Evropa vs. USA: Kdo vyhraje v současném zmatku kolem cel?

Středa 9. července 2025. Měl to být den D pro nastavení amerických cel zemím v celém světě. Nebo také ne. Investoři, obchodníci, firmy, ale i politici upírali pozornost k tomuto datu jako k momentu, kdy už bude jasné, jakými pravidly se bude řídit obchod se Spojenými státy. Namísto toho vzniklo jen několik konkrétních dohod, čtrnáct dopisů a další celní výhrůžky, tentokrát pro některá odvětví a komodity. A investoři? "Trhy zatím nová oznámení Donalda Trumpa neřeší, velké přesuny peněz z USA už nevidíme," říká Leoš Jirman z EMUN investiční společnosti.
Investory po celém světě zajímají hlavně dvě konkrétní dohody USA o clech – s Evropskou unií a s Čínou. A právě o těchto vyjednáváních toho zatím vědí možná nejméně. Například z posledních vyjádření unijních představitelů vyplývá, že na finální verzi nastavení cel se ještě pracuje. "Doufám, že dosáhneme uspokojivého výsledku, možná dokonce už v příštích dnech," uvedl podle agentury Reuters Maroš Šefčovič, eurokomisař pro obchod a hospodářskou bezpečnost. "Když se podíváme třeba na to, jak se zatím vyvíjejí evropské akciové trhy, jsou překvapivě v klidu. Přitom Evropa je exportně orientovaná ekonomika, i slabý dolar má teď vliv na zisky společností," dodává Leoš Jirman z EMUN investiční společnosti.
Podle většiny analytiků dojde k definitivní dohodě USA s většinou zemí až k 1. srpnu, tedy v dalším termínu, který teď v souvislosti s cly zaznívá. Prezident Donald Trump ho začal zmiňovat ve spojení s dopisy, které rozeslal prvním čtrnácti zemím po celém světě. V nich navrhuje, jakou výši cel na dané státy uvalí právě od začátku srpna, pokud jejich představitelé nezačnou jednat.
Stovky miliard dolarů vybraných letos z cel? Je to možné
Ministr financí USA Scott Bessent den před vypršením (první, a ne poslední) lhůty pro vyjednávání o clech oznámil, že by mohlo do státního rozpočtu za celý letošní rok přitéct díky nově nastaveným tarifům zhruba 300 miliard dolarů. Dosud už USA podle něj vybraly 100 miliard. "Je to realistické, i když se některá cla pořád odsouvají, už teď je jasné, že i kdyby vše zůstalo, jak to je, USA mohou vybrat 300 miliard, protože platí cla na ocel, hliník a automobily, na kterých americká pokladna vydělává," vysvětluje Jirman s tím, že ani odklady začátku platnosti cel tuto částku, se kterou USA počítají, neovlivní.
Přesun kapitálu z USA už není tak výrazný
Pomyslný klid mezi investory se promítá i do rozložení jejich portfolií. Původní panika a odliv kapitálu z USA už podle Jirmana nejsou tak akutní, jako byly třeba v dubnu. "Konec výjimečnosti amerických akcií už jsem zažil asi třikrát. Vždycky to trvalo asi pololetí a pak jako by tomu došel dech. Důležitý je růst zisku – u amerických akcií to bylo v průměru o 12 procent, u evropských o dvě," doplňuje. Podle něj se výkonnost evropských trhů může držet nad USA pouze v případě, že se podaří zajistit právě výraznější růst zisků a ekonomiky.
Aktuality
