US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Bitcoin: Plýtvání elektřinou, nebo něco horšího?

Ekonomika Spojených států roste, ale stále relativně pomalu. Zdroje pro další posilování výroby jsou, jenže ne vždy nacházejí efektivní využití.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
15. 3. 2018 | 7:00
Ekonomika

Například ve městě Plattsburgh ve státě New York podle odhadů padne na těžbu kryptoměn přibližně desetina celkového objemu spotřebované elektřiny. Důvod je jednoduchý, město v blízkosti přehrad vybudovaných v průběhu 50. let 20. století má garantovány dodávky levné elektřiny z hydroelektráren pod těmito vodními plochami. Starosta Plattsburghu Colin L. Read ovšem upozorňuje, že výkyvy spotřeby elektrické energie způsobované těžbou kryptoměn nutí město nakupovat dodatečné objemy elektřiny i za stonásobek běžných cen.

"Samozřejmě bych byl raději, kdyby levná elektřina tekla do společností, které něco vyrábějí a zaměstnávají desítky nebo stovky lidí. Zhruba 10 % spotřebované energie odebírá i společnost Mold-Rite Plastics vyrábějící plastové nádoby a uzávěry. Ta zaměstnává asi 200 lidí. Těžaři kryptoměn zaměstnávají ochranku. A když se něco rozbije, přijde jeden člověk, který to opraví," říká Read.

Kryptodoly bez zaměstnanců

S těžbou bitcoinu má zkušenosti i David Bowman, student medicíny na St. George's University School of Medicine na karibské Grenadě. "Sdílím obavy pana Reada, Plattsburgh potřebuje další zaměstnavatele," přiznává muž, který má přitom sám ve městě kolem 20 zařízení na těžbu bitcoinu a je jediným zaměstnancem své společnosti. Těžbou si, jak říká, vydělává na školné.

Obavy vyjadřují i představitelé dalších měst nebo zemí. Populární je těžba kryptoměn například na Islandu, rovněž díky levné elektřině. Italský Enel již prohlásil, že přestane elektrickou energii prodávat těžařům virtuálních měn. Své rozhodnutí vysvětluje snahou podporovat udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí. Těžba kryptoměn je podle něj s touto filozofií neslučitelná.

Nevyužitý potenciál

Někteří těžaři bitcoinu si zakládají na tom, že ke svým aktivitám využívají výhradně energii z obnovitelných zdrojů, kritici kryptoměn ale namítají, že tato energie by jistě dokázala najít efektivnější využití.

Historicky podniky v oblastech s levnou elektřinou vytvářely více než 30 pracovních míst na jeden megawatt elektrické energie. Firma Coinmint, která v Plattsburghu již nyní těží a ráda by své aktivity dále rozvíjela ve městě Massena nedaleko Plattsburghu, slibuje, že v přepočtu na jeden megawatt elektřiny vytvoří 10 pracovních pozic.

A představitelé Masseny plány Coinmintu překvapivě vítají. "Deset je více než nic. Potřebujeme, aby přišel kdokoli, kdo dá lidem práci," říká radní Masseny Steven D. O'Shaughnessy.

Zdroj: New York Times

BitcoinEkonomikaElektřinaEnergetikaKryptoměny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie