KONTEXT: Nové (ne)pořádky #3 aneb o investičních nástrahách (de)globalizace

Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný, než je dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Třetí díl se věnuje probíhající zásadní reorganizaci výrobních řetězců.
Výrobní řetězce se rozpadnou na čínský, americký a několik dalších. To není další ze série siláckých prohlášení Donalda Trumpa nebo některého z četných kritiků země draka, ale popis budoucnosti, jak ji čeká tchajwanský Foxconn, firma zásobující komponenty v podstatě všechny velké výrobce elektroniky. Potvrzuje tak blížící se konec jedné kapitoly globalizačního příběhu, během níž se v honbě za levnou pracovní silou a vysokými maržemi podstatná část globální produkce nalila do Číny, aby pak svět v důsledku vzniklé závislosti a z ní vyplývající zranitelnosti opakovaně trpěl.
Co chytří manažeři začali dělat ještě před nástupem Donalda Trumpa a co americký prezident svým tradičně dryáčnickým způsobem uspíšil, v mnoha ohledech jen dokoná pandemie covidu-19, respektive boj s ní. Ten stále více zasvěcených přirovnává k maratonu se vším, co k tomu patří, včetně (přinejmenším intenzivního pocitu) potřeby mít životadárné zdroje po ruce.
Nastartovaný "velký řetězcový rebalanc" bude mít významné dopady na každého z nás. Na makro úrovni přijdou nové výzvy a příležitosti diktované zkracováním, zjednodušováním a lokalizací výroby. Česko se tak na jednu stranu může stát příjemcem části produkce repatriované z Číny (a obecněji Asie a dalších vzdálenějších míst), na stranu druhou ovšem samo může přijít o některé z pilířů domácí ekonomiky, nebo přinejmenším pilířů regionálních ekosystémů (clusterů), které vznikly kolem silných nadnárodních automobilových či technologických značek.
Na mikro úrovni je překreslení výrobních řetězců možné podobně popsat v kontextu investičních strategií. Mnozí tržní miláčci, mimo jiné Apple, by s tím mohli mít problém. Ten ovšem z hlediska dostupných alternativních dodavatelů (a tím zprostředkovaně pro investory) znamená i příležitost. Jisté je, že se chaos stal (alespoň na přechodnou dobu) normálem, a nevyplatí se proto spoléhat na včerejší osvědčené modely a postupy.
Detailně se i na dopady nastartované reorganizace výrobních řetězců na Česko zaměří v pátek 6. listopadu 2020 ekonomické fórum Kostelec 2020. Své inspirativní vize i praktické tipy na úspěch ve světě zítřka nabídnou přední experti na ekonomiku, byznys a riziko, mimo jiné Miroslav Singer (Generali PPF), Milena Jabůrková (IBM) nebo ekonom a filozof Tomáš Sedláček. Organizátoři výjimečně nabídnou celý obsah zdarma, a to po registraci ZDE.