Akcie, komodity, kryptoměny: Bilance uplynulého roku a hlavní faktory pro ten letošní

Rok 2024 byl (opět) plný překvapení, od výrazných růstových příběhů v technologickém sektoru po bouřlivé výkyvy na komoditních trzích. Výhled na rok 2025 slibuje neméně dramatické změny, zejména ve Spojených státech, kde by měla náladu investorů znovu nejvíce ovlivňovat fiskální a měnová politika.
Akcie: Může pokračovat prudký růst na technologické vlně?
Americké akcie loni pokračovaly v silném růstu, jejich hlavní index S&P 500 vzrostl o 23,31 %. To výrazně překonalo dlouhodobý historický průměr 10,8 %. Největší zásluhu na tom měl technologický sektor v čele s firmami ze skupiny takzvané úžasné sedmičky (Apple, Alphabet, Amazon, Meta Platforms, Microsoft, NVIDIA, Tesla), které těžily zejména z optimismu spojeného s rozvojem umělé inteligence (AI). Tento fenomén přitahoval obrovské objemy investičního kapitálu, a to navzdory vysokým úrokovým sazbám v USA. Investoři doufají, že AI vyvolá pozitivní nabídkový šok, který by mohl zvýšit produktivitu a podpořit dlouhodobý růst (nejen) americké ekonomiky.
Mezi konkrétní vítěze patří akcie společnosti Broadcom, která spolupracuje se společnostmi jako Google na vývoji čipů pro technologie AI. Akcie Broadcomu i díky tomu za rok přidaly 107,69 %. Jen za poslední měsíc zpevnily o 43,04 % poté, co generální ředitel Hock Tan prohlásil, že AI může pro firmu v roce 2027 představovat příležitost v hodnotě 60-90 miliard USD.
Předpokládá se, že společnost NVIDIA bude i v roce 2025 lídrem odvětví umělé inteligence. Akcie čipového gigantu loni zdražily o 171,18 %. Podobné růsty pamatujeme z období technologické bubliny před čtvrt stoletím, což u části investorů vyvolává stále silnější obavy z hluboké korekce. Propadákem byla naopak společnost Intel, jíž zatím nepomohla restrukturalizace. Její akcie ztratily za rok 60,10 %.
Stojí za zmínku, že se mimořádně dařilo pražské burze. Index PX vzrostl o 24,5 %. "Letošní vývoj na českém akciovém trhu lze hodnotit velice pozitivně, pražská burza svou výkonností dokázala konkurovat akciovým trhům v zámoří," uvedl makléř z WOOD & Company Vladimír Vávra.
Dařilo se zejména akciím Erste Group Bank (+64,8 %), Kofoly ČeskoSlovensko (+42 %) nebo Monety Money Bank (+32,3 %). Nejhorší výkonnost v rámci PX vykázaly akcie Pilulky Lékárny (-56,3 %). Nedařilo se ani akciím Photon Energy (-48,3 %) nebo Gevorkyanu (-3,6 %). Zklamáním byla podle Vávry také výkonnost akcií ČEZ. "Hospodaření firmy bylo nadále negativně ovlivňováno daní z mimořádných zisků. Akcie se tak v bilanci roku ocitly na červené nule, jejich cena klesla o 0,16 %," uvedl.
Celoevropský index STOXX Europe 600 zpevnil za rok o 5,97 %. Výrazně nadprůměrně se navzdory politickým nejistotám na konci roku dařilo německému indexu DAX (+18,85 %), oslabily naopak francouzské akcie (index CAC 40 -2,15 %).
"Náš ukazatel ocenění světových akcií Z-Score (průměr P/E, P/B, P/S a EV/EBITDA na časové řadě od roku 1995) implikuje významný potenciál poklesu (nejméně o 25 % na úrovni nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World), a proto by investoři měli v rámci akciového trhu pečlivě vybírat. Je ale pravda, že finanční trhy mají historicky silnou tendenci přestřelovat nebo podstřelovat historické průměrné úrovně valuací, což znamená, že by potenciál poklesu mohl být ještě větší než zmíněných 25 %," říká stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
"Celkové nadhodnocení globálního akciového trhu je způsobeno zejména americkými akciemi jako celkem, a to v čele s technologickými firmami s největší tržní kapitalizací. Ostatní segmenty globálního akciového trhu mají výrazně nižší, a tedy atraktivnější valuace. Proto v současnosti v rámci globální akciové alokace udržujeme celkově neutrální váhu akcií a zdůrazňujeme potřebu důkladného výběru jednotlivých témat a regionů. Nadvažujeme rozvíjející se trhy, zejména rozvíjející se Asii a střední a východní Evropu, dále akcie amerických firem s malou tržní kapitalizací, britské akcie, producenty komodit a hodnotové společnosti. Podvážené máme americké akcie s velkou tržní kapitalizací a růstové tituly," dodává Stupavský.
Stratégové z Wall Street pro letošní rok vyhlížejí další růst zisků firem a konkrétně v USA vyhlížejí pokračování expanze na akciovém trhu. Většina výhledů se pohybuje v rozmezí 5-15% růstu indexu S&P 500, což by po uplynulých dvou letech znamenalo zpomalení. To je historicky celkem standardní vývoj. Mezi důvody zpomalení velké investiční banky zmiňují postupné propisování vyšších sazeb do úvěrů pro firmy, nejasné dopady případných celních válek vyvolaných politikou Donalda Trumpa nebo rizika spojená s nadále zvýšenou jádrovou inflací a potenciálně vyššími než očekávanými sazbami Fedu (to naznačila i prosincová nervozita po zasedání FOMC).
Komodity a kryptoměny: Až na výjimky pozitivní příběhy
Uplynulý rok přinesl na trhu s kryptoměnami dvě silné vlny růstu. První byla spojená s očekávaným halvingem a schválením spotových bitcoinových ETF. Následovaly měsíce spojené s korekcí či stagnací cen, aby v posledních dvou měsících roku v reakci na výsledky amerických prezidentských voleb a pozitivní přístup Donalda Trumpa ke kryptoměnám bitcoin výrazně posunul historické cenové maximum.
Na trhu s komoditami byla převážně dobrá nálada. Výjimkou byly ceny ropy, které po vzestupu v prvních měsících roku výrazně korigovaly, a navzdory oživení mírnému podzimnímu oživení byly na konci roku o několik dolarů na barel meziročně nižší.
Daleko lépe na tom byly drahé kovy. Zlato i stříbro i přes korekci před koncem roku (která přišla ruku v ruce s vlnou dobré nálady na trhu s rizikovými aktivy) zdražily za rok v amerických dolarech o zhruba 20-25 %. Zlato těžilo z kombinace nákupů centrálních bank, geopolitického napětí a uvolňování měnové politiky. Cena stříbra se vyvíjela podobně, což bylo podpořeno i nadějemi na oživení průmyslové poptávky v Číně. Ta by mohla zejména možnými dalšími fiskálními stimuly v roce 2025 dále zvýšit poptávku po řadě komodit. Objem možných fiskálních balíčků v zemi má dosáhnout více než 4 % HDP. Mimořádné zisky si pak připsaly některé méně investičně "populární" komodity, například kakao a káva. Jejich ceny hnaly vzhůru problémy s produkcí v důsledku nepříznivého počasí.
Rok 2025 ve znamení politiky Fedu, deregulace a geopolitiky
Dění na trzích budou letos ovlivňovat různé faktory, mnohdy protichůdné. Na jedné straně se očekává, že americká centrální banka dále sníží sazby (o 50 bazických bodů), pokud se inflace bude držet poblíž cíle centrální banky na úrovni 2 %. Jakékoli výraznější uvolnění měnové politiky (byť se nyní nečeká) by ještě silněji podporovalo poptávku po rizikových aktivech. Zrychlení inflace, zejména její jádrové složky, by naopak mohlo vést k překvapivému zpřísnění finančních podmínek.
"Experti z poradenské společnosti McKinsey v knižním bestselleru McKinsey & Company, Valuation - Measuring and Management the Value of Companies ukázali, že udržet období velice vysokého růstu se obvykle ukazuje jako extrémně obtížné, ne-li nemožné. Udržení extrémně vysokého až exponenciálního tempa růstu je téměř nepřekonatelnou manažerskou výzvou. Proto se domníváme, že letos minimálně některé americké a technologické společnosti s velkou tržní kapitalizací nemusejí být schopné pokračovat v bezprecedentním růstu tržeb, zisků a cash flow, který se přitom odráží v mimořádně vysokých valuacích těchto akcií. Negativní překvapení v rámci výsledkových sezón by pak mohla podstatně ochladit extrémně býčí přístup investorů k tomuto segmentu akciového trhu," říká Michal Stupavský.
Nejen do vývoje inflace mohou silně promluvit politické změny v USA. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa plánuje rozsáhlé deregulace v řadě odvětví, což by mohlo podpořit podnikání a růst ekonomiky. Tyto kroky však vyvolávají obavy z potenciálních dlouhodobých dopadů, zejména v oblasti životního prostředí a možných budoucích krizí. Očekává se například uvolnění restrikcí na těžbu ropy a plynu, což může potenciálně vést k přehlcení trhu s energiemi.
Zároveň se svět potýká s rostoucím počtem lokálních konfliktů a geopolitických rizik, která mohou ovlivnit globální ekonomiku. S Donaldem Trumpem se USA budou chovat více izolacionisticky, což může vést k eskalaci napětí v obchodních vztazích (opět i s dopady do inflace). Tyto konflikty mohou způsobovat nabídkové šoky v ekonomice a škodit akciovým trhům. Nejistý je také Trumpův další přístup k NATO (výdaje na obranu) nebo konkrétně k válce na Ukrajině. Případný růst výdajů na obranu by měl být další podporou pro akcie zbrojařů.
Co může investory překvapit?
Výhledy na přelomu roku jsou populární disciplína, jen málokterý se ale trefí. S vysokou mírou jistoty lze tvrdit pouze to, že následujících dvanáct měsíců přinese řadu faktorů pro dění na trzích a v ekonomice, jež v současnosti nevyhlíží prakticky nikdo. Čili odpověď zní: Investory může překvapit cokoli, jen teď nevíme, co přesně to bude.
Jedním z trendů, na které by si investoři nicméně nejspíše měli dávat pozor, je dopad klimatických změn na globální trhy. Extrémní výkyvy počasí ovlivnily produkci řady zemědělských komodit a tento trend může pokračovat. V kombinaci s geopolitickou nestabilitou mohou komodity zůstat atraktivní alternativou k relativně drahým (americkým) akciím.
Investoři by v rámci sestavování portfolia měli vždy být připraveni na volatilitu a zaměřit se na diverzifikaci. Jen tak mohou těžit z příležitostí, které přinesou měnící se globální podmínky, ale zároveň nebýt vystaveni působení vlivů nepříznivých pro jednotlivé regiony, třídy aktiv nebo konkrétní investice.
Zdroj: Conseq IM, Argos Capital