SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Dopady metamorfózy světové ekonomiky na vzdělávání a trh práce
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Dopady metamorfózy světové ekonomiky na vzdělávání a trh práce

Rychlé a výrazné změny, které způsobuje globalizace na steroidech datující se od pádu Berlínské zdi, přinášejí zásadní výzvy, ale i obrovské příležitosti. Na ty související se změnami v oblasti vzdělá(vá)ní a na trhu práce se 8. a 9. listopadu zaměřilo ekonomické fórum Kostelec 2019: Revoluce práce je tu. (Ne)bojte se!.

Pracovní trh Zaměstnání Byznys a podnikání Trendy Technologie Inovace Vzdělání

Pátek 8. listopadu

Jak podpořit transformaci školství? Platy učitelů jsou důležité, nejde ale jen o peníze

Zamrzlo skutečně české školství v době Rakouska-Uherska? Co je největším problémem vzdělávacího systému? A co je třeba udělat pro to, aby výuka odpovídala potřebám dynamického 21. století? To jsou jen některé z otázek, na které hledal odpovědi první den konference Kostelec 2019: Revoluce práce je tu. (Ne)bojte se!

Diskutující, mezi nimiž byli například zakladatel a ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl, senior analytik platformy Alter Eko Martin Kupka, zřizovatel a ředitel Gymnázia Jana Palacha Michal Musil nebo konzultant a zakladatel platformy Alter Eko Roman Chlupatý, se shodli, že na výzvy, kterým dnes čelíme v souvislosti s rychlým vývojem technologií, by mělo v první řadě reagovat školství. Jenže to tak často nečiní.

Zakladatel a ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl za zásadní problém označil skutečnost, že většina rodičů je se stavem českého školství spokojená. "Rodiče po školách požadují, aby tam jejich děti učitelé srovnali do latě. Dokud se toto nezmění, bude aplikace změn ve školách složitá," řekl. Generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová a senior analytik platformy Alter Eko Martin Kupka ale upozornili také na podfinancovanost školství a na celkově nízkou prestiž učitelské profese. "Slabý zájem o učitelství je v dnešní době dán i tím, že stát učitelům bere jejich poslání, které ve škole vidí. Nedává jim prostor, aby mohli dělat to, co skutečně dělat chtějí," upozornil také Šteffl.

Shoda mezi diskutujícími panovala na tom, že je dávno přežitý systém memorování, kdy jsou žáci a studenti nuceni učit se zpaměti velké objemy informací zcela bez kontextu. Podle zřizovatele a ředitele pražského Gymnázia Jana Palacha Michala Musila by žákům a studentům mělo být mimo jiné umožněno neformální a paralelní vzdělávání. "Škola už totiž dávno není jediným zdrojem informací a poznání," zdůraznil.

Během diskuzí ale zazněla i slova naděje. "Přístup škol se zlepšuje a některé už skutečně fungují jinak," prohlásil Ondřej Šteffl. Zároveň ale upozornil, že je třeba k transformaci školství přistupovat jako k procesu bez konce. "Změny ve školství musíme řešit s výhledem pro příštích deset nebo dvacet let. Pokud dnes začneme provádět změny odpovídající aktuálnímu stavu, budeme za pár let ve stejné situaci, v jaké jsme dnes," řekl.

Podobně uvažovala i Dagmar Kuchtová, která vidí problém mimo jiné v tom, že školy stále žáky a studenty připravují pouze na jedno konkrétní povolání, a nereflektují tak skutečnost, že v kontextu dynamického vývoje je dnes na trhu práce poptávka hlavně po pracovní flexibilitě.

"Středobodem každého předmětu by měla být láska ke vzdělání. V každém předmětu je ukryté poznání, současné nastavení systému ale tento rozměr školství zabíjí," prohlásil zakladatel platformy Alter Eko Roman Chlupatý, a nastínil tak, kde hledat cestu nejen ke zvýšení prestiže učitelské profese, ale i k posílení motivace ke studiu samotných žáků a studentů. Jak se totiž všichni páteční panelisté shodli, jenom vyšší platy učitelů české školství změnit nedokážou.

Svět 2020+: Světlo na konci tunelu, nebo protijedoucí vlak?

 • David Navrátil (hlavní ekonom, Česká spořitelna)
 • Jan Procházka (generální ředitel, EGAP

Vzdělávání a česká ekonomika, vzor 4.0: Výzvy a východiska

 • Dagmar Kuchtová (generální ředitelka, Svaz průmyslu a dopravy ČR)
 • Martin Kupka (senior analytik, Alter Eko)
 • Ondřej Šteffl (zakladatel a ředitel, Scio)

Late night light aneb (Ne)vážná debata o všem, co nás (ne)čeká

 • Michal Musil (zřizovatel a ředitel, Gymnázium Jana Palacha)
 • Roman Chlupatý (zakladatel, Alter Eko)
 • Jakub Čech (student, aktivista)

Sobota 9. listopadu

Byznysmodel 21. století, klíčové dovednosti zaměstnanců a budování osobní značky

Firmy si musí v první řadě ujasnit, co budou zákazníkům a klientům v měnícím se světě nabízet. Tak by se dalo shrnout jedno ze základních doporučení sobotní části konference. Diskutovalo se ale také o klíčových dovednostech zaměstnanců nebo o tom, jak budovat svoji osobní kariérní značku.

V souvislosti s byznysmodelem pro 21. století bylo zmíněno například navazování komplexních služeb na úspěšné produkty. Jako příklad takové transformace obchodního modelu byl uveden britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce. Zakladatel 6D Academy Pavel Kysilka také vysvětlil, proč nesouhlasí s rozšířeným tvrzením, že je Česko jen levnou montovnou. "Obecně v práci řešíme problémy jednoduché, složité a komplexní. V české ekonomice dominuje oblast složitých. Kdybychom byli montovnou, byli bychom hlavně v oblasti jednoduchých," řekl.

Diskutující upozornili také na potřebu nových dovedností zaměstnanců. "Klíčovými dovednostmi pro 21. století jsou podle nás schopnost orientovat se, schopnost adaptovat se, schopnost přesvědčovat, schopnost spolupracovat, schopnost vést a schopnost empatie," pokračoval Pavel Kysilka.

Ladislav Kučera, generální ředitel společnosti HAYS CZ, upozornil, že "byznys si musí uvědomit, že bude muset začít být aktivnější ve vzdělávání lidí. Změny ve školství jsou totiž zatím nedostatečné." Zároveň ovšem nabídl i optimistický výhled pro tuzemskou ekonomiku. "V Česku je velká tradice průmyslu. Jakmile se spojí s technologiemi, robotizací a umělou inteligencí, může být jeho rozvoj dynamický. Hra Pokémon GO, která získala 50 milionů uživatelů za pouhých 19 dní, také nebyla bleskem z čistého nebe, ale byla založená na něčem starším," řekl.

Otázce práce s talentem se věnoval učitel, trenér a mentor Antonín Barák starší. Ten upozornil na velký význam důvěry a spolupráce. "Bez důvěry nedokážeme nic. Když nejsou lidé tým, nepomůže jim ani to nejlepší vzdělání," prohlásil. A přidal i jednu praktickou radu: "Pokud vidíte, že se tým rozvíjí, nechte ho a jen na něj dohlížejte. V takovou chvíli není důvod do procesu aktivně vstupovat."

Ladislav Kučera se ještě na závěr zaměřil na problematiku budování osobní kariérní značky. "Člověk musí vnímat sebe sama. Znát své cíle, stanovit si milníky, určit si přednosti, rozpoznat své nedostatky a na základě toho vystavět svou osobní značku," shrnul a dodal jeden důležitý poznatek: "Pracovní svět není jen o sociálních sítích. Je i o osobních kontaktech. Už jen to, že něčemu věnujeme svůj volný čas, o nás něco vypovídá. Sociální sítě jsou velmi rychlé, vztahy na nich vytvořené jsou ale nepoměrně slabší než ty vytvořené ve skutečném světě."

Z plácku až na vrchol světa aneb Péče o talent, vzor 2.1

 • Antonín Barák st. (učitel, trenér, mentor)

Revoluce práce v Česku: Krev, pot a slzy, či chléb a hry?

 • Pavel Kysilka (zakladatel, 6D Academy)
 • Ladislav Kučera (generální ředitel, HAYS CZ)
 • Dalibor Kačmář (ředitel pro technologické standardy, Microsoft)

Brand me: Jistota v moři (manažerské) nejistoty

 • Ladislav Kučera (generální ředitel, HAYS CZ)
včera v 12:15

Christine Lagardeová v čele ECB: Co nového (ne)čekat v měnové politice zemí eura?

Od začátku listopadu je šéfkou Evropské centrální banky zkušená Christine Lagardeová. Co čekat od ní a od samotné ECB...
Eurozóna ECB Centrální banky
12. 11. 2019 09:53

Mzdy v Česku v roce 2020: Růst může být stále dynamický, ale ne ve všech sektorech

Česká republika má stále relativně nízký podíl mezd na HDP, a tak lze i v dalším období očekávat další růst platů....
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
11. 11. 2019 11:45

Investorský magazín: Technologie, které zažijí exponenciální rozmach

Aktuální Investorský magazín se zaměřuje na technologie, které dramaticky (z)mění svět a které bychom jako investoři...
Technologie Informační technologie Investiční tipy
7. 11. 2019 15:29

Nejsou lidi? Ale jsou, ukazuje i český trh práce

Kvůli vyprázdněnému trhu práce firmy v Česku začaly ve velkém najímat seniory, ženy na mateřské a další skupiny,...
Česká republika Česká ekonomika Zaměstnání
6. 11. 2019 12:00

Petr Beneš (Wood & Company): Kdo nemusí, ať teď státní dluhopisy nekupuje

Riziko, že vládní dluhopisy v dlouhodobém výhledu zlevní, je poměrně vysoké. A nechávat si v takové době za jejich...
Dluhopisový trh Výnosy České státní dluhopisy
5. 11. 2019 09:11

Kučera (Hays): Volných pracovních sil bude se zpomalením ekonomiky přibývat, firmy ale budou hledat kvalitu

V důsledku nastartovaného zpomalení ekonomiky se na trhu práce objeví větší počet volných lidí, jen málokterý z nich...
Česká republika Česká ekonomika Vzdělání
4. 11. 2019 18:00

Kvantitativní uvolňování jako deštík, slejvák a povodeň: Závislost trhu a hospodářství na uvolněné měnové politice může stát na začátku další krize

Evropská centrální banka, ale také Fed a další centrální banky opět uvolňují měnovou politiku. Krátkodobě to může...
Kvantitativní uvolňování Centrální banky ECB
4. 11. 2019 12:00

Investorský magazín: Pragmatické investování do akcií a vznik finančních bublin

Investování do akcií stále patří mezi nejpopulárnější způsoby zhodnocování peněz. Jak k němu přistupovat pragmaticky,...
Americké akcie Světové akcie Alokace investic
2. 11. 2019 12:00

Péče o osobní brand aneb Jak jít naproti (nejen) práci snů

Osobní brand je něco, na čem by měli svědomitě pracovat studenti i vrcholoví manažeři. I proto, že se v důsledku...
Zaměstnání Byznys a podnikání Pracovní trh
31. 10. 2019 07:00

Tržby v řádu stovek milionů, ale žádný zisk: Scaleupy jako investiční příležitost

Firmy, které mají za sebou rychlý start a daří se jim výrazně expandovat, často potřebují další kapitál. Pro drobné...
Firemní dluhopisy Investiční tipy
29. 10. 2019 09:00

Kučera (Hays): Automatizace je pro firmy nevyhnutelná, pracovní místa se po příští krizi nemusejí obnovit

Některé pracovní pozice v důsledku ochlazení ekonomiky zmizí a s dalším růstem se již nevrátí. I proto se blížící se...
Informační technologie Technologie Pracovní trh
28. 10. 2019 12:00

Investorský magazín: Jak se drobný investor (ne)utopí v moři záporných úroků

Centrální bankéři si myslí, že nám bude lépe ve světě záporných úroků. O tom, kdo jednou zaplatí účet za toto...
Úrokové sazby Centrální banky Rozhovor
25. 10. 2019 09:00

Bitcoin: Technologický a kurzový výhled pro příští měsíce

Své "all-in" sázky na bitcoin nelituji a dlouhodobě jsem přesvědčen o její správnosti. Nepřekvapilo by mě, kdyby...
Bitcoin Kryptoměny Technologie
24. 10. 2019 09:00

Anketa: Kdy přijde recese a jak bude vypadat?

Na podzimním Investičním fóru se hovořilo především o alternativních investicích. V jednu chvíli se ale řečníci sešli...
Světová ekonomika Americká ekonomika Ekonomika
22. 10. 2019 15:00

Vodík jako budoucnost automobilismu a logistiky

Třikrát větší hustota energie než u benzínu a 150krát vyšší než u nejlepších baterií. Vodík je energetický zdroj i...
Pohonné hmoty Energetika Komodity
21. 10. 2019 12:00

Investorský magazín: O investicích s poradcem a Karo Invest mířící na START

Chcete se zajistit, zabezpečit děti nebo prostě jen nechat své peníze vydělávat, ale nevíte, jak na to? I vy můžete...
Investiční a finanční poradenství Rozhovor Karo Invest
19. 10. 2019 18:00

Kryptoměny jako novodobá zlatá horečka: Jak na ní vydělat?

Zlatá horečka na přelomu 19. a 20. století dokázala přinést bohatství hrstce zlatokopů, nepochybně spolehlivěji ale...
Kryptoměny Bitcoin Investiční alternativy
19. 10. 2019 12:00

Mobil, tablet & spol. v rukou studentů: Má to své výhody i nevýhody, shodují se experti

Mobilní telefon může být dobrý sluha (studenta), ale velice zlý pán. Do jisté míry je tedy pochopitelné, že jej –...
Informační technologie Mobilní telefony Děti
17. 10. 2019 18:00

Šperka (Českomoravská Nemovitostní): Komerční reality v Česku nejsou předražené, riziková prémie je stále atraktivní

Riziková prémie spojená s investicemi do českých prémiových komerčních nemovitostí je stále zajímavá, a to i díky...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
15. 10. 2019 15:00

Tři kroky na cestě k lepšímu zapojení IT v (nejen) českých školách

Bez elementární znalosti výpočetní techniky člověk napříště nenajde uplatnění takřka v žádném oboru. Vyučování toho,...
Vzdělání Informační technologie Rozhovor