Unce zlata za 2 900 USD a stříbra za 38 USD? I takový může být první rok éry Trump 2.0

Zlato i stříbro mají tendencí těžit ze zvýšené nejistoty, kterou vyvolává Donald Trump svými prohlášeními a ne zela jasnými plány v oblasti domácí i zahraniční politiky. Podporou je pro ně slabší americký dolar v kombinaci s potenciálními inflačními dopady globální obchodní války. Cena zlata se již vrátila na dohled historického maxima z loňského roku, stříbro atakuje rezistenci na 31 USD za trojskou unci. Pro letošní rok v případě pokračující poptávky po obou kovech za možné cenové cíle považuji 2 900 USD za unci v případě zlata a 38 USD za unci stříbra.
Ceny zlata i stříbra rostly na vlně zvýšené nejistoty vyvolané sérií Trumpových oznámení hned po jeho inauguraci. Investoři vyhodnocují jejich možné dopady do inflace a vliv na měnovou politiku. Poslední nárůst cen (u zlata na 11týdenní maximum poblíž loňského rekordu a u stříbra k rezistenci kolem 31 USD za unci) byl reakcí na hrozbu rychlého zavedení cel na dovozy z Kanady, Mexika, Číny i Evropy. Některá z nich by měla začít platit již v únoru, o jiných se zatím stále spekuluje.
Možnost uvalení cel na dovoz klíčových kovů obchodovaných na newyorské burze s termínovanými kontrakty způsobila značnou nejistotu na trhu, která v krátkodobém horizontu narušila běžné cenové rozpětí mezi spotovými cenami a cenami futures. Za normálních okolností tento rozdíl odráží náklady na přepravu, dopravu a skladování. Riziko cel však zvýšilo prémie za futures kontrakty vypořádávané v New Yorku, což dále podpořilo ceny.
Futures kontrakt na dolarový index, který vyjadřuje výkonnost šesti hlavních měn vůči americkému dolaru, začal koncem října silně zdražovat. Tento trend se ale v posledním týdnu zastavil. To podpořilo ceny zlata a stříbra, tedy dvou kovů, které navzdory sílícímu dolaru dokázaly získávat na hodnotě. Ceny kovů v dalších měnách to ilustrují velice dobře.
V rámci výhledu na první kvartál jsme zopakovali dlouhodobý býčí názor na zlato i stříbro. Poptávku po investičních kovech stále podporuje nejistá geopolitická situace, která vede část investorů k nákupům bezpečnějších aktiv. Začátek éry Trump 2.0 na tom zatím nic nemění. Možnost, že cla vyvolají vyšší inflaci a pokles hodnoty dolaru, je pro zlato i stříbro příslibem.
Zdá se, že nákupy zlata ze strany centrálních bank budou pokračovat. Měnové autority v řadě zemí se snaží nákupy kovu omezovat váhu dolaru a na něm založených aktiv (typicky amerických vládních dluhopisů) v rámci svých devizových rezerv. Společně s obavami z rostoucího globálního zadlužení, zejména v USA, se navíc investoři dále snaží zajistit proti ekonomické nestabilitě tím, že do portfolií zařazují drahé kovy.
Vedle zmíněných faktorů bude zejména pro vývoj ceny stříbra nadále významné jeho průmyslové využití. Z průmyslu pochází asi polovina poptávky po bílém kovu. Loni pomohla zvýšená průmyslová poptávka trhu se stříbrem výše. Jde zejména o oblasti jako elektronika a obnovitelné zdroje energie, zejména technologie pro fotovoltaiku. Poptávka z průmyslu by letos měla zůstat minimálně stálá, což trh s fyzickým kovem bude udržovat v deficitu nabídky. Ten může být prohlouben nárůstem "papírové" poptávky ze strany burzovně obchodovaných fondů. Tato dvojí role (vyrovnávání investiční i průmyslové poptávky) by mohla stříbru v tomto roce pomoci výkonnostně překonat cenu zlata.
Cena stříbra se stále zotavuje z hluboké korekce z konce minulého roku, kdy se kurz propadl o 17 % z 12letého maxima na 34,87 USD za unci na prosincové minimum 28,74 USD. Kromě obnovené poptávky ze strany chybně shortujících obchodníků na trhu s futures na začátku roku podpořily i faktory, které vedly k růstu cen zlata, a také fundamentální výhled na pátý roční deficit nabídky v řadě. Po případném prolomení ceny nad 31,08 USD za unci může kurz zamířit na 31,80 USD. K vyslání technického signálu k návratu k loňskému vrcholu je potřeba prolomení nad 32,53 USD za unci.
Předpokládáme potenciální pokles poměru cen zlata a stříbra, který se v současnosti pohybuje okolo 90, a to možná až k úrovni 75 (jež byla zaznamenána v roce 2024). Pokud k tomu dojde a cena zlata dosáhne námi aktuálně prognózovaných 2 900 USD za unci, stříbro by se mohlo obchodovat nad 38 USD za unci.