SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Dopady metamorfózy světové ekonomiky na vzdělávání a trh práce
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Dopady metamorfózy světové ekonomiky na vzdělávání a trh práce

Rychlé a výrazné změny, které způsobuje globalizace na steroidech datující se od pádu Berlínské zdi, přinášejí zásadní výzvy, ale i obrovské příležitosti. Na ty související se změnami v oblasti vzdělá(vá)ní a na trhu práce se 8. a 9. listopadu zaměřilo ekonomické fórum Kostelec 2019: Revoluce práce je tu. (Ne)bojte se!.

Pracovní trh Zaměstnání Byznys a podnikání Trendy Technologie Inovace Vzdělání

Pátek 8. listopadu

Jak podpořit transformaci školství? Platy učitelů jsou důležité, nejde ale jen o peníze

Zamrzlo skutečně české školství v době Rakouska-Uherska? Co je největším problémem vzdělávacího systému? A co je třeba udělat pro to, aby výuka odpovídala potřebám dynamického 21. století? To jsou jen některé z otázek, na které hledal odpovědi první den konference Kostelec 2019: Revoluce práce je tu. (Ne)bojte se!

Diskutující, mezi nimiž byli například zakladatel a ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl, senior analytik platformy Alter Eko Martin Kupka, zřizovatel a ředitel Gymnázia Jana Palacha Michal Musil nebo konzultant a zakladatel platformy Alter Eko Roman Chlupatý, se shodli, že na výzvy, kterým dnes čelíme v souvislosti s rychlým vývojem technologií, by mělo v první řadě reagovat školství. Jenže to tak často nečiní.

Zakladatel a ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl za zásadní problém označil skutečnost, že většina rodičů je se stavem českého školství spokojená. "Rodiče po školách požadují, aby tam jejich děti učitelé srovnali do latě. Dokud se toto nezmění, bude aplikace změn ve školách složitá," řekl. Generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová a senior analytik platformy Alter Eko Martin Kupka ale upozornili také na podfinancovanost školství a na celkově nízkou prestiž učitelské profese. "Slabý zájem o učitelství je v dnešní době dán i tím, že stát učitelům bere jejich poslání, které ve škole vidí. Nedává jim prostor, aby mohli dělat to, co skutečně dělat chtějí," upozornil také Šteffl.

Shoda mezi diskutujícími panovala na tom, že je dávno přežitý systém memorování, kdy jsou žáci a studenti nuceni učit se zpaměti velké objemy informací zcela bez kontextu. Podle zřizovatele a ředitele pražského Gymnázia Jana Palacha Michala Musila by žákům a studentům mělo být mimo jiné umožněno neformální a paralelní vzdělávání. "Škola už totiž dávno není jediným zdrojem informací a poznání," zdůraznil.

Během diskuzí ale zazněla i slova naděje. "Přístup škol se zlepšuje a některé už skutečně fungují jinak," prohlásil Ondřej Šteffl. Zároveň ale upozornil, že je třeba k transformaci školství přistupovat jako k procesu bez konce. "Změny ve školství musíme řešit s výhledem pro příštích deset nebo dvacet let. Pokud dnes začneme provádět změny odpovídající aktuálnímu stavu, budeme za pár let ve stejné situaci, v jaké jsme dnes," řekl.

Podobně uvažovala i Dagmar Kuchtová, která vidí problém mimo jiné v tom, že školy stále žáky a studenty připravují pouze na jedno konkrétní povolání, a nereflektují tak skutečnost, že v kontextu dynamického vývoje je dnes na trhu práce poptávka hlavně po pracovní flexibilitě.

"Středobodem každého předmětu by měla být láska ke vzdělání. V každém předmětu je ukryté poznání, současné nastavení systému ale tento rozměr školství zabíjí," prohlásil zakladatel platformy Alter Eko Roman Chlupatý, a nastínil tak, kde hledat cestu nejen ke zvýšení prestiže učitelské profese, ale i k posílení motivace ke studiu samotných žáků a studentů. Jak se totiž všichni páteční panelisté shodli, jenom vyšší platy učitelů české školství změnit nedokážou.

Svět 2020+: Světlo na konci tunelu, nebo protijedoucí vlak?

 • David Navrátil (hlavní ekonom, Česká spořitelna)
 • Jan Procházka (generální ředitel, EGAP

Vzdělávání a česká ekonomika, vzor 4.0: Výzvy a východiska

 • Dagmar Kuchtová (generální ředitelka, Svaz průmyslu a dopravy ČR)
 • Martin Kupka (senior analytik, Alter Eko)
 • Ondřej Šteffl (zakladatel a ředitel, Scio)

Late night light aneb (Ne)vážná debata o všem, co nás (ne)čeká

 • Michal Musil (zřizovatel a ředitel, Gymnázium Jana Palacha)
 • Roman Chlupatý (zakladatel, Alter Eko)
 • Jakub Čech (student, aktivista)

Sobota 9. listopadu

Byznysmodel 21. století, klíčové dovednosti zaměstnanců a budování osobní značky

Firmy si musí v první řadě ujasnit, co budou zákazníkům a klientům v měnícím se světě nabízet. Tak by se dalo shrnout jedno ze základních doporučení sobotní části konference. Diskutovalo se ale také o klíčových dovednostech zaměstnanců nebo o tom, jak budovat svoji osobní kariérní značku.

V souvislosti s byznysmodelem pro 21. století bylo zmíněno například navazování komplexních služeb na úspěšné produkty. Jako příklad takové transformace obchodního modelu byl uveden britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce. Zakladatel 6D Academy Pavel Kysilka také vysvětlil, proč nesouhlasí s rozšířeným tvrzením, že je Česko jen levnou montovnou. "Obecně v práci řešíme problémy jednoduché, složité a komplexní. V české ekonomice dominuje oblast složitých. Kdybychom byli montovnou, byli bychom hlavně v oblasti jednoduchých," řekl.

Diskutující upozornili také na potřebu nových dovedností zaměstnanců. "Klíčovými dovednostmi pro 21. století jsou podle nás schopnost orientovat se, schopnost adaptovat se, schopnost přesvědčovat, schopnost spolupracovat, schopnost vést a schopnost empatie," pokračoval Pavel Kysilka.

Ladislav Kučera, generální ředitel společnosti HAYS CZ, upozornil, že "byznys si musí uvědomit, že bude muset začít být aktivnější ve vzdělávání lidí. Změny ve školství jsou totiž zatím nedostatečné." Zároveň ovšem nabídl i optimistický výhled pro tuzemskou ekonomiku. "V Česku je velká tradice průmyslu. Jakmile se spojí s technologiemi, robotizací a umělou inteligencí, může být jeho rozvoj dynamický. Hra Pokémon GO, která získala 50 milionů uživatelů za pouhých 19 dní, také nebyla bleskem z čistého nebe, ale byla založená na něčem starším," řekl.

Otázce práce s talentem se věnoval učitel, trenér a mentor Antonín Barák starší. Ten upozornil na velký význam důvěry a spolupráce. "Bez důvěry nedokážeme nic. Když nejsou lidé tým, nepomůže jim ani to nejlepší vzdělání," prohlásil. A přidal i jednu praktickou radu: "Pokud vidíte, že se tým rozvíjí, nechte ho a jen na něj dohlížejte. V takovou chvíli není důvod do procesu aktivně vstupovat."

Ladislav Kučera se ještě na závěr zaměřil na problematiku budování osobní kariérní značky. "Člověk musí vnímat sebe sama. Znát své cíle, stanovit si milníky, určit si přednosti, rozpoznat své nedostatky a na základě toho vystavět svou osobní značku," shrnul a dodal jeden důležitý poznatek: "Pracovní svět není jen o sociálních sítích. Je i o osobních kontaktech. Už jen to, že něčemu věnujeme svůj volný čas, o nás něco vypovídá. Sociální sítě jsou velmi rychlé, vztahy na nich vytvořené jsou ale nepoměrně slabší než ty vytvořené ve skutečném světě."

Z plácku až na vrchol světa aneb Péče o talent, vzor 2.1

 • Antonín Barák st. (učitel, trenér, mentor)

Revoluce práce v Česku: Krev, pot a slzy, či chléb a hry?

 • Pavel Kysilka (zakladatel, 6D Academy)
 • Ladislav Kučera (generální ředitel, HAYS CZ)
 • Dalibor Kačmář (ředitel pro technologické standardy, Microsoft)

Brand me: Jistota v moři (manažerské) nejistoty

 • Ladislav Kučera (generální ředitel, HAYS CZ)
včera v 12:00

Investorský magazín: Ohlédnutí za letošním Davosem a výhled pro investiční alternativy

Nejsledovanější událostí uplynulého týdne bylo setkání státníků a byznysmenů ve švýcarském Davosu. To nejzajímavější...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Rozhovor Investorský magazín
24. 1. 2020 06:33

Hunt for Yield: Výnosy jsou mrtvé, ať žijí výnosy

Rizikovější firemní dluhopisy a evropské dividendové tituly jsou odpovědí na otázku, kde v současném prostředí...
Dividendy Evropské akcie Výnosy
21. 1. 2020 17:13

Dva dluhopisové fondy pro rok 2020

Firemní dluhopisy a krátkodobější (nejen) státní bondy, pro které bude podstatné, jak bude letos rozhodovat o měnové...
Podílové fondy Firemní dluhopisy České státní dluhopisy
20. 1. 2020 12:00

Investorský magazín: Strategický výhled na rok 2020 a důvody příští recese

I v roce 2020 bude Investorský magazín přinášet aktuální informace z trhů a ekonomiky. V prvním letošním vydání...
Výhled na rok 2020 Světové akcie Investiční tipy
15. 1. 2020 09:22

Singer: Zemědělská půda je stále nedoceněná a přehřátí realitního trhu není hrozbou pro finanční soustavu

Kryptoměny jako sázení na žetony, stále nedoceněná zemědělská půda a realitní trh ne tak přehřátý, aby to znamenalo...
Zemědělství Pozemky a půda Realitní trh
13. 1. 2020 12:18

Zlato, mince a diamanty v roce 2020 v expertním výhledu

Cena zlata se v lednu vyhoupla na sedmileté maximum a případné geopolitické turbulence by mohly jeho kurz posunout...
Zlato Komodity Bezpečné investice
10. 1. 2020 09:38

Singer (Generali CEE Holding): Tyto investice mohou být (nejen) v roce 2020 zajímavé

Automobilky v Evropě neinvestují až tolik proto, aby do budoucna maximalizovaly zisky, ale proto, aby se vyhnuly...
Výhled na rok 2020 Investiční tipy Akciové tipy
9. 1. 2020 10:08

Měly by se zavedené firmy obávat exponenciálního pokroku?

Technologický pokrok neustále zrychluje, a to exponenciálně. Co se dříve etablovalo po desítky let, nyní svět dokáže...
Informační technologie Technologie Trendy
6. 1. 2020 09:27

Záporné úroky jako pumpa na peníze do reálné ekonomiky? Pochybuji o tom, říká Miroslav Singer

Ve Spojených státech (zřejmě i) politika centrální banky pomohla oživení na trhu s úvěry, v eurozóně ale tak...
Centrální banky Úrokové sazby Světová ekonomika
3. 1. 2020 09:10

Forex v roce 2020: (Nejen) brexit slibuje zvyšovat volatilitu a euro by mohlo posilovat, říká Miroslav Singer

V poslední debatě z cyklu ABCD investora v roce 2019 se Miroslav Singer (Generali CEE Holding) a Roman Chlupatý (Save...
Výhled na rok 2020 Americký dolar Mezinárodní obchod
1. 1. 2020 17:44

Anketa: Co je nyní klíčové téma energetiky?

Pěti expertů na oblast energetiky jsme se zeptali, co považují za klíčové téma energetiky.
Jaderná energetika Energetika Solární energie
27. 12. 2019 11:38

Portfolio (nejen) na rok 2020 pro konzervativního a pro dynamického investora

Na přelomu roku mnoho investorů hledá novou inspiraci pro své portfolio. Štěpán Uherík, stratég ze Save & Capital,...
Investiční strategie Investiční portfolio Defenzivní investování
27. 12. 2019 09:17

Trh práce v Česku: Koho (ne)budou bolet tektonické změny v ekonomice?

V době historicky nízké nezaměstnanosti to může znít jako zbytečné téma, nicméně ekonomika zpomaluje. Kdy jindy než v...
Česká republika Česká ekonomika Vzdělání
24. 12. 2019 11:50

Akciový tip (kdy jindy): Vivendi

Francouzský mediální koncern Vivendi vlastní také hudební vydavatelství Universal Music. Případný prodej držitele...
Investiční tipy Akciové tipy Vivendi
24. 12. 2019 06:30

I peníze berte s humorem, natož ty vánoční!

Štastné a veselé přeje Investiční web!
Peníze
17. 12. 2019 12:13

Uherík (Save & Capital): Dva trendy, které budou ovlivňovat svět investic v dalších letech

Trh již roste příliš dlouho, a tak je krize nevyhnutelná. S takovými a podobnými názory se budou muset investoři...
Výhled na rok 2020 Světové akcie Výnosy
16. 12. 2019 15:09

Globalizace brzdí. Pro Česko to není dobrá zpráva, varuje ekonom

Globalizace brzdí, obchodní války jsou toho důkazem. Je to ale pochopitelné, co je dobré pro spotřebitele, není vždy...
Globalizace Světová ekonomika Trendy
16. 12. 2019 12:00

Investorský magazín: Výhled stratéga (nejen) na rok 2020

Investiční rok 2020 je již pomalu na spadnutí, a proto se v posledním letošním Investorském magazínu díváme na...
Výhled na rok 2020 Investiční a ekonomický výhled Investiční strategie
12. 12. 2019 15:30

Horská & Beneš: Proč nižší sazby (ne)polijí trh a ekonomiku živou vodou

Centrální banky v roce 2019 sestoupily z cesty zpřísňování měnové politiky ve snaze odvrátit možnou recesi. Příklad...
Fed ECB Japonsko
10. 12. 2019 15:08

Kupka (ČSOB): Stát má na firmy jen omezené páky, přilákat hodnotu represí ani pobídkami není snadné

V Česku často zaznívá kritika do vlastních řad, že se u nás nevytváří dost přidané hodnoty. Bylo by to ale pro české...
Česká republika Česká ekonomika Rozhovor