US MARKETZavírá za: 6 h 26 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Tomáš Zdražil (Investree): Na důchod jsem si vydělal v kryptu, teď chci investovat do smysluplných projektů

Tomáš Zdražil je zakladatel vzdělávací platformy Investree pro nomády, hodlery a fanoušky investování. Již čtyři roky nomádí po světě a během toho rozjíždí úspěšné podnikatelské i neziskové projekty a konference. Rozhovor s ním je o cestě za svobodou, o tom, jaké nástroje využívá při cestování a práci on-line a o tom, co chystá na konci května.

Nedávno ses vrátil z Kolumbie. Jaké to bylo a kam se chystáš teď?

Fantastický, už cestou z letiště jsem byl uchvácen přírodou. Každému doporučuji. Po měsíci cestování kolem Yucatanu jsem přemýšlel, kde se na měsíc upíchnu a budu moci pracovat z coworkingu, kde bude komunita digitálních nomádů. Vyhrál Medellín, coworking Selina. Za 1 900 korun měsíčně úplná pecka. Zúčastnil jsem se dvou kryptomeetupů a překvapilo mě, kolik nomádů hodluje nějaké to krypto. Byla to čtvrtá zima, co jsem letěl pryč na delší dobu, léto rád trávím v Evropě. Jako milovníka motorek mě teď s přítelkyní láká cesta na dvou kolech z Česka do Maroka.

Jak se ti daří skloubit cestování a práci?

Nejvíce mi vyhovuje dát v určitou dobu fokus buď na práci, nebo na cestování, příliš to nekombinovat, protože pak toho moc nevidím ani neudělám. Pak už je to dost o připojení k internetu, proto coworkingy vybírám pečlivě podle nomadlistu, případně na doporučení.

Platil jsi někdy za coworking kryptem?

Za členství už kryptem neplatím od zkušenosti na Ko Lantě v Thajsku. To bylo v únoru 2017, kdy jsem platil členství a vybíral z bankomatu 50 ETH na ceně 10 USD. Asi je jasné proč. Tak drahý kokosy jsem ještě nepil.

Jaké nástroje a aplikace využíváš při práci na dálku?

Základ je mít pohodlný batoh, netahat kufr a naučit se být minimalista. Pořídit si lehký notebook a ideálně podstavec pod něj, aby práci neodnášela záda a krk. Pro komunikaci v týmu používáme Slack, jinak účetnictví a objednávky na FAPi, platby přes Gopay, podporují i bitcoin. Pro lehkou grafiku využívám Canvu, takže je to takové puzzle.

Posloucháš i podcasty kolem kryptoměn?

Miluji podcasty a kolem krypto jsme je sami spustili, protože jsme v Češtině nic nenašli. Neděláme zatím rozhovory, ale převádíme vybrané přednášky z konferencí, jako je Cashflow summit a SatoshiTalks. Jsou na webu Investree nebo v aplikaci Podcasty a Podbean pro Android. Nazvali jsme je Vydělávej online, žij offline, jelikož nebudou čistě o krypto, ale i nomádství a sdílené ekonomice. Zatím jich tam je šest a poslední je o pronájmu Airbnb.

Čím během dne doplňuješ energii a co tě nejvíce motivuje?

Motivuje mě sám život, nechci být zavřený v krabici. Dost mě dobíjejí změny, pohyb a příroda. Proto se rád sebevzdělávám, běhám, chodím na akro jógu a stále více vnímám, co se kolem mě děje. Peníze (i ty digitální) jsou pro mě energie, takže se snažím pracovat chytře, ne tvrdě. Hlavně dávat zpátky, barterovat a věnovat se smysluplným projektům, jako je třeba Dobrokáva nebo projekt s "dobroboardy" Začni dnes.

Jeden z tvých dlouhodobějších projektů je konference Cashflow Summit, jejíž 5. ročník proběhne 26. května. Co byl prvotní impulz?

Vše začalo již v roce 2014 při studiu na MVŠO. Díky mimoškolním aktivitám, tradingu a předmětu CSR mě jako milovníka organizování různých večírků napadlo uspořádat první konferenci Cashflow summit. Osobně se mi podařilo oslovit i Karla Janečka, výsledkem byla skvělá akce. V roce 2015 jsem pozval i Martina Šípa a poprvé koupil bitcoin na ceně 256 USD. To byla pro mě vstupenka do kryptosvěta.

To zní skvěle. Na co speciálního se můžeme letos těšit?

Je to magnet na zajímavé lidi. Za jeden den si může člověk udělat konexe, z kterých čerpá celý život. V největší míře se dotkneme kryptoměn, aktuální ekonomiky a digitálního nomádství. Nebude ovšem chybět ani přednáška k investování do nemovitostí od Ivany Birtové a tradingu od Ludvíka Turka, který sdílí i analýzy k bitcoinu. Unikátní jsou networking a doprovodné aktivity. Třeba večerní afterparty v coworkingu Vault 42 s grilováním, Ološlapem, ochutnávkou vín a virtuální realitou. V neděli chystáme ještě golf na Vésce u Olomouce a společný oběd. A vstupenky lze platit bitcoinem.


10% sleva na vstupenky na Cashflow summit 2018 pro čtenáře IW: V rámci registrace stačí zadat kód "investicniweb".


Pouštíš se teď do nějakých nových zajímavých projektů?

Jako vizionář a tvůrce mám mraky nápadů, ale k realizaci dojde třeba u procenta z nich. Na letošek mám karty už celkem rozdané. Jak jsem zmínil, nejvíce mi dělají radost neziskové a smysluplné projekty, protože chci dávat více zpátky lidem. Proto mě těší, že jsem mohl vzít rodinu do Izraele, mohu chystat víkendovou akci pro vesnici Křídla, odkud pocházím, nebo dělat prospěšné činnosti pro celé Česko, jako třeba zmíneně dobroboardy. I ta forma vzdělání a osvěta kolem kryptoměn a digitálního nomádství tomu přispívá. Chci, aby lidé nebyli ovčani, ale sami se zajímali o svou cash flow, o digitální technologie a o svůj život. A méně si stěžovali na okolí.

BitcoinInvestováníKryptoměnyRozhovorSdílená ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika