Komoditní stratég: Tohle jsou tři důvody, proč cena zlata dále poroste

Zlato jako aktivum je ve standardním vnímání úzce spjato s kurzem dolaru a inflací. Komoditní stratég Lukas Kümmerle ale vysvětluje, že více než jako bezpečný přístav a zajištění proti inflaci vnímá zlato jako likviditní hedge. Upozorňuje, že když inflace dosáhne vrcholu, zlato již má ten svůj cenový zpravidla za sebou.
"Zájem o zlato je z mého pohledu nejvíce ovlivňován likviditními podmínkami. Ty se nedávno mírně zhoršily, což vytvořilo slabý závan protivětru, celkově ale zůstávají příznivé, a dále tak hrají žlutému kovu do karet," uvádí Kümmerle. "Předpokládám navíc, že za Trumpova prezidentství dojde k dalšímu uvolnění likviditních podmínek, což dále zvýší zájem o žlutý kov a podpoří jeho cenu."
"Ačkoli za klíčové z hlediska vývoje ceny zlata považuji likviditní podmínky, plně souhlasím s tím, že kurz dolaru je jedním ze silných faktorů ovlivňujících trh se žlutým kovem. Nyní je dolar silný, nicméně i s ohledem na vývoj během Trumpova prvního prezidentského období lze čekat, že americká měna začne oslabovat, a to zřejmě spíše dříve než později. Osobně předpokládám, že by její oslabování mohlo začít v druhém čtvrtletí. Start tohoto trendu by měl být pro cenu zlata další podporou," vysvětluje Kümmerle.
Do třetice by cenu zlata podle něj měl podporovat zájem o kov ze strany centrálních bank, tedy pokračování trendu, který zesílilo zmrazení ruských devizových rezerv po začátku války na Ukrajině. To ostatně vyhlíží i Světová rada pro zlato, byť upozorňuje, že tempo nákupů měnových autorit může mírně zeslábnout kvůli jejich vyčkávání s ohledem na současné vysoké ceny kovu.
Zdroj: The Commodity Report