US MARKETOtevírá za: 16 h 53 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Pět rad a pravidel, jak chránit své bydlení pořízené na hypotéku před dopady přírodní katastrofy

Tornádo na jižní Moravě je připomínkou toho, že i v Česku mohou přírodní živly připravit lidi o střechu nad hlavou. Své o tom vědí i lidé v oblastech, jimiž se v posledních letech prohnaly povodně. Ačkoli běsnění přírody neovlivníme, své domovy před katastrofou můžeme ochránit alespoň finančně, a to i v případě, že je bydlení pořízeno na hypotéku. Základem by mělo být správné pojištění a komunikace s poskytovatelem hypotéky.

Bydlení poničené přírodním živlem bývá velkou ránou jak pro psychiku, tak pro rodinný rozpočet. Jakých pravidel byste se měli držet, abyste situaci (lépe) zvládli?

1. Pojistěte si nemovitost, ale i domácnost

Zatímco bez pojištění nemovitosti se při pořizování bydlení na hypotéku neobejdete, na domácnost Češi často zapomínají. Jedná se přitom o důležitý rozdíl. Právě do domácnosti totiž spadá veškeré vybavení domova, od nábytku, obrazů a knih přes spotřebiče až po oblečení. Ať se jedná o povodně, bouřku nebo požár, škody na movitých věcech se snadno vyšplhají do statisíců i výše.

Další běžnou chybou bývá pojištění na nedostatečnou částku. Abyste na bydlení získali hypotéku, banka po vás bude vyžadovat pojištění minimálně na výši úvěru. Tím byste se ale neměli nechat zmást a pojistku vždy nastavit na hodnotu nemovitosti. V opačném případě se totiž může stát, že o tu část peněz, kterou jste do svého domova investovali z vlastní kapsy, kvůli řádění živlů navždy přijdete.

2. Pozor na podpojištění

Podpojištění je v Česku častý problém, a to typicky u nemovitostí, které majitelé zhodnocují (příkladem může být rekonstrukce nebo přístavba). Výši pojistky je proto potřeba správně nastavit a průběžně ji aktualizovat tak, aby pojistná částka vždy odpovídala aktuální hodnotě majetku. Nezapomínejme, že ceny nemovitostí rostou rychlým tempem. V opačném případě může být pojištěnému vyplacena na pojistném plnění nižší částka, než je aktuální cena jeho nemovitosti. Lidé se tak kvůli neaktuální pojistce mohou připravit třeba i o miliony korun.

3. Komunikujte s hypotéční bankou

Při vyplácení pojistky je potřeba mít na paměti, že pokud jste si bydlení pořizovali na hypotéku, sjednané pojištění musí být takzvaně vinkulované ve prospěch banky. To znamená, že v případě škod bude mít banka přednostní nárok na pojistné plnění od pojišťovny a také právo dohlížet na to, jak jsou peníze využity.

4. Důležité formality

Ačkoli ve víru živelné pohromy a následného stresu je papírování nejspíše to poslední, na co se lidem chce myslet, na některé formality by se zapomínat nemělo. Velice důležité je například nafotit vzniklé škody. Čím dříve kontaktujete hypotéční banku a pojišťovnu, tím dříve vám jejich zástupci mohou pomoci.

5. Požádejte pojišťovnu o zálohu

Ve chvíli, kdy vám prší do domu, se každá minuta může zdát jako rok. Pokud tedy čekáte na výplatu pojistky, abyste se mohli pustit do oprav, zkuste se s pojišťovnou domluvit na záloze. Procesy pojišťoven se velice zrychlily a v případě menších škod trvá vyřízení pouhé dny od nahlášení. U těch větších se bohužel může jednat o týdny. Velkou pomoc proto mohou představovat zálohy na pojistné plnění, které jsou jednotlivé pojišťovny schopné vyplácet rychleji.

Zdroj: Hypoteční banka, ČSOB Pojišťovna

NemovitostiPojištěníPřírodní katastrofy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa