Král je mrtev, ať žije král! Pár hodin po konci amerického QE nakopla býčí náladu centrální banka Japonska a americké akcie zakončily říjen na historickém maximu
|

Král je mrtev, ať žije král! Pár hodin po konci amerického QE nakopla býčí náladu centrální banka Japonska a americké akcie zakončily říjen na historickém maximu

Akciové indexy v celém světě v pátek výrazně zpevnily díky tomu, že japonská centrální banka navýšila program odkupu aktiv na více než 700 miliard USD ročně (80 bilionů jenů). Říjen tak nakonec na burzách nebyl nijak hrozivý, americké akcie naopak v pátek posunuly svá historická zavírací maxima.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow přidal v pátek 1,13 % na 17 390,52 bodu, což je nové zavírací maximum. Za celý týden posílil o 3,43 % (nejvíce od ledna 2013), během října narostl o 1,98 %. Širší index S&P 500 v pátek zpevnil o 1,17 % na 2 018,05 bodu. Za celý týden to znamenalo nárůst o 3,25 %, v říjnu se jeho hodnota zvýšila o 2,29 %. Technologický index Nasdaq Composite v pátek posílil o 1,41 % na 4 630,74 bodu, což za celý týden vyústilo v růst o 2,69 % a za říjen o 3,02 %. Index volatility VIX v pátek spadl o další asi 3 % na 14,03 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA v pátek vzrostl o 3 bazické body na 2,33 %, na konci září byl o 15 bodů výše.

V pátek posilovaly akcie ve všech hlavních sektorech, nejvíce se dařilo technologickému a energetickému odvětví, nejméně narostly ceny akcií v sektorech zdravotní péče a síťových služeb.

Americké akcie (říjen 2014)

Index S&P 500 se po odrazu v polovině října udržely v kanálu více než tříletého růstového trendu.

S&P 500 - trendový kanál od července 2011

Již na začátku týdne MacNeil Curry z Bank of America uvedl, že index S&P 500 má namířeno k novým rekordům. Nechme stranou, kolik předpovědí komu kdy nevyšlo, Curry měl pravdu. A možná dříve, než čekal.

"Velká část obav, které stály za výprodejem v první polovině října, se nenaplnila, respektive se ukázala jako neopodstatněná. Výnosy z dluhopisů navíc klesly, což je o důvod více sázet na akcie," uvedl David Kelly, hlavní stratég JPMorgan Funds. "Za poslední dva týdny vedle pátečního překvapení od Bank of Japan nejvíce pomáhají výsledky firem. 75 % společností překonává odhady na úrovni zisku, což je nejvíce od roku 2010. Vzpruhou je i silný růst amerického HDP."

Japonská centrální banka se rozhodla rozšířit svůj rozsáhlý program nákupu dluhopisů a dalších aktiv na 80 bilionů jenů ročně z dosavadních 60-70 bilionů. Chce tak podpořit domácí ekonomiku, která se po letošním zvýšení prodejní daně nezotavuje tak rychle, jak se očekávalo. Nečekané rozhodnutí japonské centrální banky přišlo jen dva dny poté, co americká centrální banka svůj program nákupu dluhopisů ukončila. Analytici spekulují, že by rozhodnutí japonské centrální banky mohlo přimět k podobnému kroku rovněž Evropskou centrální banku. Ta zasedá ve čtvrtek 6. listopadu.

Menší, ale také zajímavou podporou pro akcie bylo oznámení japonského vládního penzijního fondu Government Pension Investment Fund), který spravuje zhruba 1,2 bilionu USD, že zvýší svou expozici na japonském i globálním akciovém trhu.

Čtvrtletní výsledky hospodaření pomohly k růstu akciím farmaceutické firmy AbbVie (+3,73 %). Během dne přitom akcie vystoupily až na nový rekord. Prudce posílily akcie výrobce speciálních kamer GoPro (+12,97 %), a to díky výhledu prodejů na čtvrté čtvrtletí.

Akcie společnosti LinkedIn (+12,84 %) posílily poté, co firma zveřejnila lepší tržby za třetí kvartál, než čekali analytici. Akcie Citigroup (+0,71 %) posílily, ačkoli firma zpětně snížila zisk za třetí kvartál kvůli 600milionovému odpočtu kvůli možným nákladům na soudní spory. Starbucks (-2,28 %) na burze ztrácela po oznámení horších než očekávaných tržeb, po výsledcích naopak posílil ExxonMobil (+2,39 %).

Ceny ropy v pátek klesly a ztrátu zaznamenaly i za celý měsíc. Cena se tak snížila již čtvrtý měsíc za sebou, což je nejdelší série cenových poklesů od roku 2008. Dolů ropu v pátek tlačily dostatečné zásobování trhu a silnější kurz dolaru.

Cena severomořské ropy Brent klesla o 38 centů na 85,86 dolaru za barel. Za celý měsíc se snížila o 9 %. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 58 centů na 80,54 dolaru za barel. Za celý říjen se cena propadla o 11,6 %.

Americký dolar posiluje díky nečekaně příznivým údajům o vývoji ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí. Silnější kurz dolaru zvyšuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což omezuje poptávku.

Dodávky ropy na trh se přitom zvyšují a Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zatím nesignalizovala, že na svém listopadovém zasedání ve Vídni hodlá snížit těžební limity. Generální tajemník kartelu OPEC Abdalláh Badrí ve středu uvedl, že produkce členských zemí se letos pravděpodobně nezmění. Dodal, že pokles cen ropy v posledních měsících není důvodem k panice.

Cena zlata v pátek prudce klesla a dostala se na nejnižší úroveň od července 2010. Dolů ji tlačí zejména silnější kurz amerického dolaru. Na čtyřleté minimum se propadla i cena stříbra. Zlato zlevnilo až o tři procenta na 1 161,25 dolaru za trojskou unci. Od začátku týdne cena žlutého kovu klesla o více než 5 % a má za sebou nejprudší týdenní propad od loňského června. "Zlato by mohlo pokračovat v poklesu k úrovni 1 120 USD, pokud dolar ještě zpevní," uvedl analytik Carlo Alberto De Casa ze společnosti ActivTrades.

Dolar v pátek vůči koši šesti hlavních světových měn vystoupil na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2010. Za jeho růstem stály nečekaně příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států i překvapivé rozhodnutí japonské centrální banky přikročit k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Osobní výdaje ve Spojených státech v září poprvé za osm měsíců klesly, což naznačuje, že tempo růstu americké ekonomiky před začátkem čtvrtého čtvrtletí ztrácelo na rychlosti. Výdaje se snížily o 0,2 % i přesto, že osobní příjmy naopak o 0,2 % vzrostly. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Nižší byly výdaje za zboží, naopak výdaje za služby mírně stouply.
 • Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených států v říjnu dál rostla a vyšplhala se na sedmileté maximum. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity vzrostl na 86,9 bodu, nejvýše od července 2007. Čekal se růst indexu na 86,4 bodu z 84,6 bodu v září.
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu roste na 66,2 bodu (odhad: 60 bodů, září 60,5 bodu).
 • Náklady na práci ve třetím čtvrtletí vzrostly o 0,7 % (odhad: +0,5 %, 2Q: +0,7 %).
 • Americká centrální banka by měla postupně ustupovat od mimořádných opatření, která zavedla v reakci na důsledky hospodářské krize z roku 2008. V pátek to řekl šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams. Program kvantitativního uvolňování, který měnový výbor Fedu ve středu ukončil, Williams označil za přímou reakci na nestandardní ekonomické podmínky a zdůraznil, že se v žádném případě nejedná o běžný nástroj monetární politiky. Spuštění dalšího kola QE proto není na místě.
 • Americký maloobchodní prodejce Dollar General prodloužil platnost své nabídky na převzetí konkurenční společnosti Family Dollar za 80 USD za akcii do 31. prosince 2014. Původně nabídka platila jen do 8. října, nakonec ji ale firma prodloužila do 31. října. Nyní svému konkurentovi dává Dollar General na rozmyšlení další dva měsíce.

Páteční výsledková sezóna

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Americká výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Zisk americké farmaceutické společnosti Merck & Co. klesl ve třetím čtvrtletí o pětinu na 895 milionů USD. Přispěly k tomu mimořádné náklady spojené s akvizicemi a prodejem některých aktivit a nižší prodej očkovací látky proti rakovině děložního čípku Gardasil. Díky nižším nákladům však byl zisk vyšší, než čekali analytici.
 • Americkému výrobci navigačních zařízení Garmin stoupl příjem ve třetím čtvrtletí o deset procent na 706,3 milionu dolarů, což je více, než očekávaly trhy. Společnost, které pomohl rostoucí zájem o výrobky s kondičními funkcemi, zlepšila odhad příjmu za celý rok.
 • Výsledky Philips 66 ve 3Q: Zisk na akcii 2,02 USD (odhad: 1,75 USD).
 • Zisk a tržby největšího amerického výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber ve třetím čtvrtletí klesly, očištěná ziskovost ale skončila výrazně nad odhady analytiků. Prudce vzrostl provozní zisk a marže v Severní Americe, sdělila ve středu společnost.
 • Výsledky Ralph Lauren ve 2Q: Zisk na akcii 2,25 USD (odhad: 2,05 USD), tržby: 1,99 miliardy USD (odhad: 2,02 miliardy USD).
 • Výsledky SodaStream ve 3Q: Zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 125,7 milionu USD.
 • Výsledky Whirlpool ve 3Q: Zisk na akcii meziročně roste na 2,88 USD z 2,42 USD, tržby rostou na 4,82 miliardy USD z 4,68 miliardy USD.
 • Výsledky DuPont ve 3Q: Zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,53 USD), tržby: 7,87 miliardy USD (odhad: 7,95 miliardy USD).
 • Výsledky Pfizer ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 12,36 miliardy USD (odhad: 12,24 miliardy USD).
 • Výsledky Noble Energy ve 3Q: Zisk na akcii 1,12 USD (3Q2013: 0,56 USD), upravený zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,29 miliardy USD).
 • Výsledky Facebook ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,12 miliardy USD).
 • Výsledky Electronic Arts ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 1,22 miliardy USD (loni: 1,16 miliardy USD).
 • Výsledky Gilead Sciences ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,92 USD), tržby 6,04 miliardy USD (odhad: 5,99 miliardy USD).
 • Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters vzrostly příjmy ve třetím čtvrtletí o procento na 3,1 miliardy dolarů. Oznámila to ve čtvrtek firma, které k lepšímu výsledku napomohl růst v divizi daní & účetnictví.
 • Výsledky MasterCard ve 3Q: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 2,50 miliardy USD (odhad: 2,45 miliardy USD).
 • Výsledky Kellogg ve 3Q: Zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,92 USD), tržby: 3,64 miliardy USD (odhad: 3,69 miliardy USD).
 • Výsledky Time Warner Cable ve 3Q: Zisk na akcii 1,86 USD (odhad: 1,90 USD), tržby 5,71 miliardy USD (odhad: 5,75 miliardy USD).
 • Výsledky LinkedIn ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 568 milionů USD (odhad: 558 milionů USD, loni: 393 milionů USD).
 • Výsledky GoPro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 280 milionů USD (odhad: 265,6 milionu USD, loni: 192,1 milionu USD).
 • Výsledky Starbucks ve 4QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (v souladu s odhady), tržby 4,18 miliardy USD (odhad: 4,23 miliardy USD).
 • Výsledky Groupon ve 3Q: Ztráta na akcii 0,03 USD (loni: 0,00 USD), upravený zisk na akcii 0,03 USD, tržby 757,054 milionu USD (loni: 595 milionů USD).
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v srpnu klesl na 94,3 bodu
před 6 minutami

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v srpnu klesl na 94,3 bodu

Podnikatelská důvěra v Německu se v srpnu opět snížila. Pokles byl navíc výraznější, než očekávali analytici. Index...
Německo Index Ifo
Nordic Telecom hledá partnery pro projekt čtvrtého operátora v Česku
před 11 minutami

Nordic Telecom hledá partnery pro projekt čtvrtého operátora v Česku

Jedním ze zájemců o post čtvrtého operátora v Česku je stále Nordic Telecom. Podle Lidových novin společnost nyní...
Telekomunikace
Důvěra v českou ekonomiku v srpnu stoupla
Důvěra v českou ekonomiku v srpnu stoupla
před 25 minutami

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu stoupla

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu mírně stoupla na 95,6 bodu z červencových 95,1 bodu. Podnikatelům, kteří byli ještě...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Čínský AliExpress otevřel u Madridu první prodejnu v Evropě
před hodinou

Čínský AliExpress otevřel u Madridu první prodejnu v Evropě

Čínský internetový obchod AliExpress otevřel v neděli první kamennou prodejnu v Evropě. Před jejím otevřením se v...
Čína Evropa Alibaba
Co musíte ráno vědět (26. srpna)
Co musíte ráno vědět (26. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, kdo nečekaně dorazil do místa konání summitu G7 a na co...
Musíte vědět
SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu
SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu
včera v 21:45

SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu

O řešení krizí kolem Íránu či Severní Koreje, ochraně klimatu či nebezpečí obchodních válek hovořili na sobotní...
Světová ekonomika Politika Írán
Spotřebitelé mají být při nákupech v zahraničí více chráněni
včera v 16:53

Spotřebitelé mají být při nákupech v zahraničí více chráněni

Zlepšit práva českých spotřebitelů při přeshraničních nákupech i platbách by měla novela zákona o ochraně...
Spotřebitelé
Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie
Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie
včera v 16:09

Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie

Do místa summitu vyspělých ekonomik světa G7 v jihofrancouzském Biarritzu v neděli překvapivě přiletěl íránský...
Írán Francie Geopolitická rizika
Johnson: Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila
včera v 14:13

Johnson: Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila

Šance, že se Británii nakonec podaří Evropskou unii opustit na základě dohody, se zvýšila. Řekl to v neděli britský...
Spojené království Evropa Evropská unie
Trump popřel, že by G7 pověřila Macrona poselstvím k Íránu
včera v 13:16

Trump popřel, že by G7 pověřila Macrona poselstvím k Íránu

Americký prezident Donald Trump v neděli podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit krizi kolem...
Spojené státy americké (USA) Írán Geopolitická rizika
Ve Francii se protestuje proti summitu G7, řadu akcí ale zrušili
včera v 11:50

Ve Francii se protestuje proti summitu G7, řadu akcí ale zrušili

Na jihozápadě Francie pokračují druhým dnem demonstrace proti summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který po sobotní...
Francie Politika Světová ekonomika
Nejvíc závazků z loňského summitu G7 splnila EU, nejméně Itálie
včera v 10:06

Nejvíc závazků z loňského summitu G7 splnila EU, nejméně Itálie

Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v Kanadě nejlépe splnila...
Světová ekonomika Politika Evropská unie
Trump Johnsonovi přislíbil po brexitu velkou obchodní dohodu
včera v 09:26

Trump Johnsonovi přislíbil po brexitu velkou obchodní dohodu

Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít...
Spojené státy americké (USA) Spojené království Politika
Dosavadní jednání na summitu G7 jsou velmi dobrá, napsal Trump
včera v 08:45

Dosavadní jednání na summitu G7 jsou velmi dobrá, napsal Trump

Dosavadní jednání na summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu byla velmi dobrá....
Světová ekonomika Politika Spojené státy americké (USA)
Johnson: Při brexitu bez dohody již neplatí dluh 39 miliard liber
včera v 07:58

Johnson: Při brexitu bez dohody již neplatí dluh 39 miliard liber

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody, nebude už z právního hlediska dlužit 39 miliard liber, tedy původní...
Spojené království Evropská unie Politika
Druhý den summitu G7: Jednání o nerovnosti i dvoustranné schůzky
včera v 05:13

Druhý den summitu G7: Jednání o nerovnosti i dvoustranné schůzky

V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie v neděli pokračuje třídenní summit sedmi ekonomicky...
Světová ekonomika Politika Francie
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
24. 8. 2019 22:07

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu za rozsáhlých bezpečnostních opatření začal večeří summit...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky
24. 8. 2019 20:07

U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky

Tisíce lidí se v sobotu sešly k protestům proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který začal v...
Světová ekonomika Politika Francie