Týden kryptoměn začíná novým rekordem: Bitcoin prolomil hranici 120 000 dolarů

Bitcoin v pondělí poprvé překonal hranici 120 000 dolarů. Investoři sázejí na to, že se ve Spojených státech tento týden podaří prosadit dlouho očekávané legislativní změny, které by měly upravit pravidla v oblasti kryptoprůmyslu. Hodnotu digitální měny žene nahoru také zájem institucionálních investorů.
Během dneška zahájí americká Sněmovna reprezentantů projednávání série návrhů zákonů, které mají poskytnout kryptoprůmyslu regulatorní rámec. Hlasy po jasnějších pravidelech vyslyšel prezident Donald Trump, který sám sebe označuje za "krypto prezidenta" a vyzývá zákonodárce, aby upravili pravidla ve prospěch odvětví. Ve Spojených státech tak začíná takzvaný "krypto týden".
Bitcoin dosáhl nových maxim i díky přílivu kapitálu do bitcoinových ETF. Do těch minulý týden přitekl největší objem peněz v letošním roce. "Bitcoin momentálně těží ze silné institucionální poptávky, očekávání dalšího růstu a podpory ze strany Trumpa," uvedl analytik IG Tony Sycamore. Podle něj se cena může bez potíží dostat i na hranici 125 000 dolarů. Bitcoin je od začátku roku silnější o 29 %. "Pokud bude pokračovat současné tempo nákupu ze strany institucionálních hráčů, není nadsazené očekávat růst k hranici 150 tisíc dolarů během příštích měsíců," přidává ještě více optimistický výhled na vývoj kryptoměny Rostislav Plachý ze společnosti Golden Gate. Podle něj temtokrát poptávku nežene žádné mediální šílenství, ale cílený nákup ze strany firem, institucí a států. Objem obchodů roste o prázdninách i v Česku.
Názory analytiků a odborníků na další možný růst hodnoty bitcoinu se ale hodně liší. I to vypovídá o přetrvávající nepředvídatelnosti. "S každým posunem ceny bitcoinu bude růst i výše prodejů ze strany investorů, kteří kupovali bitcoin za násobně nižší ceny a v rámci správy svého protfolia budou považovat svůj zisk za dostatečný a začnou prodávat," vysvětluje Tomáš Kacerovský z Wood & Company obvyklé chování investorů v dobách, kdy kryptoměna posouvá své ATH. Podle něj a modelů společnosti by po překročení hranice 150 tisíc dolarů byla pravděpodobnost dalšího růstu pod 5 procenty, není ale jisté, že se vůbec na tuto hodnotu bitcoin dostane.
Druhá největší kryptoměna ether se vyšplhala na více než pětiměsíční maximum 3 059,60 USD, zatímco XRP i Solana si připsaly zhruba 3 %.
Celková tržní kapitalizace kryptoměn narostla podle dat z CoinMarketCap na přibližně 3,81 bilionu dolarů. "Co považujeme za velmi zajímavé a pečlivě sledujeme, jsou náznaky, že bitcoin je nyní vnímán jako dlouhodobé rezervní aktivum – nejen ze strany retailových a institucionálních investorů, ale dokonce i některých centrálních bank," uvedla Gracie Lin, výkonná ředitelka OKX pro Singapur. Podle ní se stále víc zapojují investoři z Asie. To jsou silné signály o roli bitcoinu v globálním finančním systému a strukturální změně ve vnímání kryptoměn. "Nenaznačuje to pouze další hype-driven rally," doplnila.
"Jsme na začátku rozsáhle adopce, propojení s tradičním finančním systémem a tvorby robustních regulatorních rámců. Do budoucna se další institucionální alokace zdá být nevyhnutelná - zejména díky zpelšujícím se regulatorním podmínkám - a to bude pro bitcoin po zbytek roku 2025 silným hnacím motorem," říká analytik Josh Gilbert ze společnosti eToro.
Začátkem tohoto měsíce vyhlásil Washington týden od 14. července jako "krypto týden". Kongres bude hlasovat o zákonech Genius Act, Clarity Act a Anti-CBDC Surveillance State Act. Nejvýznamnějším z nich je Genius Act, který by vytvořil federální pravidla pro tzv. stablecoiny (stabilní kryptoměny navázané na fiat měny).
Zdroj: Reuters