US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,81 %
NASDAQ-0,71 %
S&P 500-0,16 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americké akcie v pátek zpevnily třetí den v řadě, zažily druhý nejlepší týden za dva roky

Akciové indexy v USA pokračovaly v pátek po rozpačitém úvodu v růstu na vlně středečního prohlášení Fedu a index S&P 500 dosáhl během tří dnů druhého nejlepšího výkonu za dva roky.

Redakce IW
Redakce IW
19. 12. 2014 | 22:10
Americké akcie

Index Dow v pátek vzrostl o 0,15 % na 17 804,80 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,46 % na 2 070,65 bodu a technologický index Nasdaq získal 0,36 % na 4 765,38 bodu. Objem obchodů na NYSE byl o 232 % vyšší než tříměsíční průměr díky takzvanému quadruple witching, kdy vypršely opce a futures na akcie a indexy.

Stejně jako v předešlých dvou dnech i v pátek Wall Street těžila z vyjádření americké centrální banky k úrokovým sazbám. Fed po svém středečním zasedání slíbil, že bude se zvyšováním úrokových sazeb trpělivý. Rozptýlil tak obavy investorů, že by vzhledem k příznivému vývoji americké ekonomiky mohl zvyšování úroků uspíšit.

V rámci indexu S&P 500 se v závěru týdne nejvíce dařilo energetickým titulům, akciím z odvětví základních materiálů a průmyslovým titulům. Klesly pouze sektor necyklického spotřebního zboží a telekomunikační odvětví. Index volatility VIX v pátek klesl o necelá dvě procenta na 16,49 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o pět bazických bodů na 2,16 %.

Akcie společnosti BlackBerry (-0,79 %) se propadly poté, co firma oznámila větší než očekávaný pokles tržeb za poslední kvartál. Tržby dosáhly 793 milionů USD (odhadovalo se 959,54 milionu USD). Dařilo se naopak akciím autobazaru CarMax (+11,22 %), jemuž ve třetím fiskálním čtvrtletí stouply tržby o 16 %.

Za celý týden si index S&P 500 připsal 3,43 %, Dow vzrostl o 3,05 %, Nasdaq o 2,39 % a index volatility VIX klesl o 21,77 %.

"Pro akcie to byl velmi zajímavý týden. Myslím si, že závěrečný akciový finiš je v plné síle. Fed dal jasně najevo, že bude trpělivý, a trh to oceňuje," říká Peter Cardillo, hlavní ekonom Rockwell Global Capital.

Dolar ke koši světových měn posílil na více než 8leté maximum

Na devizovém trhu v pátek kurz dolaru vystoupil vůči koši hlavních měn na své maximum za osm a půl roku, zatímco euro vůči americké měně kleslo na 28měsíční minimum. Dolar podporují vyhlídky na zvyšování úrokových sazeb v USA, zatímco euro, japonský jen a švýcarský frank podkopává další uvolňování měnové politiky v těchto zemích.

Vůči koši šesti hlavních měn dolar v pátečním závěru posílil o 0,4 % na 89,61 bodu. Předtím se vyhoupl až na 89,65 bodu, tedy maximum od dubna 2006. Od počátku roku dolarový index získal zhruba 12 %.

Světové ceny ropy se v závěru týdne zotavily a severomořská ropa Brent se po posílení o 4,5 % vrátila nad 60 USD za barel. Investoři před svátky a koncem roku uzavírají účty v situaci, kdy ceny za posledních šest měsíců klesly na polovinu.

Přesto ceny ropy klesaly čtvrtým týdnem v řadě a Brent ztratil proti minulému pátku asi tři procenta. Nejnovější vlna ztrát zasáhla trh na konci listopadu, kdy ropný kartel OPEC rozhodl, že proti cenovému poklesu nijak nezasáhne.

Letošní propad cen odráží rostoucí převis nabídky na trhu způsobený prudkým vzestupem těžby břidlicové ropy v USA, a to v situaci, kdy globální poptávka zůstává slabá. Brent ze svého červnového maxima nad 115 USD ztrácí takřka 50 %.

Podle analytiků teď někteří investoři ruší zpětnými nákupy pozice, v nichž sázejí na další pokles, aby omezili rizika před obdobím svátků. "Zaznamenali jsme technické nákupy a předvíkendové rušení pozic," řekl agentuře Reuters Tamas Varga z londýnské společnosti PVM Oil Associates.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Thajská společnost Thai Union Frozen Products, která je největším producentem tuňákových konzerv na světě, koupí svého amerického konkurenta Bumble Bee za 1,5 miliardy USD. Převzetí je součástí plánu thajské firmy zdvojnásobit do roku 2020 příjmy prostřednictvím akvizic v zahraničí na osm miliard USD a je již třetí akvizicí Thai Union Frozen od počátku letošního roku.
  • Zdravotnická firma Juno Therapeutics své akcie na burze Nasdaq upsala za 24 USD za kus.
  • Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v prosinci setrval na 9 bodech (odhad: 5 bodů).
  • Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Kanadě v listopadu kleslo na 2 % z 2,4 % v říjnu. Meziměsíčně ceny klesly o 0,3 % po růstu o 0,4 % v říjnu. Jádrový index spotřebitelských cen kanadské centrální banky v listopadu meziročně vzrostl o 2,1 % (říjen: +2,3 %) a meziměsíčně se o 0,2 % snížil (říjen: +0,3 %).
  • Evropská unie podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na údajné nové nelegální subvence, které podle ní dostává americký výrobce letadel Boeing. Oznámila to v pátek WTO. EU a Spojené státy přitom stále ještě plně nevyřešily mnohaletý spor o státní subvence pro Boeing a evropského výrobce letadel Airbus.
  • Výsledky BlackBerry ve 3QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,01 USD (odhad: ztráta 0,05 USD), tržby 793 milionů USD (odhad: 959,54 milionu USD).**

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj: Bloomberg, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná