Ropa: Trnitá cesta vzhůru

Jaký vývoj čeká cenu ropy v krátkodobém, ale i dlouhodobém horizontu? A jaké faktory nahrávají růstovému scénáři? Investiční výhled nabízí Ľuboš Mokráš, burzovní analytik z České spořitelny.
Aktuální situace
Cena ropy Brent se po růstu až k 88 USD/brl prudce na krátkou dobu propadla pod 70 USD/brl a poté se vrátila nad 70 USD/brl, nyní kolísá mezi 70 a 80 USD/brl. Důvodů propadu bylo několik, z toho dva jsou hlavní: tržní turbulence související se státním zadlužením v EU (Řecko) a snaha Číny zpomalit přehřívající se ekonomiku.
Současná hodnota podle našeho názoru zhruba odpovídá stavu a perspektivě vývoje světové ekonomiky. Krátkodobě vidíme riziko dalšího mírného poklesu tlačeného obecnou nervozitou na finančních trzích.
Krátkodobý výhled (1 měsíc)
V měsíčním horizontu by se měla pokračovat spíše opatrná, až pesimistická nálada na trzích. Proto si nemyslíme, že v blízké době dojde ke zřetelnému obratu k růstu, za pravděpodobné spíše pokládáme několikaměsíční vyčkávání na další vývoj situace (především na tempo růstu světové ekonomiky).
Obecné fundamentální faktory by měly ropu spíše podporovat (počítáme s pokračováním globálního oživení, za nepravděpodobné považuje opětovné sklouznutí hlavních světových ekonomik do recese).
Proti rychlejšímu obratu k růstu by naopak měl působit stále poměrně vysoký stav zásob a porušování těžebních limitů v rámci kartelu OPEC. Rizikem je další stupňování tržních turbulencí (zdrojem může být evropský finanční sektor nebo příliš velké zpomalení čínské nebo americké ekonomiky), které by negativně ovlivnilo všechna riziková aktiva.
Výhled do konce roku
V půlročním horizontu je pravděpodobný návrat ropy k pozvolnému mírně růstovému trendu. Riziko směrem dolů představuje případný výrazně horší než očekávaný vývoj světové ekonomiky, obzvlášť v Asii (pokud by to Čína přehnala s brzděním ekonomiky). OPEC pravděpodobně v následujících měsících ponechá těžební limity beze změny. Relativně slabé dodržování stávajících limitů bude částečně brzdit růst ceny ropy. Jako obvykle může cenu prudce
Zdroj: Česká spořitelna