Tuhá zima = růst komodit

Komoditní trhy vykročily do Nového roku silným růstem. Důvodem je skutečně studená zima na severní polokouli a ta vyhnala nahoru především energetický sektor.
V těchto dnech se všichni od hedge fondů a až po soukromé investory vrací na trh a hledají příležitosti k ziskovým investicím. Díky silnému výkonu, který komodity předvedly v roce 2009, kdy index CRB přidal 30%, a díky přílivu investic do tohoto sektoru ve výši přes 60 miliard dolarů, se obecně očekává, že komodity mají před sebou další kladný rok.
Data o nezaměstnanosti v USA zveřejněná minulý pátek v podobě dalšího nárůstu nově zrušených pracovních míst dala trhu jasný signál, že hospodářské oživení mezi rozvinutými zeměmi bude běh na dlouhou trať a že podporu máme hledat mezi rozvíjejícími se zeměmi.
Za pozornost stojí také spekulace, která se objevila během minulého týdne. Čínská vláda by mohla začít utahovat měnovou politiku, aby snížila riziko inflace po té, co půjčky dosáhly rekordně vysokých úrovní. To by mohlo snížit poptávku po základních materiálech a bude to určitě informace, kterou budou investoři pozorně sledovat. Je potřeba mít na vědomí, že riziko poklesu cen tu je vždy, i navzdory býčí náladě a optimistickým očekáváním trhu.
Tato očekávání spolu s velmi silnou letošní zimou mají na svědomí růst cen energií. Ropa Crude otestovala maxima z roku 2009 a topný olej je dokonce překonal. Ropa Crude před čtyřmi týdny nastartovala 18% rally, vystoupala na nová maxima na úrovni $83,52 a poté na trh dorazila korekce. Stavy zásob v Americe s trhem příliš nezahýbaly, ale chladné počasí bez pochyby dalo černému zlatu nový impuls.
Technicky je cena ropy WTI s únorovým dodáním silně překoupená a díky tomu je trh náchylný ke korekci. Díky studenému počasí je ale případný support nedaleko. První můžeme najít na úrovni $80, kde vidí také OPEC férovou cenu v současných ekonomických podmínkách. Pod touto hladinou je další suport úroveň na $76,05. Rezistence pak hledejme na cenách $83 a $85, kde je psychologická úroveň a na $87,10, kde je horní trendová linie.
Zlato začalo minulý týdne méně přesvědčivě než energetické komodity, ale korekce, která přišla koncem roku 2009, přilákala nové kupce a tak jsme v minulém týdnu viděli růst ceny. Než zlato zaútočí na laťku ve výši $1200, musí překonat rezistenci na hladině $1142, kde je 50% úroveň návratu právě z poslední korekce. Než k tomu dojde, bude se cena zlata pravděpodobně pohybovat v pásmu mezi $1171 a $1142.
Měď pokračovala v prvních dnech roku 2010 v silném růstovém trendu, který započala v březnu 2009. Cena atakovala $350 díky počasí a díky stávce v dole Codelco, což je největší světový producent mědi. Poté i cena mědi zahájila korekci, z části také díky zprávám o možném utahování čínské měnové politiky. Impozantní rally z roku 2009 bude pokračovat, dokud ceny budou na prosincovým maximem na úrovni $350.