jih", protože vrcholní představitelé Fedu potvrdili solidní pravděpodobnost dalšího zvyšování sazeb. Několikatýdenní rally na trhu se zlatem se tak utlumila.

Posledním jestřábím hlasem, který se vyjádřil pro další zvýšení sazeb v USA, byla prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mester. Šance na další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na příštím zasedání FOMC (2.-3. května) je vyšší než 80 %, ukazuje trh s futures na burze CME.

Technicky cena zlata klesla pod růstový kanál, ve kterém se pohybovala od poloviny března. 200denní průměr se nachází dokonce 180 dolarů pod současnou cenou.

Zlato graf denní v USD

Také akcie těžařů zlata korigují poté, co cena fondu, který je sdružuje, narazila na silnou rezistenci.

Těžaři index GDX 2_oprava

Na trhu s fyzickým kovem došlo v březnu k "nečekaným" prodejům. Dvě světové centrální banky prodaly zlato, jakmile cena překonala hranici 2 000 USD za unci, uvedla Světová rada pro zlato. Turecko, největší kupec zlata v roce 2022, prodal v březnu 15 tun kovu. Jednalo se o první čistý měsíční prodej od listopadu 2021, loni se přitom oficiální zlaté rezervy Turecka zvýšily o 148 tun. Další národní bankou, která se zbavila části zlatých rezerv, byla ta kazachstánská (-10,5 tuny). Kazachstán však prodával i v předešlých měsících a od začátku roku snížil zásoby o 19,6 tuny. Celkové zlaté rezervy země nyní dosahují 332 tun, nejméně od srpna 2018.

I mezi drobnými investory došlo k nárůstu prodejů slitků a mincí. V Německu, kde takzvaný retail obchoduje v rámci Evropy nejvíce zlata, se poslední týdny nesly ve znamení výprodejů drahých kovů. Mnozí investoři využili vyšší ceny, aby zpeněžili své zisky. Někteří majitelé drahých kovů si možná také vzpomněli na rok 2022, kdy cena zlata po dosažení podobných úrovní výrazně korigovala.

Největší vliv na vývoj cen mají nicméně derivátové burzy v New Yorku a Londýně. I v obchodování s futures na zlato se objevují známky slabosti trhu, přinejmenším v krátkodobém horizontu. Hedgeové fondy z kategorie Managed Money podle posledního COT reportu také mírně prodávaly.

Do středy 3. května se toho nejspíše mnoho nestane. Většina investorů bude vyčkávat na proslov šéfa Fedu Jeromea Powella. Nejbližší dny slibují méně podstatných makrodat (vyjma amerického HDP), a proto lze očekávat spíše technické obchodování.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa