Dobrá zpráva pro stříbro od spekulantů na burze COMEX a čekání na sezónní růst cen drahých kovů

V polovině července jsem psal o alarmující situaci na trhu s futures na stříbro. Bylo to proto, že net SHORT pozice komerčních obchodníků v podstatě během jediného obchodního týdne vyskočily o bezprecedentních 100 %, s čímž souvisela buď hrozba razantního propadu ceny, nebo short squeeze komerčních obchodníků (historicky málo pravděpodobný). První uváděná možnost se v uplynulých třech týdnech odehrála doslova učebnicově.
Od 20. července spadla spotová cena stříbra z 25,20 USD na 22,20 USD za trojskou unci, tedy zhruba o 12 %. Nemusíme pátrat po fundamentálním důvodu poklesu, protože ten neexistuje. Vše se odehrálo skrze výměnu futures kontraktů mezi hlavními obchodními subjekty na americké burze COMEX.
Během tří týdnů prodali spekulanti z kategorie Managed Money přibližně 35 000 kontraktů. To odpovídá 175 milionům uncí, tedy pětině roční světové těžby. Tím se jejich čisté pozice po několika měsících vrátily do záporu, aktuálně jsou tito obchodníci net SHORT 4 000 kontraktů. Nejedná se sice o jejich nejvyšší množství net SHORT pozic v historii, ale kdykoli měli tito spekulanti vsazeno více na pokles než na vzestup, cenové dno bylo velice blízko.
Zároveň si nemyslím, že by MM naskákali do SHORT pozic v takové míře jako v roce 2019. Výjimkou byl kolaps ceny v březnu 2020, ale tehdy se ve světle vypuknutí pandemie covidu-19 odehrávaly i další anomálie (například cena futures na ropu se krátce propadla hluboko do minusu).
Ani zlato nebylo v posledních týdnech ušetřeno propadu ceny. Struktura COT na burze COMEX není ani zdaleka tak býčí jako na trhu se stříbrem, commercials ale již nyní drží méně net SHORT pozic (167 554) než při stejné ceně kovu na konci června. O ideální býčí struktuře bychom mohli hovořit přibližně okolo 100 000 kontraktů net SHORT, pokles na takové množství by ale jistě přinesl i výrazně nižší cenu (zhruba 1 810 až 1 850 USD za trojskou unci). Takové ceny ale považuji za krátkodobý extrém. Zda budou hedgeové fondy ochotny otevírat větší prodejní pozice pod 1 900 USD za unci, zatím nevíme, bližší informace nabídne až další COT report na konci tohoto týdne.
Spotová cena zlata se poprvé od loňského prosince dostala na 200denní průměr. Na grafu se utvořilo dvojité dno, alespoň krátkodobý odraz ceny je proto pravděpodobný, nicméně vzhledem k situaci na trhu se stříbrem je možné, že jsou blízko finální dna aktuálních výprodejů.
Nejsilnějším protivětrem pro zlato zůstávají zvýšené úrokové sazby. Analýza cyklů naznačuje, že ceny drahých kovů mohou ještě do září až října přešlapovat na místě, poté by ale měl přijít výraznější sezónní pohyb vzhůru.