Americké akcie v závěru týdne kolísaly. Investoři se snažili strávit makrodata a výsledky firem
|

Americké akcie v závěru týdne kolísaly. Investoři se snažili strávit makrodata a výsledky firem

Americké akcie v pátek v reakci na hospodářské výsledky firem a makrodata kolísaly a nedokázaly najít směr. V pondělí zůstanou burzy zavřené kvůli dni Martina Luthera Kinga.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow kolísal a v závěru si připsal 0,25 %, S&P 500 naopak ztratil 0,39 % a všech jeho deset sektorů zakončilo týden v červených číslech. Technologický Nasdaq odevzdal 0,50 %.

Americké akcie (17. ledna 2014)

Z indexu Dow si v pátek nejlépe vedly společnosti Visa, American Express a IBM, dolů ho naopak tlačily Nike, General Electric a Intel.

Akcie General Electric ztratily 2,5 % poté, co firma v pátek ohlásila hospodářské výsledky. Tržby společnosti sice predikce trhu překonaly, marže a zpracovatelská divize však očekávání nenaplnily.

Stejně tak se nedařilo společnosti Intel (-2,7 %), jejíž předpověď zisku vyvolala obavy z toho, že trh s osobními počítači neporoste příliš rychle. Akcie UPS odevzdaly téměř procento, když firma snížila odhad zisku pro letošní rok. Naproti tomu akcie American Express posílily o 3,5 % v reakci na dobré hospodářské výsledky firmy v minulém čtvrtletí. Cenné papíry Morgan Stanley zpevnily nejvíce za posledních šest měsíců díky zveřejněným výsledkům.

Bitcoin začíná pronikat i do sportovního odvětví - basketbalový klub Sacramento Kings se stal prvním týmem v NBA, který bude přijímat bitcoin.

Týden byl pro akcie rozporuplný

Týden byl pro akcie smíšený. Nasdaq vzrostl o 0,55 %, S&P 500 však 0,2 % ztratil a Dow zakončil prakticky na nule s mírným ziskem 0,13 %.

Americké akcie (13. až 17. ledna 2014)

"Investoři se řídí zveřejňovanými výsledky firem," říká Jim Russell z U.S. Bank Wealth Management. "Jakkoli jsou však čísla za čtvrtý kvartál určitě důležitá, trh se více soustředí na výhledy firem."

Ceny ropy i zlata rostou

Cena severomořské ropy Brent v pátek na světových trzích zastavila počáteční ztráty a stoupla o více než dolar za barel. Růst podpořila poptávka po palivu a rostoucí ceny benzinu v USA. Obchodníci se také zabývali vývozem suroviny z Libye a z Íránu a pravděpodobností, že jeho oživování bude pokračovat.

Cena Brentu se nejdříve během dne dostala až na 105,44 USD, tedy nejnižší hodnotu za dva měsíce, pak se ale propad zastavil. Před 22.00 SEČ cena Brentu stoupla o 55 centů na zhruba 106,30 USD za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se v pátek ve stejnou dobu zvýšila zhruba o 28 centů na 94,38 dolaru za barel a má namířeno k prvnímu týdennímu růstu po třech týdnech ztrát.

Ceny benzinu a topného oleje v USA dnes stouply o více než procento kvůli prudkému zvýšení poptávky, za kterou stojí předpovědi dalšího chladného počasí. Americká vládní data přitom dříve tento týden ukázala, že americké zásoby ropy nečekaně klesly.

"Ceny ropy poskočily, protože bude potřeba pokrýt poptávku po vytápění a naftě," sdělil podle agentury Reuters analytik Rich Ilczyszyn ze společnosti iitrader.com.

Cenu Brentu v posledních měsících dolů tlačilo předpokládané zvýšení vývozu suroviny z Libye a z Íránu. Írán a světové velmoci mají v únoru začít jednat o dohodě, která by ukončila spory ohledně íránského jaderného programu. Součástí by přitom mohlo být zmírnění sankcí, které blokují až 1,2 milionu denních barelů vývozu íránské ropy. Libyi se zčásti podařilo zvýšit těžbu ropy poté, co nedávno obnovila provoz na důležitém ropném poli na jihozápadě země. Brent i z těchto důvodů od srpna zlevnil o skoro deset procent.

Před 22.00 SEČ se zvyšovala i cena zlata, a to o téměř 12 dolarů na 1 252 dolarů za trojskou unci.

Hlavní události na amerických trzích v minulém týdnu

 • Ve středu index S&P 500 opět posunul své historické maximum, když uzavřel na 1 848,38 bodu a překonal i intradenní rekord, když se dotkl 1 850,84 bodu.
 • USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 4,001 milionu (odhad: 3,930 milionu, říjen: 3,931 milionu revidováno z 3,925 milionu).
 • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech podle předběžných údajů v lednu klesl na 80,4 bodu, čekal se růst na 83,5 bodu (prosinec: 82,5 bodu).
 • Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci vzrostla meziměsíčně o 0,3 % v souladu s odhady. Listopadový růst byl revidován na +1,0 z +1,1 %. Využití kapacit v prosinci dosáhlo 79,2 % po listopadových 79,1 % (revidováno ze 79 %).
 • UPS snížila výhled na růst zisku ve čtvrtém kvartále na 1,25 USD (čekalo se 1,43 USD), celoroční zisk by měl vzrůst o 10-15 %.
 • V prosinci zahájená výstavba klesla o 9,8 % na celoroční tempo 999 tisíc, čekalo se, že z rekordních listopadových 1,1 milionu (revidováno z 1,09 milionu) klesne na 991 tisíc. Počet vydaných stavebních povolení klesl o 3 % na 986 tisíc z listopadových 1,01 milionu (revidováno z 1 milionu).
 • Společnost IBM oznámila, že plánuje investovat více než 1,2 miliardy dolarů na vytvoření patnácti nových datových center napříč pěti kontinenty, aby mohla rozšířit své cloudové služby a získat nové klienty.
 • Finanční ústavy HSBC Holdings a Citigroup nařídily čtyřem svým obchodníkům na devizovém trhu, aby dočasně přerušili svou činnost. Mezinárodní měnový trh se v minulých měsících stal terčem mezinárodního vyšetřování, které zjišťuje možnou manipulaci na tomto trhu. Banky o svém rozhodnutí informovaly v pátek několik dní poté, co regulátoři z USA v rámci tohoto vyšetřování navštívili londýnské sídlo Citigroup.
 • Tempo inflace ve Spojených státech v prosinci zrychlilo na 1,5 % z listopadových 1,2 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,3 %, jádrové ceny o 0,1 % v souladu s odhady.
 • Čistý příliv dlouhodobého kapitálu v listopadu klesl o 29,3 miliardy USD (říjen revidován na +28,7 z +35,4 miliardy USD).
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v týdnu do 11. ledna o 2 tisíce na 326 tisíc, nejméně od konce listopadu loňského roku. Data z předchozího týdne byla revidována na 328 tisíc z 330 tisíc. Čtyřtýdenní průměr klesl o 13 500 na 335 tisíc. Pokračujících žádostí v týdnu do 4. ledna přibylo na 3,030 milionu z 2,856 milionu (revidováno z 2,87 milionu).
 • Index aktivity filadelfského Fedu v lednu vzrostl na 9,4 bodu z prosincových 6,4 bodu (odhad: 8,8 bodu).
 • Americký index trhu s bydlením NAHB v lednu klesl na 56 bodů, čekala se stagnace na prosincových 58 bodech.
 • Tržby maloobchodního řetězce Best Buy ve Spojených státech nebyly během svátků takové, jak se čekalo. Vánoční sezónu poznamenal pokles cen některých produktů a slabší poptávka po videoherních konzolích. Během devíti týdnů do 4. ledna klesly tržby v prodejnách Best Buy, které jsou otevřené déle než 14 měsíců, a na internetu o 0,9 % (odhad: +2 %).
 • Provozní ředitel americké internetové společnosti Yahoo! Henrique de Castro končí ve funkci zhruba po roce namísto plánovaných minimálně čtyř. Společnost o tom informovala bez uvedení důvodů. Podle agentury AP by mohl být překvapivý odchod druhého nejvyššího člena vedení Yahoo! známkou, že snaha podniku o obnovení růstu příjmů z reklamy nepřináší očekávané výsledky. Po provozním řediteli navíc opouští Yahoo! i jeho šéfredaktor Jai Singh.
 • Mezi kandidáty na nového generálního ředitele softwarové společnosti Microsoft je nově současný ředitel největšího světového výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson Hans Vestberg. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na dobře informované zdroje.
 • Ben Bernanke se ve čtvrtek ohlédl za svým předsednictvím, finanční krizí a ekonomickým oživováním Spojených států. Prohlásil, že bez pádu Lehman Brothers by se krize nikdy nevyřešila, protože i přes krach banky bylo velmi obtížné přesvědčit zákonodárce, aby schválili program TARP na záchranu ostatních institucí. "Kdyby Lehman Brothers nepadla, politici by TARP nikdy neschválili," domnívá se Bernanke. Zároveň si stojí za tím, že kvantitativní uvolňování byl dobrý krok, přestože uznává, že růst produktivity země je stále pomalý. Zároveň se však neobává toho, že by likvidita dodaná skrze QE měla nějaký negativní dopad na inflaci v budoucnu, jak se obávají někteří ekonomové.
 • Federální bankrotový soud pozastavil plán Detroitu vyvázat se z některých dlouhodobých platebních závazků zaplacením částky 165 milionů dolarů bankám UBS a Bank of America. Soudce Steven Rhodes řekl, že se Detroit již v minulosti několika podobnými "neuváženými a ukvapenými" rozhodnutími poškodil a že tato praxe musí skončit. Současně ale povolil, aby Detroit získal půjčku 120 milionů dolarů od Barclays na financování svého chodu v režimu bankrotové ochrany. Detroit původně požadoval schválení půjčky v objemu 285 milionů dolarů a s pomocí části peněz se chtěl zbavit povinnosti platit bankám úrokové swapy.
 • Americká ekonomika na konci roku pokračovala v mírném růstu, sepsal Fed v pravidelné Béžové knize.
 • Podle Financial Times Wells Fargo zkoumá možnosti bitcoinu. Šéf oddělení zaměřeného na boj s praním špinavých peněz Jim Richards dle deníku sestavil skupinu, která prověří, jak bezpečně nabídnout bankovní služby v bitcoinech obchodníkům, kteří tuto měnu používají.
 • Světová banka poprvé za tři roky zvýšila svůj odhad světového ekonomického růstu, hlavně díky oživování vyspělých ekonomik z pětiletého útlumu po globální finanční krizi. Letos se má globální hrubý domácí produkt zvýšit o 3,2 % po loňském tempu 2,4 %, sdělila instituce ve své úterní pololetní prognóze. Loni v červnu banka pro letošní rok předpovídala tříprocentní vzestup.
 • USA: Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v lednu vzrostl na 12,51 bodu (prosinec revidován na 2,22 z 1 bodu).
 • USA: Index cen výrobců v prosinci vzrostl o 0,4 %, jádrové ceny +0,3 %.
 • Společnost BP ve svém výhledu do roku 2035 mimo jiné uvedla, že energetická revoluce v USA založená na plynu a ropě z břidlic nedosáhne vrcholu dříve než za deset let. Amerika se má stát čistým exportérem energie během několika málo let.
 • Maloobchodní tržby v prosinci vzrostly o 0,2 %.. Trh čekal růst o 0,1 %. Listopadová data byla revidována níže na +0,4 % z původně hlášených +0,7 %. Bez zahrnutí dopravních prostředků tržby v prosinci vzrostly o 0,7 % oproti 0,1% růstu v listopadu (revidováno z +0,4 %). Vývozní ceny vzrostly o 0,4 % (listopad: +0,1 %), dovozní ceny zůstaly beze změny po 0,9% propadu v listopadu (revidováno z -0,6 %). Meziročně vývoz zlevnil o 1 % a dovoz o 1,3 %.
 • Američtí zákonodárci se opět nedohodli na přesunu finančních prostředků poskytovaných Spojenými státy Mezinárodnímu měnovému fondu. Přesun prostředků je součástí širší dohody z roku 2010, která má změnit hlasovací sílu rozvíjejících se tržních ekonomik v rámci MMF. Dokud USA změny neschválí, nemůže být tato reforma zavedena.
 • Tři bývalí obchodníci Rabobank byli obviněni z účasti na manipulacích s hlavními úrokovými sazbami. Mezinárodní vyšetřování podvodů v bankách pokračuje.
 • Podle ekonoma Josepha Stiglitze, držitele Nobelovy ceny, americká ekonomika neoživuje, přestože vykazuje známky růstu. Po letech nijakého růstu v loňském roce sice začalo hospodářství Spojených států nabírat rychlost (HDP vzrostl o 4,1 % ve třetím čtvrtletí, nejrychleji od září 2011), podle Stiglitze však stále existuje důvod k obavám.
 • Americký federální rozpočet skončil v prosinci v přebytku 53,2 miliardy dolarů. Oznámilo to ministerstvo financí. Přebytek byl nejvyšší od září a rekordní za poslední měsíc roku. Ke zlepšení pomohla mimo jiné částka téměř 40 miliard dolarů, které státní pokladna inkasovala ve formě dividend od hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Morgan Stanley v 4Q2013: Zisk na akcii 0,50 USD (odhad: 0,45 USD), tržby: 8,19 miliardy USD (odhad: 8,01 miliardy USD).
 • Výsledky Bank of New York Mellon v 4Q2013: Zisk na akcii 0,54 USD, tržby 3,59 miliardy USD (odhad: 3,73 miliardy USD), čistá úroková marže 1,09 %.
 • Výsledky General Electric v 4Q2013: Provozní zisk na akcii 53 centů (odhad: 53 centů), výnosy 40,38 miliardy USD (odhad: 40,06 miliardy USD).
 • Výsledky Schlumberger v 4Q2013: Zisk na akcii 1,35 USD (odhad: 1,32 USD), výnosy 11,91 miliardy USD (odhad: 11,97 miliardy USD).
 • JPMorgan Chase úspěšně odstartovala bankovní výsledkovou sezónu. Zisky po očištění překonaly očekávání. Očištěný zisk na akcii ve 4Q2013 dosáhl 1,40 USD (odhad: 1,37 USD) a tržby se zvýšily o 2 % neboli téměř 500 milionů USD na 24,11 miliardy USD (odhad: 23,673 miliardy USD). Banka ve čtvrtém kvartálu odkoupila zpět 5,5 milionu svých akcií.
 • Výsledky Bank of America v 4Q2013: Zisk na akcii 0,29 USD (odhad: 0,26 USD), tržby: 21,49 miliardy USD (odhad: 21,23 miliardy USD).
 • Výsledky banky Citigroup za 4Q2013 nenaplnily očekávání trhu a před zahájením obchodování banka na burze ztrácela kolem 3 %. Zisk na akcii byl ve čtvrtém kvartálu jen 0,82 USD, čekalo se 0,95 USD. Tržby zůstaly těsně pod hranicí 18 miliard dolarů (17,94 miliardy USD), přestože analytici predikovali 18,18 miliardy USD.
 • Výsledky banky Goldman Sachs v 4Q2013 překonaly odhady. Bance pomohly především úpisy akcií, z nichž vytěžila dvakrát více, a snížení nákladů na kompenzace. Zisk na akcii dosáhl 4,60 USD oproti očekávaným 4,22 USD a tržby překonaly odhady o více než miliardu dolarů (8,78 miliardy USD, odhad: 7,71 USD).
 • Výsledky Charles Schwab v 4Q2013: Zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,21 USD), tržby: 1,44 miliardy USD (odhad: 1,40 miliardy USD).
 • Výsledky First Republic Bank v 4Q2013: Zisk na akcii 0,75 USD v souladu s odhady, za celý rok banka dosáhla rekordních čísel.
 • Výsledky PNC Financial Services v 4Q2013: Zisk na akcii 1,85 USD, tržby: 4,07 miliardy USD (čistý zisk z úroků 2,07 miliardy USD).
 • Výsledky UnitedHealth v 4Q2013: Zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,41 USD), tržby 31,117 miliardy USD (odhad: 31,224 miliardy USD).
 • Výsledky BlackRock v 4Q2013: Zisk na akcii 4,920 USD (odhad: 4,328 USD), tržby 2,777 miliardy USD (odhad: 2,681 miliardy USD).
 • Za celý rok 2013 banka Wells Fargo vykázala zisk 21,9 miliardy dolarů, což je o 16 % více než v roce 2012. Zisk na akcii za celý rok vyskočil na 3,89 USD (+16 %), tržby se naopak mírně snížily na 83,8 miliardy USD z 86,1 miliardy USD v roce 2012. V posledním čtvrtletí minulého roku zisk banky meziročně narostl o 10 % na 5,6 miliardy USD neboli 1 USD na akcii. Tržby oproti poslednímu kvartálu 2012 klesly na 20,7 miliardy USD z 21,9 miliardy USD.
 • Výsledky Intel v 4Q2013: Zisk 2,6 miliardy USD neboli 0,51 USD na akcii (odhad: 0,52 USD na akcii, loni: 0,48 USD na akcii). Tržby společnosti vzrostly meziročně na 13,8 miliardy USD (odhad: 13,72 miliardy USD) z 13,5 miliardy USD ve 4Q2012. V prvním čtvrtletí 2014 Intel očekává tržby na úrovni 12,3 až 13,3 miliardy USD (odhad trhu: 12,78 miliardy USD).

Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK

Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
před 27 minutami

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
včera v 17:39

Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené...
Japonsko Japonské akcie Zisky
Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny
včera v 17:05

Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny

Dlouho dojednávané plány na vlastní rozpočet zemí platících eurem vzaly kvůli koronavirové pandemii zasvé. Takzvaný...
Evropská ekonomika Evropská unie Eurozóna
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
včera v 16:50

Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně

Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostaních evropských trzích. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá
včera v 16:15

Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech po rekordním dubnovém propadu na 36,1 bodu mírně vzrostla na...
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek
včera v 14:49

Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Rozpočet Koronavirus
Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
včera v 14:01

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů...
Evropská unie Spojené království
Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA
včera v 13:35

Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA

Čína požádala státní podniky, aby zastavily nákupy sójových bobů a vepřového masa ze Spojených států. Podle CNBC to...
Čína Spojené státy americké (USA) Komodity
Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem
včera v 11:51

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem

Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v ČR. Od loňského května do svých portfolií zařadili dalších 458 českých...
Česká ekonomika Slovensko Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
včera v 11:00

Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu

Akcie v Asii a Tichomoří začaly nový měsíc růstem. Pozitivní vliv otevírání ekonomik zastiňuje rostoucí nepokoje v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
včera v 10:40

Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v květnu stále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření k...
Evropa Evropská unie Indexy nákupních manažerů (PMI)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně
včera v 10:04

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v dubnu. Index PMI stoupl v...
Česká republika Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu
včera v 09:45

Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v květnu opět dostal do teritoria expanze. Index nákupních manažerů ve...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Co musíte ráno vědět (1. června)
Co musíte ráno vědět (1. června)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak rychle se zadlužují americké firmy a jak Elon Musk oslavil...
Musíte vědět
Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur
31. 5. 2020 16:28

Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur

Německo pracuje na novém balíku opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 75 až 80 miliard eur. Informoval o tom list...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus