Bitcoin trhá rekordy. Kde se zastaví?

Cena bitcoinu překonala v polovině prosince nominální rekord okolo 19 500 USD. Zatím se přitom nezdá, že by nejsledovanější kryptoměna v jízdě nahoru zpomalovala. Lze vůbec odhadnout, kam až by její kurz mohl vystoupat?
Před měsícem jsme si vysvětlili, proč bitcoin nebyl při cenovce okolo 18 tisíc dolarů v bublině. Následný vývoj tuto tezi potvrdil, cena dále rostla. Ale co nyní, po překonání předchozího cenového rekordu?
Inu, předně je zapotřebí zopakovat konstatování, že reálný historický vrchol leží až okolo 24 500 USD. Jedná se o cenovku, která bere v úvahu značné navýšení objemu dolarů za poslední tři roky.
Neustále rostoucí objem fiat peněz v oběhu je mimochodem jeden z hlavních faktorů, proč nelze dost dobře stanovit cenový strop bitcoinu. Obdobně jako instrumenty finančních trhů také bitcoin posiluje, když centrální banky provádějí uvolněnou měnovou politiku. Investoři jsou zkrátka jedni z prvních, kteří si na nově vytvářené peníze sáhnou (tomuto pravidlu se říká Cantillonův efekt). U bitcoinu však lze očekávat, že je dopad na cenu ještě výraznější – není totiž jen jednou z mnoha dalších spekulací, nýbrž těžko zastavitelným pokusem o ustanovení globálních nestátních peněz. Se snižující se kvalitou fiat peněz jsou kvality bitcoinu stále viditelnější.
Fiat ztrácí na kvalitách ve dvou hlavních oblastech:
- Přichází o funkci uchovatele hodnoty, jelikož politika nulových až záporných úrokových sazeb znehodnocuje úspory (inflace je vyšší než úroky, potažmo než výnosy státních dluhopisů).
- Přichází o funkci prostředku směny, a to následkem stále přísnějších KYC/AML procesů, mezinárodních sankcí i korporátní politiky velkých hráčů, jako jsou Visa a Mastercard. Tyto firmy totiž nedávno nadobro odřízly od karetních plateb giganta dospělé zábavy Pornhub, který je nyní odkázán pouze na platby pomocí bitcoinu a dalších kryptoměn. S obdobnou ostrakizací se v minulosti setkaly stránky WikiLeaks (a vynucené přijímání bitcoinu se organizaci následně velice vyplatilo).
Predikce vývoje ceny bývají v případě bitcoinu notoricky nepřesné. Krátkodobě (téměř) všichni přestřelují, dlouhodobě naopak podstřelují. Nyní tak někteří analytici predikují cenu okolo 400 000 USD za bitcoin, taková cena by totiž srovnala celkovou tržní kapitalizaci bitcoinu a zlata, ke kterému je BTC stále častěji přirovnáván. Na to lze říci pouze jedno – kdo si počká, ten se dočká.
Má-li se bitcoin opravdu stát globálním nestátním platidlem, představuje zlato pouze první metu; tržní kapitalizace takzvaných širokých peněz a derivátů je ještě o řád vyšší. Je však pravděpodobné, že naprostá většina lidí si svůj bitcoin neudrží do takto závratných výšin, jelikož psychologie hraje proti tomu, zvláště počítají-li se zisky a ztráty stále ve fiat penězích. A nejen proto je zapotřebí chápat bitcoin jako dlouhodobé úspory a studovat ekonomii, historii a dlouhodobou vnitřní logiku monetárních dějin, tedy témata, kterým se věnuji v knize Bitcoin: Odluka peněz od státu.
O strategii pravidelných úspor do bitcoinu a o aplikaci, která tuto strategii značně usnadňuje a umožňuje i relativním nováčkům, budu mluvit ve středu 6. ledna 2021 na on-line konferenci Investiční fórum.
Technická poznámka: ačkoli je zvykem udávat tržní cenu za celý bitcoin, v žádném případě není nutné si celý bitcoin opravdu pořizovat. Bitcoin je dělitelný na 100 milionů menších jednotek, takzvaných satoshi. Je přitom běžné a doporučeníhodné nakupovat menší zlomky bitcoinu v pravidelných intervalech.