Král je mrtev, ať žije král! Pár hodin po konci amerického QE nakopla býčí náladu centrální banka Japonska a americké akcie zakončily říjen na historickém maximu

Akciové indexy v celém světě v pátek výrazně zpevnily díky tomu, že japonská centrální banka navýšila program odkupu aktiv na více než 700 miliard USD ročně (80 bilionů jenů). Říjen tak nakonec na burzách nebyl nijak hrozivý, americké akcie naopak v pátek posunuly svá historická zavírací maxima.
Index Dow přidal v pátek 1,13 % na 17 390,52 bodu, což je nové zavírací maximum. Za celý týden posílil o 3,43 % (nejvíce od ledna 2013), během října narostl o 1,98 %. Širší index S&P 500 v pátek zpevnil o 1,17 % na 2 018,05 bodu. Za celý týden to znamenalo nárůst o 3,25 %, v říjnu se jeho hodnota zvýšila o 2,29 %. Technologický index Nasdaq Composite v pátek posílil o 1,41 % na 4 630,74 bodu, což za celý týden vyústilo v růst o 2,69 % a za říjen o 3,02 %. Index volatility VIX v pátek spadl o další asi 3 % na 14,03 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA v pátek vzrostl o 3 bazické body na 2,33 %, na konci září byl o 15 bodů výše.
V pátek posilovaly akcie ve všech hlavních sektorech, nejvíce se dařilo technologickému a energetickému odvětví, nejméně narostly ceny akcií v sektorech zdravotní péče a síťových služeb.
Index S&P 500 se po odrazu v polovině října udržely v kanálu více než tříletého růstového trendu.
Již na začátku týdne MacNeil Curry z Bank of America uvedl, že index S&P 500 má namířeno k novým rekordům. Nechme stranou, kolik předpovědí komu kdy nevyšlo, Curry měl pravdu. A možná dříve, než čekal.
"Velká část obav, které stály za výprodejem v první polovině října, se nenaplnila, respektive se ukázala jako neopodstatněná. Výnosy z dluhopisů navíc klesly, což je o důvod více sázet na akcie," uvedl David Kelly, hlavní stratég JPMorgan Funds. "Za poslední dva týdny vedle pátečního překvapení od Bank of Japan nejvíce pomáhají výsledky firem. 75 % společností překonává odhady na úrovni zisku, což je nejvíce od roku 2010. Vzpruhou je i silný růst amerického HDP."
Japonská centrální banka se rozhodla rozšířit svůj rozsáhlý program nákupu dluhopisů a dalších aktiv na 80 bilionů jenů ročně z dosavadních 60-70 bilionů. Chce tak podpořit domácí ekonomiku, která se po letošním zvýšení prodejní daně nezotavuje tak rychle, jak se očekávalo. Nečekané rozhodnutí japonské centrální banky přišlo jen dva dny poté, co americká centrální banka svůj program nákupu dluhopisů ukončila. Analytici spekulují, že by rozhodnutí japonské centrální banky mohlo přimět k podobnému kroku rovněž Evropskou centrální banku. Ta zasedá ve čtvrtek 6. listopadu.
Menší, ale také zajímavou podporou pro akcie bylo oznámení japonského vládního penzijního fondu Government Pension Investment Fund), který spravuje zhruba 1,2 bilionu USD, že zvýší svou expozici na japonském i globálním akciovém trhu.
Čtvrtletní výsledky hospodaření pomohly k růstu akciím farmaceutické firmy AbbVie (+3,73 %). Během dne přitom akcie vystoupily až na nový rekord. Prudce posílily akcie výrobce speciálních kamer GoPro (+12,97 %), a to díky výhledu prodejů na čtvrté čtvrtletí.
Akcie společnosti LinkedIn (+12,84 %) posílily poté, co firma zveřejnila lepší tržby za třetí kvartál, než čekali analytici. Akcie Citigroup (+0,71 %) posílily, ačkoli firma zpětně snížila zisk za třetí kvartál kvůli 600milionovému odpočtu kvůli možným nákladům na soudní spory. Starbucks (-2,28 %) na burze ztrácela po oznámení horších než očekávaných tržeb, po výsledcích naopak posílil ExxonMobil (+2,39 %).
Ceny ropy v pátek klesly a ztrátu zaznamenaly i za celý měsíc. Cena se tak snížila již čtvrtý měsíc za sebou, což je nejdelší série cenových poklesů od roku 2008. Dolů ropu v pátek tlačily dostatečné zásobování trhu a silnější kurz dolaru.
Cena severomořské ropy Brent klesla o 38 centů na 85,86 dolaru za barel. Za celý měsíc se snížila o 9 %. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 58 centů na 80,54 dolaru za barel. Za celý říjen se cena propadla o 11,6 %.
Americký dolar posiluje díky nečekaně příznivým údajům o vývoji ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí. Silnější kurz dolaru zvyšuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což omezuje poptávku.
Dodávky ropy na trh se přitom zvyšují a Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zatím nesignalizovala, že na svém listopadovém zasedání ve Vídni hodlá snížit těžební limity. Generální tajemník kartelu OPEC Abdalláh Badrí ve středu uvedl, že produkce členských zemí se letos pravděpodobně nezmění. Dodal, že pokles cen ropy v posledních měsících není důvodem k panice.
Cena zlata v pátek prudce klesla a dostala se na nejnižší úroveň od července 2010. Dolů ji tlačí zejména silnější kurz amerického dolaru. Na čtyřleté minimum se propadla i cena stříbra. Zlato zlevnilo až o tři procenta na 1 161,25 dolaru za trojskou unci. Od začátku týdne cena žlutého kovu klesla o více než 5 % a má za sebou nejprudší týdenní propad od loňského června. "Zlato by mohlo pokračovat v poklesu k úrovni 1 120 USD, pokud dolar ještě zpevní," uvedl analytik Carlo Alberto De Casa ze společnosti ActivTrades.
Dolar v pátek vůči koši šesti hlavních světových měn vystoupil na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2010. Za jeho růstem stály nečekaně příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států i překvapivé rozhodnutí japonské centrální banky přikročit k dalšímu uvolnění měnové politiky.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Osobní výdaje ve Spojených státech v září poprvé za osm měsíců klesly, což naznačuje, že tempo růstu americké ekonomiky před začátkem čtvrtého čtvrtletí ztrácelo na rychlosti. Výdaje se snížily o 0,2 % i přesto, že osobní příjmy naopak o 0,2 % vzrostly. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Nižší byly výdaje za zboží, naopak výdaje za služby mírně stouply.
- Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených států v říjnu dál rostla a vyšplhala se na sedmileté maximum. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity vzrostl na 86,9 bodu, nejvýše od července 2007. Čekal se růst indexu na 86,4 bodu z 84,6 bodu v září.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu roste na 66,2 bodu (odhad: 60 bodů, září 60,5 bodu).
- Náklady na práci ve třetím čtvrtletí vzrostly o 0,7 % (odhad: +0,5 %, 2Q: +0,7 %).
- Americká centrální banka by měla postupně ustupovat od mimořádných opatření, která zavedla v reakci na důsledky hospodářské krize z roku 2008. V pátek to řekl šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams. Program kvantitativního uvolňování, který měnový výbor Fedu ve středu ukončil, Williams označil za přímou reakci na nestandardní ekonomické podmínky a zdůraznil, že se v žádném případě nejedná o běžný nástroj monetární politiky. Spuštění dalšího kola QE proto není na místě.
- Americký maloobchodní prodejce Dollar General prodloužil platnost své nabídky na převzetí konkurenční společnosti Family Dollar za 80 USD za akcii do 31. prosince 2014. Původně nabídka platila jen do 8. října, nakonec ji ale firma prodloužila do 31. října. Nyní svému konkurentovi dává Dollar General na rozmyšlení další dva měsíce.
Páteční výsledková sezóna
- Výsledky Madison Square Garden v 1QFY2015: Zisk na akcii 1,38 USD (odhad: 0,32 USD), tržby 241,7 milionu USD (odhad: 223 milionů USD).
- Americká farmaceutická společnost AbbVie v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,89 USD na akcii při tržbách 5,019 miliardy dolarů. Firma na úrovni zisku i tržeb překonala odhad trhu. Analytici čekali, že AbbVie vykáže upravený zisk na akcii 0,77 USD a tržby 4,831 miliardy dolarů. Společnost zároveň oznámila, že zvyšuje výhled celoročního zisku z 3,06 až 3,16 USD na akcii na 3,25 až 3,27 USD na akcii.
- Americký ropný gigant Exxon Mobil zvýšil čtvrtletní zisk meziročně o tři procenta na více než osm miliard dolarů. Oznámila to v pátek firma, která je největší veřejně obchodovanou ropnou společností na světě.
- Výsledky Chevron v 3Q: Zisk na akcii 2,59 USD (odhad: 2,55 USD), tržby 54,7 miliardy USD (odhad: 58,18 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Brazilské společnosti Grupo Cutrale a Safra Group se v pondělí dohodly na převzetí amerického distributora banánů Chiquita Brands International v transakci za celkem 1,3 miliardy dolarů. Firmy to sdělily poté, co akcionáři Chiquity v pátek odmítli plánované spojení firmy s irským ovocnářským podnikem Fyffes, a otevřeli tak dveře výhodnějšímu návrhu z Brazílie.
- Americká banka Goldman Sachs snížila své prognózy pro ceny ropy v příštím roce. Předpokládá totiž, že produkce ropy bude kvůli růstu těžby v zemích mimo kartel OPEC vyšší než poptávka. Odhady průměrných cen ropy pro samotné první čtvrtletí zredukovala o 15 dolarů za barel.
- Index aktivity dallaského Fedu v říjnu klesá na 10,5 bodu (odhad: 11 bodů, září: 10,8 bodu).
- Předběžný index nákupních manažerů ve službách v říjnu ve Spojených státech spadl na šestiměsíční minimum 57,3 bodu ze zářijových 58,9 bodu. Kompozitní index se snížil na 57,4 bodu z 59 bodů v září.
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, čekalo se +1,0 % po srpnovém propadu o procento. Meziročně se prodeje zvýšily o procento, očekával se však růst o 2,2 % po srpnovém poklesu o 4,1 %.
- Cena ropy Brent v pondělí prorazila hranici 85 dolarů za barel a lehká ropa WTI spadla pod 80 dolarů za barel poté, co banka Goldman Sachs v pondělí snížila svou predikci ceny ropy o 15 dolarů. Podle banky klesne cena lehké ropy WTI v prvním čtvrtletí příštího roku na 75 dolarů za barel a Brent bude za 85 dolarů za barel.
- Podle analytického týmu z banky Goldman Sachs se index S&P 500 vyšplhá ještě letos na nové historické maximum. V poznámce klientům šéf akciového týmu David Kostin píše, že index S&P 500 dosáhne do konce roku 2 050 bodů a v příštím roce posílí o 10 % a dosáhne 2 150 bodů.
- Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených států se v říjnu nečekaně zlepšila a stoupla na sedmileté maximum. Index spotřebitelské důvěry vyskočil na 94,5 bodu. Vyplývá to z údajů organizace Conference Board. Trh očekával, že index v říjnu dosáhne jen úrovně 87,5 bodu. Údaj za září byl revidován na 89 bodů z 86 bodů.
- Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly v souladu s odhady o 5,6 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 % (odhad: +0,4 %, červenec: +0,6 %), po sezónním očištění ale o 0,1 % klesly (odhad: +0,1 %, červenec -0,5 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září meziměsíčně klesly o 1,3 %. Čekal se růst o 0,3 %. Srpnový pokles o 18,2 % byl revidován na pokles o 18,3 %. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby mimo vojenské zboží a letadla klesly o 1,7 %, což je největší pokles od ledna. Srpnové objednávky byly revidovány na +0,3 % místo +0,4 %. V celkovém čísle se o velké výkyvy postaraly právě objednávky letadel.
- Index aktivity richmondského Fedu v říjnu vzrostl na 20 bodů ze 14 bodů v září. Čekal se naopak pokles indexu na 10 bodů.
- Podle posledního průzkumu televize CNBC mezi investory trhy čekají, že kvůli negativním zprávám, jako jsou šíření eboly nebo zpomalování evropské ekonomiky, posečká Fed se zvyšováním úrokových sazeb.
- Technologičtí giganti Apple a Alibaba by mohli být brzy partnery. Firmy spolu totiž začaly vyjednávat o spolupráci v segmentu platebních systémů. Akcie Alibaby se poprvé obchodovaly nad 100 USD za kus.
- HBO, dceřiná firma mediálního obra Time Warner, prý plánuje propustit až 7 % svých zaměstnanců.
- Americký mobilní operátor T-Mobile US očekává, že za celý letošní rok získá 4,3 až 4,7 milionu nových zákazníků. Dosud firma předpovídala, že letos počet jejích zákazníků vzroste jen o 3 až 3,5 milionu. Firma ke zvýšení výhledu přistoupila poté, co ve třetím čtvrtletí získala výrazně více nových zákazníků, než se čekalo.
- Dick Costolo (šéf Twitteru): Získávání nových uživatelů je naší prioritou.
- Fed po dvoudenním zasedání rozhodl o závěrečném snížení objemu nakupovaných dluhopisů o zbývajících 15 miliard dolarů a zcela tak program ukončil. Rozhodnutí se obecně očekávalo, byť se někteří analytici domnívali, že by centrální banka mohla tento krok rozdělit a v říjnu nákupy omezit o 10 miliard a definitivně ukončit až na prosincovém zasedání.
- IBM a Twitter uzavřely partnerství. IBM bude firmám pomáhat s používáním Twitteru při snaze chápat potřeby zákazníků a trendy v byznysu.
- Čínská Alibaba v úterý nakrátko přeskočila Wal-Mart co do tržní kapitalizace. Cena akcií Alibaby vzrostla o 2,8 % na nové maximum 100,50 dolaru, což vyneslo její tržní kapitalizaci nad 247 miliard dolarů. V ten moment se Alibaba ocitla jen 2 miliardy dolarů pod žebříčkem 10 největších firem podle tržní kapitalizace a na dohled od švýcarských farmaceutických gigantů Roche a Novartis.
- Prudký pokles cen ropy v posledních měsících není pro Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) důvodem k panice, protože základní podmínky na trhu s touto surovinou se příliš nezměnily. Uvedl to ve středu generální tajemník kartelu OPEC Abdalláh Badrí.
- Americká ekonomika podle předběžného odhadu ve třetím čtvrtletí expandovala rychleji, než se čekalo, avšak pomaleji, než ve druhém kvartále. Hrubý domácí produkt vzrostl o 3,5 % mezikvartálně, očekávala se 3 % po 4,6 % v předchozím čtvrtletí. Největší ekonomiku světa podpořil pokles obchodního deficitu i nárůst armádních výdajů, píše agentura Reuters.
- Goldman Sachs snižuje predikci zisků firem pro následující roky kvůli zpomalujícímu globálnímu růstu a klesajícím cenám ropy. "Snižujeme predikci růstu zisků firem v indexu S&P 500, aby zahrnovala dopady pomalejšího globálního růstu a klesajících cen ropy," vysvětluje David Kostin z Goldman Sachs. "Naše revidované predikce počítají se ziskem na akcii indexu S&P 500 v roce 2015 ve výši 122 dolarů a v roce 2016 131 dolarů, což znamená růst o 5 a 8 %. Obojí je pod odhady trhu."
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. října vzrostl o 3 tisíce na 287 tisíc. Čekal se růst na 285 tisíc z původně oznámených 283 tisíc (revidováno na 285 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 18. října na 2,384 milionu z 2,351 milionu. Očekával se růst na 2,352 milionu.
- Americká společnost Microsoft představila chytrý náramek, který dokáže zaznamenávat údaje o spánku a tělesných funkcích uživatelů. Zařízení s názvem Microsoft Band je prvním počinem největší světové softwarové firmy na trhu s takzvanou nositelnou elektronikou, podotkla ve čtvrtek agentura Reuters. Na trh s podobnými výrobky se chystá vstoupit i japonská firma Nintendo.
Americká výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Zisk americké farmaceutické společnosti Merck & Co. klesl ve třetím čtvrtletí o pětinu na 895 milionů USD. Přispěly k tomu mimořádné náklady spojené s akvizicemi a prodejem některých aktivit a nižší prodej očkovací látky proti rakovině děložního čípku Gardasil. Díky nižším nákladům však byl zisk vyšší, než čekali analytici.
- Americkému výrobci navigačních zařízení Garmin stoupl příjem ve třetím čtvrtletí o deset procent na 706,3 milionu dolarů, což je více, než očekávaly trhy. Společnost, které pomohl rostoucí zájem o výrobky s kondičními funkcemi, zlepšila odhad příjmu za celý rok.
- Výsledky Philips 66 ve 3Q: Zisk na akcii 2,02 USD (odhad: 1,75 USD).
- Zisk a tržby největšího amerického výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber ve třetím čtvrtletí klesly, očištěná ziskovost ale skončila výrazně nad odhady analytiků. Prudce vzrostl provozní zisk a marže v Severní Americe, sdělila ve středu společnost.
- Výsledky Ralph Lauren ve 2Q: Zisk na akcii 2,25 USD (odhad: 2,05 USD), tržby: 1,99 miliardy USD (odhad: 2,02 miliardy USD).
- Výsledky SodaStream ve 3Q: Zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 125,7 milionu USD.
- Výsledky Whirlpool ve 3Q: Zisk na akcii meziročně roste na 2,88 USD z 2,42 USD, tržby rostou na 4,82 miliardy USD z 4,68 miliardy USD.
- Výsledky DuPont ve 3Q: Zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,53 USD), tržby: 7,87 miliardy USD (odhad: 7,95 miliardy USD).
- Výsledky Pfizer ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 12,36 miliardy USD (odhad: 12,24 miliardy USD).
- Výsledky Noble Energy ve 3Q: Zisk na akcii 1,12 USD (3Q2013: 0,56 USD), upravený zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,29 miliardy USD).
- Výsledky Facebook ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,12 miliardy USD).
- Výsledky Electronic Arts ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 1,22 miliardy USD (loni: 1,16 miliardy USD).
- Výsledky Gilead Sciences ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,92 USD), tržby 6,04 miliardy USD (odhad: 5,99 miliardy USD).
- Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters vzrostly příjmy ve třetím čtvrtletí o procento na 3,1 miliardy dolarů. Oznámila to ve čtvrtek firma, které k lepšímu výsledku napomohl růst v divizi daní & účetnictví.
- Výsledky MasterCard ve 3Q: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 2,50 miliardy USD (odhad: 2,45 miliardy USD).
- Výsledky Kellogg ve 3Q: Zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,92 USD), tržby: 3,64 miliardy USD (odhad: 3,69 miliardy USD).
- Výsledky Time Warner Cable ve 3Q: Zisk na akcii 1,86 USD (odhad: 1,90 USD), tržby 5,71 miliardy USD (odhad: 5,75 miliardy USD).
- Výsledky LinkedIn ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 568 milionů USD (odhad: 558 milionů USD, loni: 393 milionů USD).
- Výsledky GoPro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 280 milionů USD (odhad: 265,6 milionu USD, loni: 192,1 milionu USD).
- Výsledky Starbucks ve 4QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (v souladu s odhady), tržby 4,18 miliardy USD (odhad: 4,23 miliardy USD).
- Výsledky Groupon ve 3Q: Ztráta na akcii 0,03 USD (loni: 0,00 USD), upravený zisk na akcii 0,03 USD, tržby 757,054 milionu USD (loni: 595 milionů USD).
Aktuality
