Král je mrtev, ať žije král! Pár hodin po konci amerického QE nakopla býčí náladu centrální banka Japonska a americké akcie zakončily říjen na historickém maximu
|

Král je mrtev, ať žije král! Pár hodin po konci amerického QE nakopla býčí náladu centrální banka Japonska a americké akcie zakončily říjen na historickém maximu

Akciové indexy v celém světě v pátek výrazně zpevnily díky tomu, že japonská centrální banka navýšila program odkupu aktiv na více než 700 miliard USD ročně (80 bilionů jenů). Říjen tak nakonec na burzách nebyl nijak hrozivý, americké akcie naopak v pátek posunuly svá historická zavírací maxima.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow přidal v pátek 1,13 % na 17 390,52 bodu, což je nové zavírací maximum. Za celý týden posílil o 3,43 % (nejvíce od ledna 2013), během října narostl o 1,98 %. Širší index S&P 500 v pátek zpevnil o 1,17 % na 2 018,05 bodu. Za celý týden to znamenalo nárůst o 3,25 %, v říjnu se jeho hodnota zvýšila o 2,29 %. Technologický index Nasdaq Composite v pátek posílil o 1,41 % na 4 630,74 bodu, což za celý týden vyústilo v růst o 2,69 % a za říjen o 3,02 %. Index volatility VIX v pátek spadl o další asi 3 % na 14,03 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA v pátek vzrostl o 3 bazické body na 2,33 %, na konci září byl o 15 bodů výše.

V pátek posilovaly akcie ve všech hlavních sektorech, nejvíce se dařilo technologickému a energetickému odvětví, nejméně narostly ceny akcií v sektorech zdravotní péče a síťových služeb.

Americké akcie (říjen 2014)

Index S&P 500 se po odrazu v polovině října udržely v kanálu více než tříletého růstového trendu.

S&P 500 - trendový kanál od července 2011

Již na začátku týdne MacNeil Curry z Bank of America uvedl, že index S&P 500 má namířeno k novým rekordům. Nechme stranou, kolik předpovědí komu kdy nevyšlo, Curry měl pravdu. A možná dříve, než čekal.

"Velká část obav, které stály za výprodejem v první polovině října, se nenaplnila, respektive se ukázala jako neopodstatněná. Výnosy z dluhopisů navíc klesly, což je o důvod více sázet na akcie," uvedl David Kelly, hlavní stratég JPMorgan Funds. "Za poslední dva týdny vedle pátečního překvapení od Bank of Japan nejvíce pomáhají výsledky firem. 75 % společností překonává odhady na úrovni zisku, což je nejvíce od roku 2010. Vzpruhou je i silný růst amerického HDP."

Japonská centrální banka se rozhodla rozšířit svůj rozsáhlý program nákupu dluhopisů a dalších aktiv na 80 bilionů jenů ročně z dosavadních 60-70 bilionů. Chce tak podpořit domácí ekonomiku, která se po letošním zvýšení prodejní daně nezotavuje tak rychle, jak se očekávalo. Nečekané rozhodnutí japonské centrální banky přišlo jen dva dny poté, co americká centrální banka svůj program nákupu dluhopisů ukončila. Analytici spekulují, že by rozhodnutí japonské centrální banky mohlo přimět k podobnému kroku rovněž Evropskou centrální banku. Ta zasedá ve čtvrtek 6. listopadu.

Menší, ale také zajímavou podporou pro akcie bylo oznámení japonského vládního penzijního fondu Government Pension Investment Fund), který spravuje zhruba 1,2 bilionu USD, že zvýší svou expozici na japonském i globálním akciovém trhu.

Čtvrtletní výsledky hospodaření pomohly k růstu akciím farmaceutické firmy AbbVie (+3,73 %). Během dne přitom akcie vystoupily až na nový rekord. Prudce posílily akcie výrobce speciálních kamer GoPro (+12,97 %), a to díky výhledu prodejů na čtvrté čtvrtletí.

Akcie společnosti LinkedIn (+12,84 %) posílily poté, co firma zveřejnila lepší tržby za třetí kvartál, než čekali analytici. Akcie Citigroup (+0,71 %) posílily, ačkoli firma zpětně snížila zisk za třetí kvartál kvůli 600milionovému odpočtu kvůli možným nákladům na soudní spory. Starbucks (-2,28 %) na burze ztrácela po oznámení horších než očekávaných tržeb, po výsledcích naopak posílil ExxonMobil (+2,39 %).

Ceny ropy v pátek klesly a ztrátu zaznamenaly i za celý měsíc. Cena se tak snížila již čtvrtý měsíc za sebou, což je nejdelší série cenových poklesů od roku 2008. Dolů ropu v pátek tlačily dostatečné zásobování trhu a silnější kurz dolaru.

Cena severomořské ropy Brent klesla o 38 centů na 85,86 dolaru za barel. Za celý měsíc se snížila o 9 %. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 58 centů na 80,54 dolaru za barel. Za celý říjen se cena propadla o 11,6 %.

Americký dolar posiluje díky nečekaně příznivým údajům o vývoji ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí. Silnější kurz dolaru zvyšuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což omezuje poptávku.

Dodávky ropy na trh se přitom zvyšují a Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zatím nesignalizovala, že na svém listopadovém zasedání ve Vídni hodlá snížit těžební limity. Generální tajemník kartelu OPEC Abdalláh Badrí ve středu uvedl, že produkce členských zemí se letos pravděpodobně nezmění. Dodal, že pokles cen ropy v posledních měsících není důvodem k panice.

Cena zlata v pátek prudce klesla a dostala se na nejnižší úroveň od července 2010. Dolů ji tlačí zejména silnější kurz amerického dolaru. Na čtyřleté minimum se propadla i cena stříbra. Zlato zlevnilo až o tři procenta na 1 161,25 dolaru za trojskou unci. Od začátku týdne cena žlutého kovu klesla o více než 5 % a má za sebou nejprudší týdenní propad od loňského června. "Zlato by mohlo pokračovat v poklesu k úrovni 1 120 USD, pokud dolar ještě zpevní," uvedl analytik Carlo Alberto De Casa ze společnosti ActivTrades.

Dolar v pátek vůči koši šesti hlavních světových měn vystoupil na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2010. Za jeho růstem stály nečekaně příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států i překvapivé rozhodnutí japonské centrální banky přikročit k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Osobní výdaje ve Spojených státech v září poprvé za osm měsíců klesly, což naznačuje, že tempo růstu americké ekonomiky před začátkem čtvrtého čtvrtletí ztrácelo na rychlosti. Výdaje se snížily o 0,2 % i přesto, že osobní příjmy naopak o 0,2 % vzrostly. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Nižší byly výdaje za zboží, naopak výdaje za služby mírně stouply.
 • Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených států v říjnu dál rostla a vyšplhala se na sedmileté maximum. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity vzrostl na 86,9 bodu, nejvýše od července 2007. Čekal se růst indexu na 86,4 bodu z 84,6 bodu v září.
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu roste na 66,2 bodu (odhad: 60 bodů, září 60,5 bodu).
 • Náklady na práci ve třetím čtvrtletí vzrostly o 0,7 % (odhad: +0,5 %, 2Q: +0,7 %).
 • Americká centrální banka by měla postupně ustupovat od mimořádných opatření, která zavedla v reakci na důsledky hospodářské krize z roku 2008. V pátek to řekl šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams. Program kvantitativního uvolňování, který měnový výbor Fedu ve středu ukončil, Williams označil za přímou reakci na nestandardní ekonomické podmínky a zdůraznil, že se v žádném případě nejedná o běžný nástroj monetární politiky. Spuštění dalšího kola QE proto není na místě.
 • Americký maloobchodní prodejce Dollar General prodloužil platnost své nabídky na převzetí konkurenční společnosti Family Dollar za 80 USD za akcii do 31. prosince 2014. Původně nabídka platila jen do 8. října, nakonec ji ale firma prodloužila do 31. října. Nyní svému konkurentovi dává Dollar General na rozmyšlení další dva měsíce.

Páteční výsledková sezóna

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Americká výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Zisk americké farmaceutické společnosti Merck & Co. klesl ve třetím čtvrtletí o pětinu na 895 milionů USD. Přispěly k tomu mimořádné náklady spojené s akvizicemi a prodejem některých aktivit a nižší prodej očkovací látky proti rakovině děložního čípku Gardasil. Díky nižším nákladům však byl zisk vyšší, než čekali analytici.
 • Americkému výrobci navigačních zařízení Garmin stoupl příjem ve třetím čtvrtletí o deset procent na 706,3 milionu dolarů, což je více, než očekávaly trhy. Společnost, které pomohl rostoucí zájem o výrobky s kondičními funkcemi, zlepšila odhad příjmu za celý rok.
 • Výsledky Philips 66 ve 3Q: Zisk na akcii 2,02 USD (odhad: 1,75 USD).
 • Zisk a tržby největšího amerického výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber ve třetím čtvrtletí klesly, očištěná ziskovost ale skončila výrazně nad odhady analytiků. Prudce vzrostl provozní zisk a marže v Severní Americe, sdělila ve středu společnost.
 • Výsledky Ralph Lauren ve 2Q: Zisk na akcii 2,25 USD (odhad: 2,05 USD), tržby: 1,99 miliardy USD (odhad: 2,02 miliardy USD).
 • Výsledky SodaStream ve 3Q: Zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 125,7 milionu USD.
 • Výsledky Whirlpool ve 3Q: Zisk na akcii meziročně roste na 2,88 USD z 2,42 USD, tržby rostou na 4,82 miliardy USD z 4,68 miliardy USD.
 • Výsledky DuPont ve 3Q: Zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,53 USD), tržby: 7,87 miliardy USD (odhad: 7,95 miliardy USD).
 • Výsledky Pfizer ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 12,36 miliardy USD (odhad: 12,24 miliardy USD).
 • Výsledky Noble Energy ve 3Q: Zisk na akcii 1,12 USD (3Q2013: 0,56 USD), upravený zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,29 miliardy USD).
 • Výsledky Facebook ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,12 miliardy USD).
 • Výsledky Electronic Arts ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 1,22 miliardy USD (loni: 1,16 miliardy USD).
 • Výsledky Gilead Sciences ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,92 USD), tržby 6,04 miliardy USD (odhad: 5,99 miliardy USD).
 • Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters vzrostly příjmy ve třetím čtvrtletí o procento na 3,1 miliardy dolarů. Oznámila to ve čtvrtek firma, které k lepšímu výsledku napomohl růst v divizi daní & účetnictví.
 • Výsledky MasterCard ve 3Q: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 2,50 miliardy USD (odhad: 2,45 miliardy USD).
 • Výsledky Kellogg ve 3Q: Zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,92 USD), tržby: 3,64 miliardy USD (odhad: 3,69 miliardy USD).
 • Výsledky Time Warner Cable ve 3Q: Zisk na akcii 1,86 USD (odhad: 1,90 USD), tržby 5,71 miliardy USD (odhad: 5,75 miliardy USD).
 • Výsledky LinkedIn ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 568 milionů USD (odhad: 558 milionů USD, loni: 393 milionů USD).
 • Výsledky GoPro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 280 milionů USD (odhad: 265,6 milionu USD, loni: 192,1 milionu USD).
 • Výsledky Starbucks ve 4QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (v souladu s odhady), tržby 4,18 miliardy USD (odhad: 4,23 miliardy USD).
 • Výsledky Groupon ve 3Q: Ztráta na akcii 0,03 USD (loni: 0,00 USD), upravený zisk na akcii 0,03 USD, tržby 757,054 milionu USD (loni: 595 milionů USD).
Itálie: Průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně stoupla o 0,1 %
před 24 minutami

Itálie: Průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně stoupla o 0,1 %

Objem italské průmyslové výroby v říjnu mírně stoupl, a pozitivně tak překvapil analytiky. Meziměsíčně se zvýšil o 0...
Itálie Průmysl
Bývalý šéf Nissanu byl formálně obviněn z finančních pochybení
Bývalý šéf Nissanu byl formálně obviněn z finančních pochybení
před 39 minutami

Bývalý šéf Nissanu byl formálně obviněn z finančních pochybení

Tokijská prokuratura v pondělí oficiálně obvinila bývalého šéfa automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna z finančních...
Japonsko Auta Podvod
Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu zpomalily růst na dvě procenta
Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu zpomalily růst na dvě procenta
před hodinou

Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu zpomalily růst na dvě procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v listopadu zpomalil na dvě procenta z říjnových 2,2 procenta. Ceny tak...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala na 2,8 procenta
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala na 2,8 procenta
před hodinou

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala na 2,8 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na 2,8 procenta. Bez práce bylo 215 010 lidí, což je nejméně od června...
Česká republika Česká ekonomika Nezaměstnanost
Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla nejvíce za čtyři roky
Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla nejvíce za čtyři roky
09:00

Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla nejvíce za čtyři roky

Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla podle revidovaných údajů v celoročním přepočtu o 2,5 procenta, což byl...
Japonsko HDP
SHRNUTÍ: V Paříži se uklízelo a sčítaly se škody po sobotních…
včera v 21:45

SHRNUTÍ: V Paříži se uklízelo a sčítaly se škody po sobotních protestech

Sobotních protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136 000 lidí. V neděli o tom podle...
Francie Politika
Čína si předvolala velvyslance USA kvůli zadržení šéfky Huawei
včera v 17:46

Čína si předvolala velvyslance USA kvůli zadržení šéfky Huawei

Čínská diplomacie v neděli americkému velvyslanci v Číně Terrymu Branstadovi tlumočila "silnou" nespokojenost Pekingu...
Čína Spojené státy americké (USA) Technologie
Němečtí železničáři chystají na pondělí stávku
včera v 15:29

Němečtí železničáři chystají na pondělí stávku

Lidé, které čeká v pondělí cesta vlakem po Německu, musejí počítat se zpožděními i rušením spojů. Odbory vyhlásily...
Německo Doprava Odbory
Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 %
včera v 14:15

Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce listopadu stavebním firmám 5 260 zakázek za 182,5 miliardy korun. Jejich...
Česká republika Stavebnictví
Hospodářská komora chce, aby vláda ulevila zaměstnavatelům
včera v 13:58

Hospodářská komora chce, aby vláda ulevila zaměstnavatelům

Splnění pěti bodů, které by měly ulevit zaměstnavatelům od vysoké odvodové zátěže a zmírnit dopady akutního...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Ve Francii v sobotu protestovalo 136 000 lidí, 1 723 bylo zadrženo
včera v 09:45

Ve Francii v sobotu protestovalo 136 000 lidí, 1 723 bylo zadrženo

Sobotních protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136 000 lidí. V neděli o tom podle...
Francie
Stavební spořitelny do listopadu půjčily o čtvrtinu více peněz
včera v 08:45

Stavební spořitelny do listopadu půjčily o čtvrtinu více peněz

Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce listopadu úvěry za 68,1 miliardy korun, což je v meziročním srovnání...
Stavební spoření Spoření
S konceptem hyperloop přišel před pěti lety miliardář Musk, 18.…
včera v 06:00

S konceptem hyperloop přišel před pěti lety miliardář Musk, 18. prosince se mají v kapsli poprvé svézt (cizí) lidé

Firma The Boring Company miliardáře Elona Muska by měla 18. prosince (původně plánováno na 10. prosince) u...
Technologie Doprava
SHRNUTÍ: Ve Francii se opět protestovalo proti vládě, demonstrantů…
8. 12. 2018 20:45

SHRNUTÍ: Ve Francii se opět protestovalo proti vládě, demonstrantů bylo 125 tisíc

Již čtvrtou sobotu v řadě protestovali lidé po celé Francii proti rostoucím životním nákladům i prezidentovi...
Francie
Čína kvůli Mengové z Huawei varovala Kanadu před následky
8. 12. 2018 15:09

Čína kvůli Mengové z Huawei varovala Kanadu před následky

Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo Kanadu, aby okamžitě propustila finanční ředitelku čínské firmy Huawei...
Čína Kanada Technologie
Protestů žlutých vest se ve Francii účastní 31 tisíc lidí
8. 12. 2018 13:50

Protestů žlutých vest se ve Francii účastní 31 tisíc lidí

Protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii účastní na 31 000 lidí. Policisté asi 700 z nich...
Francie
V Bruselu se střetla policie s demonstranty v žlutých vestách
8. 12. 2018 13:27

V Bruselu se střetla policie s demonstranty v žlutých vestách

Policie v Bruselu se střetla s demonstranty, kteří páchali výtržnosti během pochodu k evropské čtvrti. Informovala o...
Francie Belgie
Policie proti demonstrantům v centru Paříže nasadila slzný plyn
8. 12. 2018 11:00

Policie proti demonstrantům v centru Paříže nasadila slzný plyn

Policie dnes v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées použila slzný plyn proti některým účastníkům protestu...
Francie