SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Dopady metamorfózy světové ekonomiky na vzdělávání a trh práce
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Dopady metamorfózy světové ekonomiky na vzdělávání a trh práce

Rychlé a výrazné změny, které způsobuje globalizace na steroidech datující se od pádu Berlínské zdi, přinášejí zásadní výzvy, ale i obrovské příležitosti. Na ty související se změnami v oblasti vzdělá(vá)ní a na trhu práce se 8. a 9. listopadu zaměřilo ekonomické fórum Kostelec 2019: Revoluce práce je tu. (Ne)bojte se!.

Pracovní trh Zaměstnání Byznys a podnikání Trendy Technologie Inovace Vzdělání

Pátek 8. listopadu

Jak podpořit transformaci školství? Platy učitelů jsou důležité, nejde ale jen o peníze

Zamrzlo skutečně české školství v době Rakouska-Uherska? Co je největším problémem vzdělávacího systému? A co je třeba udělat pro to, aby výuka odpovídala potřebám dynamického 21. století? To jsou jen některé z otázek, na které hledal odpovědi první den konference Kostelec 2019: Revoluce práce je tu. (Ne)bojte se!

Diskutující, mezi nimiž byli například zakladatel a ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl, senior analytik platformy Alter Eko Martin Kupka, zřizovatel a ředitel Gymnázia Jana Palacha Michal Musil nebo konzultant a zakladatel platformy Alter Eko Roman Chlupatý, se shodli, že na výzvy, kterým dnes čelíme v souvislosti s rychlým vývojem technologií, by mělo v první řadě reagovat školství. Jenže to tak často nečiní.

Zakladatel a ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl za zásadní problém označil skutečnost, že většina rodičů je se stavem českého školství spokojená. "Rodiče po školách požadují, aby tam jejich děti učitelé srovnali do latě. Dokud se toto nezmění, bude aplikace změn ve školách složitá," řekl. Generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová a senior analytik platformy Alter Eko Martin Kupka ale upozornili také na podfinancovanost školství a na celkově nízkou prestiž učitelské profese. "Slabý zájem o učitelství je v dnešní době dán i tím, že stát učitelům bere jejich poslání, které ve škole vidí. Nedává jim prostor, aby mohli dělat to, co skutečně dělat chtějí," upozornil také Šteffl.

Shoda mezi diskutujícími panovala na tom, že je dávno přežitý systém memorování, kdy jsou žáci a studenti nuceni učit se zpaměti velké objemy informací zcela bez kontextu. Podle zřizovatele a ředitele pražského Gymnázia Jana Palacha Michala Musila by žákům a studentům mělo být mimo jiné umožněno neformální a paralelní vzdělávání. "Škola už totiž dávno není jediným zdrojem informací a poznání," zdůraznil.

Během diskuzí ale zazněla i slova naděje. "Přístup škol se zlepšuje a některé už skutečně fungují jinak," prohlásil Ondřej Šteffl. Zároveň ale upozornil, že je třeba k transformaci školství přistupovat jako k procesu bez konce. "Změny ve školství musíme řešit s výhledem pro příštích deset nebo dvacet let. Pokud dnes začneme provádět změny odpovídající aktuálnímu stavu, budeme za pár let ve stejné situaci, v jaké jsme dnes," řekl.

Podobně uvažovala i Dagmar Kuchtová, která vidí problém mimo jiné v tom, že školy stále žáky a studenty připravují pouze na jedno konkrétní povolání, a nereflektují tak skutečnost, že v kontextu dynamického vývoje je dnes na trhu práce poptávka hlavně po pracovní flexibilitě.

"Středobodem každého předmětu by měla být láska ke vzdělání. V každém předmětu je ukryté poznání, současné nastavení systému ale tento rozměr školství zabíjí," prohlásil zakladatel platformy Alter Eko Roman Chlupatý, a nastínil tak, kde hledat cestu nejen ke zvýšení prestiže učitelské profese, ale i k posílení motivace ke studiu samotných žáků a studentů. Jak se totiž všichni páteční panelisté shodli, jenom vyšší platy učitelů české školství změnit nedokážou.

Svět 2020+: Světlo na konci tunelu, nebo protijedoucí vlak?

 • David Navrátil (hlavní ekonom, Česká spořitelna)
 • Jan Procházka (generální ředitel, EGAP

Vzdělávání a česká ekonomika, vzor 4.0: Výzvy a východiska

 • Dagmar Kuchtová (generální ředitelka, Svaz průmyslu a dopravy ČR)
 • Martin Kupka (senior analytik, Alter Eko)
 • Ondřej Šteffl (zakladatel a ředitel, Scio)

Late night light aneb (Ne)vážná debata o všem, co nás (ne)čeká

 • Michal Musil (zřizovatel a ředitel, Gymnázium Jana Palacha)
 • Roman Chlupatý (zakladatel, Alter Eko)
 • Jakub Čech (student, aktivista)

Sobota 9. listopadu

Byznysmodel 21. století, klíčové dovednosti zaměstnanců a budování osobní značky

Firmy si musí v první řadě ujasnit, co budou zákazníkům a klientům v měnícím se světě nabízet. Tak by se dalo shrnout jedno ze základních doporučení sobotní části konference. Diskutovalo se ale také o klíčových dovednostech zaměstnanců nebo o tom, jak budovat svoji osobní kariérní značku.

V souvislosti s byznysmodelem pro 21. století bylo zmíněno například navazování komplexních služeb na úspěšné produkty. Jako příklad takové transformace obchodního modelu byl uveden britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce. Zakladatel 6D Academy Pavel Kysilka také vysvětlil, proč nesouhlasí s rozšířeným tvrzením, že je Česko jen levnou montovnou. "Obecně v práci řešíme problémy jednoduché, složité a komplexní. V české ekonomice dominuje oblast složitých. Kdybychom byli montovnou, byli bychom hlavně v oblasti jednoduchých," řekl.

Diskutující upozornili také na potřebu nových dovedností zaměstnanců. "Klíčovými dovednostmi pro 21. století jsou podle nás schopnost orientovat se, schopnost adaptovat se, schopnost přesvědčovat, schopnost spolupracovat, schopnost vést a schopnost empatie," pokračoval Pavel Kysilka.

Ladislav Kučera, generální ředitel společnosti HAYS CZ, upozornil, že "byznys si musí uvědomit, že bude muset začít být aktivnější ve vzdělávání lidí. Změny ve školství jsou totiž zatím nedostatečné." Zároveň ovšem nabídl i optimistický výhled pro tuzemskou ekonomiku. "V Česku je velká tradice průmyslu. Jakmile se spojí s technologiemi, robotizací a umělou inteligencí, může být jeho rozvoj dynamický. Hra Pokémon GO, která získala 50 milionů uživatelů za pouhých 19 dní, také nebyla bleskem z čistého nebe, ale byla založená na něčem starším," řekl.

Otázce práce s talentem se věnoval učitel, trenér a mentor Antonín Barák starší. Ten upozornil na velký význam důvěry a spolupráce. "Bez důvěry nedokážeme nic. Když nejsou lidé tým, nepomůže jim ani to nejlepší vzdělání," prohlásil. A přidal i jednu praktickou radu: "Pokud vidíte, že se tým rozvíjí, nechte ho a jen na něj dohlížejte. V takovou chvíli není důvod do procesu aktivně vstupovat."

Ladislav Kučera se ještě na závěr zaměřil na problematiku budování osobní kariérní značky. "Člověk musí vnímat sebe sama. Znát své cíle, stanovit si milníky, určit si přednosti, rozpoznat své nedostatky a na základě toho vystavět svou osobní značku," shrnul a dodal jeden důležitý poznatek: "Pracovní svět není jen o sociálních sítích. Je i o osobních kontaktech. Už jen to, že něčemu věnujeme svůj volný čas, o nás něco vypovídá. Sociální sítě jsou velmi rychlé, vztahy na nich vytvořené jsou ale nepoměrně slabší než ty vytvořené ve skutečném světě."

Z plácku až na vrchol světa aneb Péče o talent, vzor 2.1

 • Antonín Barák st. (učitel, trenér, mentor)

Revoluce práce v Česku: Krev, pot a slzy, či chléb a hry?

 • Pavel Kysilka (zakladatel, 6D Academy)
 • Ladislav Kučera (generální ředitel, HAYS CZ)
 • Dalibor Kačmář (ředitel pro technologické standardy, Microsoft)

Brand me: Jistota v moři (manažerské) nejistoty

 • Ladislav Kučera (generální ředitel, HAYS CZ)
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan
15. 9. 2020 09:50

Šindel (Citibank): Dalšímu uzavření ekonomiky kvůli covidu-19 se politici budou chtít vyhnout, dopady na hospodářství jsou extrémní

Velké téma zbytku roku je samozřejmě covid-19, a to nejen počty pozitivně testovaných, ale také smrtnost viru. Lidem...
Koronavirus Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
14. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?

Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají...
Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Pilulka.cz
12. 9. 2020 13:28

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom

Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
11. 9. 2020 06:49

Tomáš Kálal (Conseq IM): Vládní dluhopisy nenabízejí atraktivní výnosy, alternativou jsou firemní bondy nebo přímé půjčky firmám

Reakce centrálních bank na koronavirovou krizi vymetla z trhu další část státních dluhopisů, které ještě nabízely...
Státní dluhopisy České státní dluhopisy Firemní dluhopisy
10. 9. 2020 12:05

Vláda by měla v podpoře hospodářství chtít za málo peněz hodně muziky, říká ekonom Jan Bureš

Investiční pobídky, které přimějí firmy rozhýbat peníze, ne je šetřit na (ještě) horší časy. A investice například do...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
9. 9. 2020 09:56

Šindel (Citibank): Krátkodobě je prostor pro oslabení dolaru omezený, v dvouletém horizontu je ve hře i hladina 1,25 EUR/USD

Koronavirová krize a na ni reagující opatření americké centrální banky a vlády sebraly dolaru výhodu úrokového...
EUR/USD Americký dolar Měny
7. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato a stříbro pod lupou a rozborka akcií na pražské burze

Lámání rekordů na akciových trzích jde v posledních týdnech ruku v ruce s růstem volatility. Jak může na vývoj...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
31. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?

Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat...
Světové akcie Investiční portfolio Diverzifikace investic
24. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?

Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americké akcie
12. 8. 2020 09:34

Obrací se trend na trhu se zlatem?

Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko...
Zlato Vzácné kovy Technická analýza
11. 8. 2020 16:48

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace

Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů,...
Technická analýza Americké akcie S&P 500
11. 8. 2020 09:57

Virgin Galactic jako tip pro ty, kdo zkoušejí "trefit" další Teslu

Společnost Virgin Galactic má nakročeno ke komerčním "výletům" do vesmíru, nově ale možná shání kapitál na něco, co...
Doprava Technologie Americké akcie
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie
7. 8. 2020 09:48

Vít Endler (finGOOD): Trh rezidenčních nemovitostí se během pár měsíců stane místem pro kupující, ceny by měly klesat

S tím, jak budou dobíhat programy pozastavení splátek hypoték a podpory zaměstnanosti v době koronavirové krize,...
Realitní trh Nemovitosti Investiční alternativy
6. 8. 2020 18:10

Co je potřeba vědět o investování do mincí

Zatímco ceny drahých kovů v čase výrazně kolísají, pamětní mince si svou hodnotu zachovávají a postupně se zhodnocují...
Investiční a pamětní mince a medaile Sběratelství Investiční alternativy
5. 8. 2020 06:31

Svět dluhů: Splácení není v kurzu, uvolněná měnová politika může mít dalekosáhlé důsledky

Žijeme v období ideologické revoluce v oblasti fiskální i měnové politiky. Některá opatření, která jsou zaváděna jako...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Investiční strategie
4. 8. 2020 17:34

Akcie, na které se ptáte: Dominion Energy jako dividendová story a (ne tak) drahé akcie FAANG

Warren Buffett nedávno překvapil nákupem aktiv společnosti Dominion Energy. Nešlo ale o nákup akcií samotné...
Americké akcie Ocenění Fúze a akvizice