Co Twitter dal: Kdo je horší - Trump, Robinhood, nebo celý rok 2018?

O nechtěném vlivu prezidenta USA na Fed, egyptské kryptoměně, odvážném fintechovém startupu, který bohatým bere (a chudým nejspíše taky), i o tom, co roste (dluhy čínských firem) a klesá (světové burzy).
1. Donald, Paul a Fed
Na světě jsou dva největší příznivci superlevných peněz, ať již přímo natištěných pomocí QE, nebo uvolněných co nejnižšími úrokovými sazbami. Prvním z nich je Donald Trump, muž s pověstí člověka ekonomicky hrubě nevzdělaného. Druhým je laureát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman (ano, život je složitý). Trump se vzteká vždy, když dojde na zvyšování úrokových sazeb, což Fed ke své cti činí. Krugman se přímo nevzteká, nýbrž si stýská, ovšem kvůli Trumpovu vztekání. "Existují dobré důvody proti zvyšování sazeb, ale Trump je devalvuje," dal na Twitter ekonom. Fed v prosinci (dnes) nejspíše sazby zvýší znovu. Kdyby pro nic jiného, tak aby to nevypadalo, že jde Trumpovu nátlaku na ruku. Chudák Krugman.
2. Egyptský poušťcoin
Egyptská vláda prezidenta Sísího si konečně našla svoji parketu. Nalézá se kdesi v prostoru mezi mismanagementem a parodií (ta parketa, ale vlastně i vláda). Když Sísímu došlo, že je švorc a nikdo do jeho země nevrazí ani dolar, vzpomněl si na blockchain a řekl si, že udělá ICO. Říkal-li Samuel Johnson, že "vlastenectví je posledním útočištěm mizerovým", dnes tuto čestnou úlohu plní kryptoměny. Po bitcoinu a ethereu přicházejí Maduro a Sísí; zkrátka prima společnost.
3. Šerif nottinghamský protentokrát odražen
Fintechový startup Robinhood namíchl standardní finanční ústavy, když začal nabízet obchodování na burze bez poplatků. Pak přidal neméně odvážné tvrzení, že běžné a spořicí účty jeho klientů budou automaticky pojištěny (fondem SIPC, jenž pojišťuje vklady investorů před burzovními krachy). Finanční regulátor pozvedl obočí, že se na to podívá. I co udělal Robinhood? Přejmenoval funkci "Checking & Savings" své aplikace na "Cash Management", o jehož pojištění není nic známo. Jeho Nemesis, šerif z Nottinghamu v hávu regulátora, tedy vyšla tentokrát naprázdno, ale jak to bude s atraktivní nabídkou pojištění, se teprve uvidí.
4. Fakt velká sekera
Takhle vypadá zadlužení čínských soukromých firem (mimo sektor finančnictví), a to po třech letech od chvíle, kdy všemocný prezident Si Ťin-pching zahájil kampaň za snižování firemního zadlužení.
5. Rok k popukání
A takhle vypadá letošní rok na světových akciových trzích. Jak burzy klesaly, skoro patnáct bilionů dolarů hodnoty jen tak zmizelo (což dává slovu "hodnota" nový, nelichotivý význam).
Zdroj: Twitter