Jerome Powe" />
US MARKETZavírá za: 0 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Silná koruna (i) jako důsledek příslibu nižších sazeb v USA: Proč to dlouho nevydrží?

Šéf americké centrální banky Jerome Powell dal minulý pátek v Jackson Hole poměrně jasně najevo vůli Fedu přidat se v září k ECB a Bank of England a začít snižovat sazby. Z jeho vyjádření vyplynulo, že není otázka, zda sazby budou klesat, ale jak rychle. Americký dolar i proto dále ztrácel, což prospělo mimo jiné i české koruně.

Hlavní ekonom Evropské centrální banky Philip Lane zněl ve srovnání s Powellem – možná překvapivě – o něco opatrněji. Zmínil, že boj o dosažení 2% inflačního cíle ještě nemusí být vyhraný, a proto úrokové sazby budou muset zůstat po delší dobu restriktivní.

"Podle Lanea je podstatné, aby bylo inflačního cíle dosaženo udržitelně. Podobně jako v Česku trápí centrální bankéře v eurozóně především přetrvávající vysoká inflace v oblasti služeb a relativně rychlý růst mezd, byť je oživení evropské ekonomiky velice slabé," shrnuje Jan Bureš, hlavní ekonom společnosti Patria Finance. "Ačkoli Lane zmínil také rizika spojená s příliš dlouhou monetární restrikcí a možnost 'podstřelování' inflačního cíle, jeho vyjádření byla celkově vnímána jako méně holubičí než ta Powellova."

A to se koncem minulého týdne projevilo na měnovém trhu. Euro dále posilovalo vůči americkému dolaru a jen za poslední měsíc se pár EUR/USD posunul z 1,08 i lehce nad 1,12. A potenciálně nižší dolarové sazby a slabší americká měna prospívají většině středoevropských měn včetně koruny. "Ta díky tomu posiluje nejen v páru s dolarem, ale také s eurem," říká Bureš.

EUR/USD

Pár EUR/CZK se tak tento týden krátce svezl dokonce pod 25. Tak silná byla česká měna naposledy na přelomu června a července, na začátku srpna se koruna obchodovala blízko úrovně 25,50 EUR/CZK. Za necelý měsíc tak česká měna posílila téměř o 2 %.

"Část finančního trhu se obávala, že bankovní rada ČNB na srpnovém zasedání může snížit úrokové sazby ještě o 50 bazických bodů, a koruna tak po většinu července byla pod prodejním tlakem. ČNB však snížila sazby jen o 25 bodů a nastartovala srpnové posilování české měny. Následně v průběhu srpna koruna posilovala mimo jiné i proto, že narůstal rozdíl mezi tržními korunovými a eurovými sazbami ve prospěch koruny," dodává Miroslav Novák, analytik ze společnosti AKCENTA CZ.

EUR/CZK

Podporou pro českou korunu je podle něj také to, jak ČNB komunikuje svůj výhled na další vývoj sazeb ("budeme dále snižovat sazby, ale již opatrně a pomaleji"). "V neposlední řadě k posílení koruny přispělo oslabování amerického dolaru v páru s eurem. Pokud dolar oslabuje, koruna často posiluje vůči euru," potvrzuje Novák.

Dalšímu posilování koruny hlouběji a udržitelně pod 25 EUR/CZK na konci srpna a v září ale podle analytika brání to, že růst české ekonomiky bude ve třetím čtvrtletí pravděpodobně slabý. "Indexy podnikatelské nálady v létě zklamávaly a ani ze zahraničí (primárně z Německa) nepřicházejí příliš pozitivní zprávy. Argumentem v neprospěch koruny je také takzvaný zářijový efekt, na začátku podzimu totiž na finančních trzích často dochází k odklonu od rizika, což je obecně prostředí, které koruně nepřeje," uzavírá Miroslav Novák.

Česká korunaČNBECBEUR/CZKEUR/USDFedForex (FX)MěnyÚrokové sazbyUSD/CZK
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa