KONTEXT: O čem sní, když náhodou spí, tržní profesionálové aneb Toto (ne)kupujte
|

KONTEXT: O čem sní, když náhodou spí, tržní profesionálové aneb Toto (ne)kupujte

Většina globálních akciových indexů má za sebou jeden z nejdramatičtějších propadů historie. V kontextu nedávného růstu i předchozích výplachů nicméně stále nejde o konec světa. I když něco podobného, tedy ztráty převyšující zisky z posledních mnoha měsíců, nelze ani nadále vyloučit, má smysl (i) nyní nakupovat. Ostřílených tržních hráčů jsem se zeptal, na co míří oni.

Americké akcie Světové akcie Ropa Panika na trzích Medvědí trh Investiční tipy Akciové tipy VISA

Býk je pohřben, žezlo přebírá medvěd. Otázkou je, jak hluboko do jeho spárů se trh propadne a jak dlouho v nich pobude. Dramatické ztráty z posledních dnů rozeznívají strunu pesimismu, zasazení aktuálních událostí do historického kontextu jej ale přece jen trochu tlumí: Za posledních 120 let spadl index Dow Jones Industrial Average o 20 % a více, tedy naplnil definici medvědího trendu, dvacetkrát. Dvanáctkrát byl propad ještě o 10 procentních bodů výraznější, a to včetně posledních dvou velkých výplachů. Pokud přitom něco podobného zažijeme do třetice, vrátí se trh stále zhruba jen na úroveň zhruba z před jednoho roku.

Za posledních čtrnáct býčích měsíců, tedy od Vánoc 2018 do 19. února letošního roku, si americký index S&P 500 připsal 44 %. Z hlediska pravděpodobnosti, že se zisky posbírané za takto krátkou dobu smažou, nelze ani takto výrazný pád vyloučit. Na druhou stranu, trh jen pětkrát od druhé světové války předvedl podobný kotrmelec (a čtyřikrát z toho mu pak trvalo poměrně dlouho, než se zotavil).

I proto stávající situaci vnímám jako příležitost k oportunistickým nákupům. Do portfolia dokoupím zemědělskou půdu, čekám, že se objeví zajímavé příležitosti na realitním trhu, a zároveň navýším sázky na USA a vybrané rozvíjející se trhy prostřednictvím ETF. Co plánují zkušení experti z českého kapitálového trhu?

Tomáš Kálal (Conseq Investment Management)

Index Dow spadl ze svých maxim o 20 % během devatenácti dnů. Tak rychlé to nikdy v historii nebylo, a člověk tak spíše řeší portfolia klientů a nestíhá to vlastní. Chystám se nicméně na ropu. Při stávajících cenách se nevyplatí těžit v Evropě, Rusku, Kanadě ani USA. Jsou to podmínky, které nevyhovují většině světa. Saúdská Arábie se bude snažit svět porazit, nakonec ale narazí na omezené skladovací a přepravní kapacity a také na hluboký schodek vlastního rozpočtu. Vsadím si tedy na to, že se OPEC opět sladí a ceny ropy se vrátí nad 50 dolarů za barel.

Roman Koděra (Patria Finance)

Sleduji technologické společnosti, protože věřím, že pokles jejich zisků nebude tak velký jako u firem příslušících ke "staré ekonomice", které se z rozkolu nabídky a poptávky mohou vzpamatovávat déle. Mezi mé favority patří svět bezhotovostních plateb a trojlístek Visa, Mastercard a Global Payments.

zdroj: Google Finance

Kvůli výpadkům velkého množství sportovních akcí se pak část klasických fanoušků může přesunout do již tak dynamicky rostoucí komunity on-line hráčů, kde se nabízejí sázky na firmy jako Electronic Arts (hra FIFA 2020) nebo Activision Blizzard (Call of Duty).

zdroj: Google Finance

Tomas Michálek (BondSupermarket)

Nástup elektromobilů bude v příštích 20-50 letech pomalý a omezený. Vznětový motor mezitím projde inovacemi, a tak ropa bude dále dominovat. I proto kupuji akcie Royal Dutch Shell, které již dva roky ztrácejí a obchodují se na úrovni očekávané devítileté lineární návratnosti investice a s vynikající 11% dividendou. Jistě, tato fantastická ocenění se postupně upraví, aby odpovídala krátkodobé realitě, ale je to stále vítězná hra, v rámci které se Shell nachází na cenové úrovni s krizového roku 2009.

zdroj: Google Finance

Další investiční tipy a triky čítající i komentáře k aktuální a očekávané situaci na trzích ve formě podcastů najdete na stránkách projektu ABCD investora.