Americké akcie v pátek zpevnily třetí den v řadě, zažily druhý nejlepší týden za dva roky

Akciové indexy v USA pokračovaly v pátek po rozpačitém úvodu v růstu na vlně středečního prohlášení Fedu a index S&P 500 dosáhl během tří dnů druhého nejlepšího výkonu za dva roky.
Index Dow v pátek vzrostl o 0,15 % na 17 804,80 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,46 % na 2 070,65 bodu a technologický index Nasdaq získal 0,36 % na 4 765,38 bodu. Objem obchodů na NYSE byl o 232 % vyšší než tříměsíční průměr díky takzvanému quadruple witching, kdy vypršely opce a futures na akcie a indexy.
Stejně jako v předešlých dvou dnech i v pátek Wall Street těžila z vyjádření americké centrální banky k úrokovým sazbám. Fed po svém středečním zasedání slíbil, že bude se zvyšováním úrokových sazeb trpělivý. Rozptýlil tak obavy investorů, že by vzhledem k příznivému vývoji americké ekonomiky mohl zvyšování úroků uspíšit.
V rámci indexu S&P 500 se v závěru týdne nejvíce dařilo energetickým titulům, akciím z odvětví základních materiálů a průmyslovým titulům. Klesly pouze sektor necyklického spotřebního zboží a telekomunikační odvětví. Index volatility VIX v pátek klesl o necelá dvě procenta na 16,49 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o pět bazických bodů na 2,16 %.
Akcie společnosti BlackBerry (-0,79 %) se propadly poté, co firma oznámila větší než očekávaný pokles tržeb za poslední kvartál. Tržby dosáhly 793 milionů USD (odhadovalo se 959,54 milionu USD). Dařilo se naopak akciím autobazaru CarMax (+11,22 %), jemuž ve třetím fiskálním čtvrtletí stouply tržby o 16 %.
Za celý týden si index S&P 500 připsal 3,43 %, Dow vzrostl o 3,05 %, Nasdaq o 2,39 % a index volatility VIX klesl o 21,77 %.
"Pro akcie to byl velmi zajímavý týden. Myslím si, že závěrečný akciový finiš je v plné síle. Fed dal jasně najevo, že bude trpělivý, a trh to oceňuje," říká Peter Cardillo, hlavní ekonom Rockwell Global Capital.
Dolar ke koši světových měn posílil na více než 8leté maximum
Na devizovém trhu v pátek kurz dolaru vystoupil vůči koši hlavních měn na své maximum za osm a půl roku, zatímco euro vůči americké měně kleslo na 28měsíční minimum. Dolar podporují vyhlídky na zvyšování úrokových sazeb v USA, zatímco euro, japonský jen a švýcarský frank podkopává další uvolňování měnové politiky v těchto zemích.
Vůči koši šesti hlavních měn dolar v pátečním závěru posílil o 0,4 % na 89,61 bodu. Předtím se vyhoupl až na 89,65 bodu, tedy maximum od dubna 2006. Od počátku roku dolarový index získal zhruba 12 %.
Světové ceny ropy se v závěru týdne zotavily a severomořská ropa Brent se po posílení o 4,5 % vrátila nad 60 USD za barel. Investoři před svátky a koncem roku uzavírají účty v situaci, kdy ceny za posledních šest měsíců klesly na polovinu.
Přesto ceny ropy klesaly čtvrtým týdnem v řadě a Brent ztratil proti minulému pátku asi tři procenta. Nejnovější vlna ztrát zasáhla trh na konci listopadu, kdy ropný kartel OPEC rozhodl, že proti cenovému poklesu nijak nezasáhne.
Letošní propad cen odráží rostoucí převis nabídky na trhu způsobený prudkým vzestupem těžby břidlicové ropy v USA, a to v situaci, kdy globální poptávka zůstává slabá. Brent ze svého červnového maxima nad 115 USD ztrácí takřka 50 %.
Podle analytiků teď někteří investoři ruší zpětnými nákupy pozice, v nichž sázejí na další pokles, aby omezili rizika před obdobím svátků. "Zaznamenali jsme technické nákupy a předvíkendové rušení pozic," řekl agentuře Reuters Tamas Varga z londýnské společnosti PVM Oil Associates.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Thajská společnost Thai Union Frozen Products, která je největším producentem tuňákových konzerv na světě, koupí svého amerického konkurenta Bumble Bee za 1,5 miliardy USD. Převzetí je součástí plánu thajské firmy zdvojnásobit do roku 2020 příjmy prostřednictvím akvizic v zahraničí na osm miliard USD a je již třetí akvizicí Thai Union Frozen od počátku letošního roku.
- Zdravotnická firma Juno Therapeutics své akcie na burze Nasdaq upsala za 24 USD za kus.
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v prosinci setrval na 9 bodech (odhad: 5 bodů).
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Kanadě v listopadu kleslo na 2 % z 2,4 % v říjnu. Meziměsíčně ceny klesly o 0,3 % po růstu o 0,4 % v říjnu. Jádrový index spotřebitelských cen kanadské centrální banky v listopadu meziročně vzrostl o 2,1 % (říjen: +2,3 %) a meziměsíčně se o 0,2 % snížil (říjen: +0,3 %).
- Evropská unie podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na údajné nové nelegální subvence, které podle ní dostává americký výrobce letadel Boeing. Oznámila to v pátek WTO. EU a Spojené státy přitom stále ještě plně nevyřešily mnohaletý spor o státní subvence pro Boeing a evropského výrobce letadel Airbus.
- Výsledky BlackBerry ve 3QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,01 USD (odhad: ztráta 0,05 USD), tržby 793 milionů USD (odhad: 959,54 milionu USD).**
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech vzrostla v listopadu proti předešlému měsíci o 1,1 %, a vykázala tak nejrychlejší nárůst za devět měsíců. Produkce sektoru se přitom dostala poprvé nad své dosavadní maximum z prosince 2007, kdy v USA začínala poslední ekonomická recese. Plyne to z pondělních údajů americké centrální banky.
- Globální poptávka po uhlí v příštích pěti letech poroste v průměru o 2,1 % a v roce 2019 dosáhne devíti miliard tun. V pravidelném střednědobém výhledu trhu s uhlím to v pondělí uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Růst poptávky tak bude o něco pomalejší, než IEA očekávala v předchozím výhledu. Agentura výhled zveřejňuje každý rok.
- Ruská měna v pondělí pokračovala v prudkém poklesu a její kurz poprvé překročil hranici 60 rublů za dolar. Investoři se obávají dalších amerických sankcí proti Rusku. Později rublu pomohly intervence ruské centrální banky a částečně také oživení cen ropy, takže se kurz vrátil pod 60 USD/RUB. Den ale zakončoval rubl slabší o téměř 12 % na zhruba 65 USD/RUB.
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v prosinci spadl na 57 bodů. Trh očekával mírný růst na 59 bodů po listopadových 58 bodech.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v prosinci klesá na -3,58 bodu z 10,16 bodu v listopadu (odhad: 12 bodů).
- Na Wall Street není v současnosti většího býka, než je Jonathan Golub, stratég z RBC Capital. "Index S&P 500 podle nás v příštím roce dosáhne 2 325 bodů, tedy zpevní o 12 %," napsal Golub v poznámce klientům.
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesá na 53,7 bodu (listopad: 54,8 bodu, odhad: 55,5 bodu).
- Zahájená výstavba ve Spojených státech listopadu klesla o 1,6 % meziměsíčně na 1,028 milionu jednotek anualizovaně, čekal se 2,1% růst. Říjnový 2,8% pokles byl revidován nečekaně na 1,7% růst. Počet vydaných stavebních povolení meziměsíčně klesl o 5,2 % na 1,035 milionu, trh predikoval pokles na 1,065 milionu z 1,092 milionu po 5,9% růstu v říjnu.
- Americká technologická společnost Apple v letech 2006 až 2009 nezneužila své dominantní postavení na trhu, když majitelům hudebních přehrávačů iPod neumožňovala hudbu nakupovat přes jiné služby než iTunes. V úterý o tom rozhodl kalifornský soud. Apple se tak vyhnul pokutě ve výši 350 milionů až jedné miliardy dolarů, která mu hrozila.
- Americký prezident Barack Obama tento týden podepíše nové protiruské sankce zaměřené na osoby a firmy provokující nestabilitu na Ukrajině. Oznámil to v úterý mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Návrh zákona schválený Kongresem minulý týden má za cíl podpořit Ukrajinu a vytvořit další tlak na Kreml. Obama dal dříve najevo výhrady vůči normě přijaté Kongresem, jehož obě komory ovládají republikáni a který apeloval na prezidentův rychlý podpis.
- Konglomerát General Electric v úterý představil výhled svého hospodaření pro příští rok. Firma očekává, že za dvanáct měsíců vydělá 1,70 až 1,80 dolaru na akcii. Odhad společnosti se tak pohybuje při spodní hranici odhadů analytiků.
- Společnost Apple zastavila kvůli extrémním výkyvům směnného kurzu rublu internetový prodej v Rusku. Firma to uvedla v úterním sdělení a dodala, že nyní na ruském trhu zvažuje přecenění zboží.
- Fed na prosincovém zasedání vypustil z prohlášení frázi o tom, že se zvyšováním sazeb počká delší dobu. Bude ale trpělivý. Prosincové zasedání americké centrální banky tak přineslo mírnou změnu rétoriky. Trhy ji vyhodnotily tak, že Fed nebude se zvyšováním sazeb spěchat. Vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové jsme sledovali živě.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně klesly o 0,3 %, čekal se pouze 0,1% pokles po stagnaci v říjnu. Jádrové ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 % v souladu s odhady po 0,2% růstu v říjnu. Meziroční míra inflace v listopadu klesla na 1,3 % z 1,7 % v říjnu, jádrová inflace meziročně vzrostla jen o 1,7 %, očekávalo se stejně tempo jako v říjnu (1,8 %).
- Běžný účet ve třetím čtvrtletí prohloubil deficit na 100,26 miliardy dolarů (odhad: 97,5 miliardy dolarů, ve 2Q2014: 98,5 miliardy dolarů).
- Výsledky FedEx ve 4Q: Zisk na akcii 2,14 USD (odhad: 2,25 USD na akcii), tržby 11,9 miliardy dolarů v souladu s odhady.
- Výsledky Oracle ve 3Q: Zisk na akcii 69 centů (odhad: 68 centů), tržby 9,60 miliardy USD (odhad: 9,51 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi přídávaly asi 2,5 %.
- Zatímco na počátku října ruský prezident Vladimir Putin suverénně prohlašoval, že sankce, které vůči Moskvě uvalily Spojené státy se svými evropskými spojenci, jen poškodí západní ekonomiku, nyní je to právě ruské hospodářství, které se podle amerického zpravodajského portálu Politico hroutí. V této souvislosti se teď ve Washingtonu debatuje o tom, zda podíl na krizi v Rusku má i sankční strategie prezidenta Baracka Obamy.
- Spojené státy potvrdily vysoká cla na dovoz solárních produktů, například solárních panelů, z Číny a Tchaj-wanu. Antidumpingová cla na zboží z Číny mají činit až 165,04 %, v případě tchajwanských produktů až 27,55 %. Rozhodnutí zřejmě dále zvýší obchodní napětí mezi zeměmi, upozornila agentura Reuters.
- Americký prezident Barack Obama podepsal zákon o financování vlády ve výši 1,1 bilionu dolarů, který minulý týden schválil Kongres. Zákon umožňuje financování většiny vládních agentur do konce září 2015 a odvrací hrozbu ochromení státní správy. Informovaly o tom a agentury Reuters a AP s odvoláním na prohlášení Bílého domu.
- Barack Obama v úterý telefonicky hovořil s kubánským vůdcem Raúlem Castrem o možnostech zlepšování vzájemných vztahů. O zcela výjimečném telefonátu informovala agentura AP s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Kuba současně propustila pět let vězněného Američana Alana Grosse, za což USA podle zdroje agentury Reuters pustily na svobodu trojici vězněných Kubánců. Spojené státy také plánují v následujících měsících znovu otevřít velvyslanectví v Havaně. Známý investor Leon Cooperman z Omega Advisors případné investice na Kubě označil za velice málo atraktivní. "Na mém nákupním seznamu jsou hodně nízko," uvedl.
- Ve státe Washington byly potvrzeny dva případy výskytu ptačí chřipky.
- Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podepsal nový zákon o protiruských sankcích, který nedávno schválil Kongres, aby podpořil Ukrajinu a dodatečně zvýšil tlak na Rusko. Zároveň ale Obama oznámil, že této legislativy nevyužije k zavedení dalších restrikcí proti Rusku, a naopak je připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva "podnikne kroky ke zmírnění napětí způsobeného její agresí proti Ukrajině", napsala agentura Reuters.
- Předstihové indikátory v listopadu vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,5 %, říjen: +0,9 %).
- Index aktivity filadelfského Fedu v prosinci klesl na 24,5 bodu z listopadových 40,8 bodu (odhad: 26 bodů).
- Podle předběžných dat agentury Markit sektor služeb ve Spojených státech v prosinci expandoval pomalejším tempem. Index nákupních manažerů nečekaně spadl na 53,6 bodu z 56,2 bodu v listopadu, čekal se mírný růst na 56,3 bodu. Kompozitní index klesl na 53,8 bodu z 56,1 bodu v listopadu.
- Americká automobilka Ford Motor ve čtvrtek vyrobila poslední vůz ve své belgické továrně v Genku. O uzavření závodu, který za 50 let vyprodukoval kolem 14 milionů aut, firma rozhodla ke konci roku 2012, kdy evropský automobilový trh prudce klesal.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 13. prosince klesl o 6 tisíc na 289 tisíc. Čekal se růst na 295 tisíc z 294 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 295 tisíc). Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 6. prosince na 2,373 milionu z 2,514 milionu. Očekávalo se 2,436 milionu pokračujících žádostí.
- Největší americká automobilka General Motors a německý výrobce luxusních vozů Audi tento týden kvůli propadu rublu dočasně zastavili prodej v Rusku. Informovala o tom agentura Bloomberg.
- Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek vystoupil s výročním projevem. Tiskovou konferenci, během níž se dotkl i vztahů Ruska se Západem, jsme sledovali živě.
- Výsledky Nike (srpen-říjen 2014): Zisk na akcii 74 centů (odhad: 70 centů), tržby 7,38 miliardy USD (odhad: 7,15 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi kolísaly, ale nakonec ztratily 2,38 %.
Zdroj: Bloomberg, ČTK