Kurz zlata na 100denním průměru: Signály cenového dna (zatím) v nedohlednu, nové rekordy čekám až na podzim

Minulý týden cena zlata spadla pod 50denní klouzavý průměr, který se obratem změnil v rezistenci. To ukazuje na to, že prodejní tlak na trhu se žlutým kovem je poměrně silný. Krátkodobé medvědí momentum pokračuje.
Cena zlata je na 100denním průměru, což je další sledovaný ukazatel. Úrovně okolo 1 950 až 1 930 USD za trojskou unci by mohly umožnit krátkodobý odraz. Z býčího hlediska by byl důležitý rychlý návrat kurzu nad 2 000 USD, jinak je po krátké konsolidaci pravděpodobné pokračování poklesu.
Další metou by mohl být 200denní průměr, jenž je na spotovém trhu na 1 830 USD (u srpnového kontraktu 1 878 USD) a zvyšuje se o několik dolarů týdně. RSI (index relativní síly) klesá a je u 40, rád bych viděl býčí divergenci okolo 30 nebo níže, k jaké došlo loni v říjnu nebo letos v březnu.
Údaje COT ukazují, že banky (commercials) sice snížily druhý týden v řadě čisté prodejní pozice, ale stále jsou net SHORT 187 000 kontraktů (18,7 milionu uncí), což je vzhledem k nízkému open interestu nadprůměrné množství. Pokud se bude opakovat tradiční schéma burzy COMEX, nakonec se komerčním obchodníkům podaří s poklesem ceny snížit prodejní pozice tak, aby bylo možné strukturu COT považovat opět za býčí (ideálně 100 000 net SHORT a méně).
Nicméně cyklický indikátor známého analytika A. G. Thorsona vykazuje počáteční známky přeprodanosti trhu, což je historicky vhodný čas na zahájení opatrného navyšování LONG pozic. Podle ukazatele sice mohou ceny zlata ještě klesat, ale přibližně v červnu až červenci by měla být korekce u konce. Trh by byl ve fázi maximum bottoming.
Příští cenové dno na trhu se zlatem, ať bude na jakékoli úrovni, bude minimem, které nemusí být velice dlouho překonáno. Po jeho dosažení očekávám návrat k růstu. Je ale namístě trpělivost, nová dolarová maxima nad 2 100 USD za trojskou unci čekám nejdříve na podzim.