Český trh s bydlením: Letos zemětřesení nečekejte

Dopad koronavirové krize na trh s bydlením v České republice by měl být pouze krátkodobý a omezený. Letošní zájem o hypotéky i úvěry od stavebních spořitelen bude zhruba na úrovni loňského roku, v příštím roce by celkový objem trhu měl narůst.
Česká ekonomika míří do recese, dopad na bydlení ale nebude zásadní a dlouhodobý. Hypotéční trh by měl letos atakovat hranici 200 miliard korun poskytnutých úvěrů. Stavební spořitelny poskytnou úvěry v objemu 47 miliard, příští rok očekávají další růst. Ceny nemovitostí plošně neklesnou, může dojít k poklesu u luxusních nemovitostí a dlouhodobě neprodejných bytů a domů.
Další dobrý rok pro hypotéky i stavební spořitelny
V prvních čtyřech měsících roku vzrostl hypotéční trh ve srovnání s loňským rokem zhruba o 40 %. Ochlazení poptávky se projevuje se zpožděním, v nejbližších měsících tak lze očekávat nižší zájem o hypotéky. Na podzim by ale mělo dojít k oživení a za celý rok by trh mohl atakovat hranici 200 miliard korun, měl by tedy být zhruba o 10 % výše než loni.
Na začátku roku se dařilo i stavebním spořitelnám, které zvýšily prodej úvěrů o třetinu na více než 25 miliard korun. Současná situace zájem o úvěry stavebních spořitelen dočasně zbrzdí, nicméně i tak se trh letos bude pohybovat zhruba na úrovni roku 2019. Příští rok pak lze očekávat další růst zájmu.
Aktuální situace by mohla nahrávat většímu zájmu klientů o bezpečné formy spoření, jako je stavební spoření nebo doplňkové penzijní spoření. Stavební spoření přitom vždy nejvíce ukazovalo svou stabilitu a jistotu v dobách propadů na finančních či akciových trzích. Stavební spořitelny by letos měly uzavřít mezi 450 a 500 tisíci spořicími smlouvami.
Výborné finanční podmínky a zkušenost z předchozích cyklů slibují solidní šanci na úspěšné překonání nepříznivého období. K návratu do "předkoronového normálu" ale bude hospodářství potřebovat několik let. Rozhodující bude nejen rychlost, s jakou se vypořádáme s koronavirem, ale i složitě vyčíslitelný strach z budoucnosti.
Nemovitosti plošně nezlevní
Ceny nemovitostí v České republice v posledních letech rostly téměř nejrychleji v Evropě a v pozvolnějším růstu pokračovaly i v prvním čtvrtletí letošního roku. Přesto by nyní nemělo dojít k plošnému poklesu cen. Pokud by ceny nemovitostí poklesly, bude se to týkat především luxusních nemovitostí, kde se mohou ceny snížit o 5–15 %. Na trhu se také objevila řada po delší dobu neprodejných domů a bytů s cenou neodpovídající realitě, u kterých také může dojít k částečnému snížení cen. Plošný sesun cen ale není pravděpodobný.
A jak se mohou vyvíjet úroky u hypoték? V posledních týdnech začaly sazby klesat. Na jedné straně se výrazně snížily mezibankovní sazby, na straně druhé je důležité k případným poklesům přistupovat opatrně kvůli zvýšenému riziku nesplácení úvěrů. S výraznějším dalším pohybem sazeb banky ale nepočítají, spíše předpokládají stabilizaci kolem současných úrovní.
Zdroj: ČSOB