S&P 500: Prosincové kolísání, nadějný býčí trend a proč se nezbláznit z výhledů na další rok

Americký akciový index S&P 500 se drží nad 6 000 body a od začátku roku přidává přes 25 %. Výhledy stratégů na rok 2025 jsou většinou pozitivní. Kdo ví, třeba mají pravdu.
Začnu aktuální situací. Index S&P 500 poslední dva dny mírně klesl, je ale stále nad 6 000 body a prakticky na historickém maximu.
Drobné kolísání v druhé prosincové dekádě je mimochodem z historického hlediska běžné. Ba typické.
I tak má index nakročeno k druhému růstu o 20 % a více za kalendářní rok. Dost se o tom mluví a píše a působí to, jako kdyby to bylo něco výjimečného. Růsty o 20 % za rok jsou ale v posledních 35 letech celkem běžné.
Býčí trend trvá zhruba 26 měsíců. Historie naznačuje, že jakmile se růstový trend dožije druhých narozenin, zpravidla pak pokračuje, a to klidně i hezkých pár let. Ano, každá doba je jiná, v současnosti jsou valuace na americkém trhu vysoce nadprůměrné a optimismus dominuje výhledům na další kvartály. Ale historie má tu vlastnost, že zahrnuje spoustu různých situací, prostředí a podmínek. A věřte, že i v minulosti už taková nálada na trhu jistě byla. A určitě to pokaždé neskončilo nějakým armagedonem.
Zaujalo mě ale, že se výhledy stratégů z velkých bank a investičních společností na Wall Street na rok 2025 pohybují v poměrně úzkém pásmu (když beru v úvahu základní scénáře u těch výhledů, které pracují s více variantami vývoje; budiž to jejich autorům ke cti). Podobně úzké rozpětí bylo ve výhledech na roky 2008 a 2017. V roce 2008 padla banka Lehman Brothers a index S&P 500 se propadl hluboko pod úroveň nejpesimističtějšího výhledu, v roce 2017 naopak akciový trh překonal i ta nejvíce optimistická očekávání. Uvidíme, co přinese rok 2025.
A na závěr obecněji. Nejen my na Investičním webu, ale i další média, banky a investiční firmy na přelomu roku chrlíme a zpracováváme výhledy na následující rok. Něco dělat musíme a věřím, že minimálně většina z nás to dělá nejlépe, jak umí. Takové výhledy má smysl znát, protože mohou být minimálně zdrojem inspirace nebo základem pro určité zorientování se. Je ale potřeba je zároveň brát s rezervou. Proč? Nebudu objevovat Ameriku:
- Budoucnost je nejistá. Trhy jsou ovlivňovány obrovským množstvím faktorů – geopolitikou, technologickým pokrokem, přírodními katastrofami nebo náladou samotných investorů. Tyto a další vlivy se předpovídají těžko, a proto je každá predikce hodně spekulativní.
- Experti se pletou. I ti nejlepší stratégové se mýlí. Predikce odborníků z Wall Street nezřídka odrážejí aktuální sentiment a trendy, které ale nemusejí vydržet. Očekávání vyplývající ze současného dění se zkrátka často ukážou jako nerealistická.
- Snaha ovlivnit trh. Některé prognózy mohou být motivovány snahou ovlivnit chování klientů bank nebo investičních společností v prospěch určitých institucí nebo konkrétních produktů. Predikce zkrátka nemusejí být objektivní záměrně.
- Investujete na rok? Pro většinu individuálních investorů mají krátkodobé predikce vlastně celkem malý význam. Důležitější jsou dlouhodobá strategie, cíle v horizontu let nebo desetiletí, potřeba diverzifikace, vztah k riziku a tak dále.
Výhledy na další měsíc, kvartál nebo rok jsou užitečné, když si je doplníme o širší pohled a vlastní úsudek. Trh je nevyzpytatelný a investoři by na to neměli zapomínat. Namísto spoléhání se na konkrétní predikce by měli věnovat pozornost základním principům a podmínkám investování, jako jsou trpělivost, konzistentnost a schopnost zvládat riziko.