Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci klesla o 9,8 % na 999 tisíc anualizovaně

V prosinci zahájená výstavba klesla o 9,8 % na celoroční tempo 999 tisíc, čekalo se, že z rekordních listopadových 1,1 milionu (revidováno z 1,09 milionu) klesne na 991 tisíc. Počet vydaných stavebních povolení klesl o 3 % na 986 tisíc z listopadových 1,01 milionu (revidováno z 1 milionu).
Stavbaři ve Spojených státech začali v prosinci stavět více obytných budov, než se čekalo. Výstavba obytných domů sice celkově oproti listopadu zpomalila, rok ale zakončila s nejlepším výsledkem od splasknutí bubliny na realitním trhu. Podle agentury AP to vyplývá z pátečních údajů ministerstva obchodu.
Počet staveb obytných budov, u nichž stavbaři položili základy, klesl na celoročně přepočtené tempo 999 000 jednotek. Jde o největší procentní pokles od dubna. Ekonomové v průzkumu Reuters ale očekávali, že tempo zpomalí ještě víc na celoročně přepočtených 990 000 jednotek.
Oproti listopadu se zahajování staveb snížilo o 9,8 %. V listopadu ovšem tempo bytové výstavby dosáhlo 1,12 milionu jednotek, což je nejvíce za pět let.
Za celý uplynulý rok stavbaři položili základy 923 000 domů a bytů. Bylo to o 18,3 % víc než v předešlém roce, a zároveň nejvíc od roku 2007, kdy se začalo stavět 1,36 milionu domů a bytů.
Americký trh s nemovitostmi se loni dál zotavoval z dopadů, které způsobilo splasknutí cenové bubliny na trhu s bydlením a následný otřes finanční trhů.
Bytová výstavba je jednou z hlavních složek růstu americké ekonomiky, protože podporuje pracovní trh. Lepší podmínky na něm obratem zvyšují poptávku po nemovitostech. Podle bloomberg.com bude třeba, aby se situace na trhu práce a příjmy Američanů dál zlepšovaly, a překonaly tak pokles dostupnosti bydlení, na které doléhají vyšší sazby hypotečních úvěrů a růst hodnoty nemovitostí.
Zdroj: ČTK, Bloomberg