Pět investičních otázek, na které potřebujete znát odpověď

Jak skončí šílenství kolem kryptoměn, jaká je šance, že dříve než všichni ostatní odhalíte nový Apple, jak je možné, že ještě existuje tokijská burza, jsou opravdu dluhopisy k ničemu a přijde brzy další propad cen akcií? Otázky, které investory nejvíce pálí.
1. Jsou skutečně dluhopisy k ničemu?
Velká část investorů tvrdí, že investovat do dluhopisů v prostředí nízkých úrokových sazeb nemá smysl. Vyloučení všech dluhových cenných papírů z portfolia ale zvyšuje jeho zranitelnost v době turbulencí na trzích. Navíc platí, že není dluhopis jako dluhopis. Státní dluhopisy s extrémně nízkými výnosy lze nahradit firemními bondy a pracovat lze opatrně i s high yield dluhopisy.
2. Co se stane, pokud přijde další propad cen akcií?
Otázkou spíše je, jak by na hrozící burzovní korekci zareagovaly centrální banky. Bezprecedentní opatření, kterými centrální bankéři reagovali na důsledky finanční krize z roku 2008, ukázala, že nemožné není prakticky nic. Lze si tak představit, že centrální bankéři odhlasují cokoli, aby odvrátili další hlubokou korekci na akciových trzích.
3. Je možné na trzích objevit nový Apple?
O tom, že se na akciových trzích budou objevovat nové globálně úspěšné společnosti, asi nemá smysl pochybovat. A vždy se najde někdo, kdo díky investici do těchto firem pohádkově zbohatne, aby posléze mohl tvrdit, že jejich úspěch předvídal již v době, kdy šlo ještě o neznámé společnosti. Hledání nových Applů je ale hlavně o štěstí a trochu připomíná sázení v loterii. Ani ti nejúspěšnější investoři nedokáží najít všechny burzovní drahokamy, aby přitom nenasbírali i spoustu obyčejných kamenů.
4. Proč se ještě nezhroutil japonský akciový trh?
Obří akciová bublina splaskla v Japonsku na začátku 90. let 20. století. Od té doby bojuje země vycházejícího slunce se slabým ekonomickým růstem a deflací. Japonsko se dosud nepotopilo díky extrémně nízké nezaměstnanosti, značné technologické vyspělosti a národní hrdosti, která velí držet ochrannou ruku nad vším domácím.
5. Jak se šílenství kolem primárních úpisů kryptoměn liší od šílenství kolem technologických IPO v době vrcholící internetové bubliny?
Nijak. Kryptoměny uchvátily obrovské množství spekulantů, kteří v nich vidí příležitost, jak rychle a jednoduše zbohatnout. Vlastní kryptoměnu dnes dokáže vytvořit prakticky každý zkušenější programátor, což vede k záplavě trhu pochybnými kryptografickými "platidly". Ta spekulanti při vstupu na trh z velké části financují staršími virtuálními měnami, jejichž ceny díky tomu letí vzhůru. To se týká například kryptoměny ethereum, která je oblíbeným zdrojem prostředků pro ICO (initial coin offering) nových měn. Jakmile se začne ukazovat, že nové kryptoměny nejsou dlouhodobě životaschopné, pyramida se začne rychle drolit.
Zdroj: A Wealth of Common Sense