US MARKETOtevírá za: 12 h 14 m
DOW JONES+0,00 %
NASDAQ+0,28 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ-0,17 %
KB-2,85 %
Erste-1,25 %

6 důvodů, proč může být bitcoin spolehlivějším uchovatelem hodnoty než zlato

O bitcoinu se často hovoří jako o digitálním zlatu. Žlutý kov a bitcoin skutečně spojuje řada podobných vlastností, v mnoha ohledech má přitom bitcoin podle svých příznivců lehce navrch. Samozřejmě odhlédneme-li od toho, že z hlediska volatility ceny je jasným vítězem srovnání zlato.

Redakce IW
Redakce IW
2. 2. 2022 | 17:21
Bitcoin

1. Trvanlivost

Bitcoin nelze spálit, rozbít ani jinak znehodnotit. Pokud bude člověk virtuální mince uchovávat bezpečně (ideálně v hardwarové peněžence), budou existovat v nezměněné podobě tak dlouho, dokud  bude fungovat bitcoinová síť. Pojistit se lze také proti možné ztrátě bitcoinů, a to pomocí takzvaného seedu, tedy řetězce náhodných slov, pomocí něhož lze bitcoinovou peněženku obnovit, pokud ji náhodou ztratíte. Se ztraceným zlatým slitkem se můžete v naprosté většině případů rozloučit.

2. Přemístitelnost

Prakticky jakékoli množství bitcoinů je přemístitelné z jednoho místa na druhé, klidně na opačném konci světa, bez povšimnutí kohokoli. V souvislosti se zlatem se tradičně také hovoří o snadné přemístitelnosti díky koncentraci hodnoty, například bezpečnostní rámy a rentgeny na letišti ale neošálíte.

3. Ryzost

Při pohledu na zlatou cihličku laik těžko určí ryzost kovu. Přitom rozdíl třeba mezi 12karátovým a 24karátovým zlatem je z hlediska hodnoty zásadní. Bitcoin je pořád bitcoin, nelze jej nijak "naředit", a tržní hodnota mince či její části je tak v každou chvíli jednoznačná a nezpochybnitelná.

4. Dělitelnost

Při nákupu fyzického zlata si investor musí dobře rozmyslet, jak velké slitky chce držet. Ty malé bývají dražší, velké se naopak hůře prodávají a rozdělit je na několik menších jednoduše nelze. Bitcoin je naproti tomu dělitelný až na jednotky v ekvivalentu přibližně 0,0005 USD, tedy asi 0,011 Kč, a to bez cenového znevýhodňování těchto zlomků.

5. Vzácnost

Odhadnout, jak dlouho se ještě bude těžit zlato, je poměrně složité. Jeho zásoby jsou sice omezené a uměle zlato vyrobit nelze, nelze ale vyloučit, že se někde na Zemi skrývají bohatá ložiska, o kterých zatím nikdo neví. V případě bitcoinu bude vytěženo 21 milionů mincí a ani o jednu více. K tomu by mělo dojít kolem roku 2140.

6. Pravost

To, že je relativně malá cihlička kovu těžká a žlutě se leskne, v žádném případě není zárukou toho, že je opravdu ze zlata. Případy pokusů o prodej falešných slitků byly koneckonců zaznamenány i v Česku. Zfalšovat bitcoin je nemožné, o což se stará technologie digitální účetní knihy, takzvaný blockchain.

Investorský magazín: Vyhlídky trhu s kryptoměnami s Martinem Stránským (Bit.plus)

Investorský magazín: Vyhlídky trhu s kryptoměnami s Martinem Stránským (Bit.plus)

Zdroj: JPMorgan Chase

BitcoinInvestiční alternativyKryptoměnyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast