US MARKETOtevírá za: 8 h 58 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #2 aneb o (ne)Velké Británii a vašem portfoliu

Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný, než je dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Její druhý díl se zaměřuje na proměnlivost (významu) státních hranic, která se napříště dotkne i Západu.

Většina Evropanů a Severoameričanů vnímá státní hranice jako něco daného, probíhající redefinice globálních i lokálních mocenských institucí a vztahů ovšem povede k jejich vystřízlivění. Předzvěstí se stalo nedávné, ruskými zbraněmi nadiktované překreslení map Ukrajiny a Gruzie, které jen připomnělo proměnlivost (a někde iluzornost) hranic, na niž jsou mnohé africké a asijské regiony zvyklé prakticky od vzniku moderních politických map.

Nastartovaný velký geopolitický rebalanc poháněný posilováním systémového významu Číny a dalších rozvíjejících se gigantů a také chaotický nový (ab)normál přikrmený koronavirovou krizí tuto realitu, jež byla i přirozenou součástí naší historie, vrátí pomyslně domů. V kontextu brexitu vedeného impotentní politickou garniturou Borise Johnsona je právě proto relevantní sledovat diskuze o (ne)Velké Británii, hezky shrnuté Davidem Greenem (mimo jiné Financial Times) a Albertem Nardellim (Bloomberg).

Rozpad donedávna (přinejmenším na pohled) stabilních států a unií – i jen obávaný, respektive diskutovaný, jako v případě Británie – přispěje v následujících letech k nárůstu nervozity a nedůvěry investorů. Ti totiž přijdou o "jistoty" jak v podobě jednotlivých ekonomik, což se v extrémním případě může týkat i celistvosti USA, tak stávajícího podloží globálního hospodářství.

Příkladem druhého je nastartovaná reorganizace dodavatelských řetězců a narůstající bariéry komplikující dostupnost zahraničních trhů, což jsou tahouni, na jejichž výkonnosti je kupříkladu americký IT sektor, miláček tržních hráčů (nejen) v letošním roce, závislý z bezmála 60 %. I proto má smysl napříště ve větším nakupovat také mimo USA (a EU), což s sebou ovšem na druhou stranu ponese riziko expozice vůči vrtochům autoritářů. V každém portfoliu by tak měla být i aktiva, na něž si lze sáhnout, které drží hodnotu (či dokonce rostou na ceně) i v době hospodářských a politických bouří.

Detailně se na příčiny a důsledky nového ekonomického a politického (ab)normálu zaměří 6. listopadu 2020 ekonomické fórum Kostelec 2020. Své inspirativní vize i praktické tipy na úspěch ve světě zítřka nabídnou přední experti na ekonomiku, byznys a riziko, jako jsou Miroslav Singer (Generali PPF), Milena Jabůrková (IBM) nebo generál Petr Pavel. Organizátoři výjimečně nabídnou celý obsah zdarma, a to po registraci ZDE.

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #1 aneb o normách, moci a vašem portfoliu

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #1 aneb o normách, moci a vašem portfoliu

Ekonomické a politické hrozbyGeopolitikaSpojené královstvíSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa