Co musíte dnes vědět (14. července)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak reagují evropští politici na oznámená 30% cla na dovoz do USA a co může dostat novou šanci kvůli možnému nedostatku vzácných kovů? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek oslabily, v červených číslech zakončily i celý týden
Americké akciové indexy zakončily týden v červených číslech. Páteční pokles následoval po oznámení Donalda Trumpa o nových clech na dovozy z Kanady. Americký prezident zároveň pohrozil dalším zvýšením tarifů v případě odvety a zmínil i záměr zavést plošná cla na další země. Investoři čekali na podrobnosti ohledně cel na dovozy ze zemí Evropské unie, ty ale v pátek zveřejněny nebyly. Index Dow v pátek oslabil o 0,63 % na 44 371,51 bodu, širší S&P 500 korigoval 0,33 % na 6 259,75 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,22 % na 20 585,53 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,93 % na 16,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 4,415 %. Páteční ztráty poslaly hlavní indexy do červených čísel i za celý týden. Dow celkově odepsal 1,02 %, index S&P 500 ztratil 0,31 % a Nasdaq Composite odevzdal kosmetických 0,08 %.
2. Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu si ale hlavní indexy připsaly zisky
Evropské akciové trhy odevzdaly část zisků a poslední obchodní den týdne oslabily. Investoři s obavami vyčkávali na dopis z Bílého domu ohledně cel na dovozy ze zemí Evropské unie. Panevropský index STOXX Europe 600 na konci týdne oslabil o 1,01 % na 547,34 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,82 % na 24 255,31 bodu, francouzský CAC 40 korigoval o 0,92 % na 7 829,29 bodu a britský FTSE 100 odepsal 0,38 % na 8 941,12 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 stoupl o 1,15 %, FTSE 100 se zvýšil o 1,34 %, DAX zpevnil o 1,97 % a CAC 40 si připsal 1,73 %.
3. Pražská burza zakončila v pátek v červených číslech, za celý týden ale posílila
Pražský akciový trh v pátek následoval negativní trend na zahraničních burzách. Index PX oslabil o 0,60 % na 2 169,46 bodu, když hlavní zátěží byly bankovní tituly v čele s Erste Group Bank. Výraznější cenový růst si připsaly pouze akcie ČEZ, mírně posílily také cenné papíry Philip Morris ČR. Za celý týden index PX vzrostl o 0,82 %, když z velkých titulů nejvíe posílily akcie Erste (+3,45 %).
4. Očekávané události
Začátek obchodního týdne bude ovlivněn víkendovým vývojem v oblasti cel. Jednat o dalším postupu spolu mají ministři obchodu zemí EU. Z makrodat zaujmou obhodní bilance Číny, japonská průmyslová výroba a v Česku bilance běžného účtu. Sledované budou také aukce vládních dluhopisů USA, Německa a také bondů evropských. V půl jedenácté dopoledne se na Investičním webu můžete těšit na expertní pohled na trhy v podání Michala Semotana z J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTI. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump oznámil 30% clo na dovoz ze zemí EU, evropští politici chtějí jednat
Od začátku srpna čeká evropské a mexické exportéry výrazné zdražení přístupu na americký trh. Americký prezident Donald Trump oznámil 30% cla na dovoz zboží z těchto zemí do USA. Evropská unie v reakci na to odložila plánovaná protiopatření vůči americkým clům až do začátku srpna, aby umožnila další vyjednávání o obchodní dohodě. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že unie stále preferuje diplomatické řešení, ale zároveň připravuje odpověď pro případ, že se dohody nepodaří dosáhnout.
6. Britská ekonomika v květnu nečekaně klesla, trh počítal s mírným růstem
Hrubý domácí produkt Spojeného království se v květnu meziměsíčně snížil o 0,1 %, přestože analytici očekávali růst o stejnou hodnotu. Největší propad zaznamenaly průmysl a stavebnictví, což přidělává vrásky nové ministryni financí Rachel Reevesové.
7. Slovensko podmiňuje souhlas se sankcemi proti Rusku dohodou o plynu
Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že Bratislava očekává do úterý dohodu s Evropskou unií ohledně svých požadavků na plán postupného ukončení dovozu ruského plynu do EU do konce roku 2027.
8. USA obnovily vojenskou pomoc Ukrajině, zbraně zaplatí NATO
Spojené státy obnovily dodávky vojenské pomoci Ukrajině, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po telefonátu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem 4. července Ukrajina získala politické záruky i harmonogram dalších dodávek.
9. Starší byty ve velkých českých městech ve druhém čtvrtletí zdražily meziročně o 27 %
Starší byty zdražily v druhém čtvrtletí ve velkých městech meziročně v průměru o 27 % a oproti prvnímu čtvrtletí o 7 %. Metr čtvereční se tak nyní prodává v průměru za 77 343 Kč. Nejvíce rostly ceny bytů v Ústí nad Labem a Ostravě, tedy ve městech, kde jsou byty nejlevnější. Vyplývá to z analýzy realitní platformy FérMakléři.cz. Podle ní sice mezičtvrtletní srovnání ukazuje na zpomalení růstu cen, stále je ovšem tlačí vzhůru vysoká poptávka po vlastním bydlení.
10. Jamie Dimon: Evropa ztrácí konkurenceschopnost, trhy podceňují riziko růstu sazeb
Ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon na konferenci v Irsku ostře zkritizoval ekonomickou výkonnost Evropy a varoval před přílišným klidem na trzích. Podle něj je šance, že americká centrální banka opět zvýší úrokové sazby, až 50 %, tedy výrazně vyšší, než naznačují tržní očekávání.
11. UniCredit navýší podíl v Commerzbank navzdory nesouhlasu Berlína
Generální ředitel UniCredit Andrea Orcel odmítl výzvu německé vlády, aby italská banka ustoupila od plánů na navýšení podílu v Commerzbank. Uvedl, že akvizice pokračuje podle plánu a že očekává jednání o strategii.
12. Solární energie v červnu poprvé v historii dominovala energetickému mixu EU
Solární energetika letos v červnu poprvé v zemích Evropské unie vyrobila nejvíce elektřiny. Vyplývá to z údajů think-tanku Ember, které zároveň zmiňují propad výroby z uhlí na historické minimum. Mírný pokles zaznamenaly také větrná a jaderná energetika.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Vzácné kovy ze starých mobilů? USA hledají v elektroodpadu řešení závislosti na Číně
Ve světle obchodního napětí s Čínou a rostoucí poptávky po vzácných kovech začínají USA sázet nejen na těžbu kovů, ale také na recyklaci elektronického odpadu. Staré mobily, počítače nebo baterie se stávají cenným zdrojem surovin, které jsou klíčové pro výrobu technologií od elektromobilů po stíhačky, píše americký finanční server CNBC.
Spojené státy se snaží snížit svou závislost na Číně, která ovládá až 90 % trhu s kovy vzácných zemin nezbytnými pro výrobu moderních technologií. Významným krokem je investice vlády do společnosti MP Materials, která provozuje jediný fungující důl na tyto suroviny v USA. Jenže otevření nových dolů trvá dlouhé roky, a proto se stále větší pozornost upírá k elektroodpadu jako rychlejšímu a udržitelnějšímu řešení.
Moderní recyklátoři – od startupů po zavedené firmy – přicházejí s technologiemi, které dokáží z vyřazené elektroniky získat nejen měď, zlato, stříbro či hliník, ale právě i vzácné kovy jako neodym, praseodym či dysprosium. Tato surovina je přitom klíčová pro elektromotory, výrobu energie z obnovitelných zdrojů, obranný průmysl i IT. Recyklace tak nabývá na významu nejen jako ekologická, ale i strategická cesta k soběstačnosti.
Firmy jako Glencore a Aurubis či startupy jako Cyclic Materials investují do amerických recyklačních zařízení stovky milionů dolarů. Trend posilují i americká cla na dovoz kovů, které zvyšují cenu zahraničních surovin, čímž dělají recyklaci výhodnější. V roce 2022 vzniklo celosvětově rekordních 62 milionů tun elektroodpadu, z čehož USA vyprodukovaly téměř 8 milionů tun, recykluje se ale jen zlomek. Tento nevyužitý potenciál láká investory i podnikatele.
Vedle surovin hraje roli i bezpečnost. Firmy specializované na ITAD (likvidaci IT zařízení) musejí data z přístrojů mazat podle přísných pravidel. Vyřazené servery, mobily i zdravotnická technika se tak dělí, třídí a zpracovávají na desítky materiálových "proudů". Zvláštní kapitolu tvoří staré baterie, které kromě lithia obsahují i kobalt, nikl či mangan, tedy další klíčové materiály pro výrobu baterií.
Přestože některé startupy v oblasti recyklace, například Li-Cycle, čelí finančním problémům, odborníci očekávají další růst celého sektoru. Investice do něj ale vyžadují obezřetnost – technologie jsou slibné, ale obchodní modely často nejsou prověřené. "Neinvestujte na základě hypu, ale na základě fundamentů," připomíná dobře známé doporučení Kunal Sinha z těžební firmy Glencore. I přes rizika se ale zdá, že recyklace elektroodpadu bude hrát klíčovou roli v nové éře amerického průmyslu, a tím i geopolitiky.