Proč může být nebezpečné vnímat bitcoin jako uchovatel hodnoty

Bitcoin je prezentován mimo jiné jako uchovatel hodnoty. Je jedinečný a jeho celkové množství je předem dané. Totéž platí o mnoha věcech, třeba o poštovních známkách - čím vzácnější známka je, tím vyšší je její sběratelská hodnota. Nebo o vínu. Uchovatelem hodnoty může být cokoli, když se na této "funkci" dané věci shodne dostatečně velké množství lidí.
Může ale bitcoin skutečně sloužit jako ochrana proti křehkosti systému fiat peněz? Jeho stoupenci jistě řeknou, že ano, je ovšem potřeba si uvědomit, že samotný růst ceny čehokoli není potvrzením toho, že jde o uchovatel hodnoty. Co třeba akcie AOL nebo Yahoo! a dalších kdysi opěvovaných internetových projektů? Takzvaný FOMO efekt vyhnal ceny těchto akcií do závratných výšin, ovšem investoři, kteří později začali naskakovat do rozjetého vlaku, záhy narazili.
Vývoj kurzu bitcoinu navíc není na rozdíl od vývoje cen akcií závislý na hospodářských výsledcích, ale výhradně na poptávce založené na náladě. Bitcoin ani jiné jemu podobné kryptoměny nejsou ničím podložené, jde o jedničky a nuly, jejichž fungování je založené na víře, že se síť, na které běží, podaří dlouhodobě udržet v chodu.
A k tomu všemu je tu ještě korelace. V počátcích byl vývoj kurzu bitcoinu relativně nezávislý na vývoji kurzů jiných aktiv, s postupujícím časem ale stále silněji koreluje s vývojem na americkém akciovém trhu. Aktuálně dosahuje korelační koeficient hodnoty 0,92.
"Z mého pohledu bitcoin z mnoha důvodů není ochranou ani sázkou proti systému fiat peněz. Samotný růst jeho kurzu je stejně jako v případě akcií důsledkem likviditní laviny. Nikdo samozřejmě neví, co přinese budoucnost, bitcoin ale opravdovým testem projde až ve chvíli, kdy přijde období dlouhotrvajícího akciového výprodeje," říká Sven Henrich z webu NorthmanTrader.com.
Zdroj: NorthmanTrader