Asijské akcie se v úterý obchodovaly smíšeně kvůli čínským makrodatům i projevu Janet Yellenové

Burzy v Asii v úterý uzavřely se smíšenými výsledky. Investoři sledovali indexy nákupních manažerů i zasedání centrálních bank v regionu.
Nikkei zahájil duben 0,24% ztrátou, naproti tomu akci v Číně zpevnily - Shanghai Composite přidal 0,70 % a hongkongský Hang Seng posílil o 1,34 %. Australský S&P/ASX 200 naopak mírně klesl (-0,1 %) a jihokorejský Kospi vzrostl o 0,32 %.
Podle oficiálních dat Pekingu index nákupních manažerů v Číně v březnu vzrostl na 50,3 bodu z 50,2 bodu v únoru v souladu s odhady. I přesto však zůstal po lednovým výsledkem 50,5 bodu. Naproti tomu data od HSBC ukazují na to, že čínský zpracovatelský sektor se nachází v pásmu kontrakce s indexem na 48 bodech oproti předběžným datům, která počítala s 48,1 bodu.
"Dnešní oficiální data o indexu nákupních manažerů jsou pro politiky úlevou, protože ukazují, že ekonomika se nezpomaluje tak prudce, jak indexy indikovaly dříve," říká Ťien Čchang z Barclays.
Pozitivní výsledky asijských akcií podpořila i rally na Wall Street způsobená projevem Janet Yellenové, který jsme sledovali živě. Yellenová prohlásila, že centrální banka má stále prostor na pomoc ekonomice a že její odhodlání nakupovat dluhopisy je stále potřebné a nějakou dobu ještě bude.
V noci na úterý v Asii zasedaly dvě centrální banky - Australská centrální banka rozhodla o ponechání hlavní úrokové sazby na 2,5 % a potvrdila svůj závazek udržení stability sazeb, jak se očekávalo. Centrální banka v Indii rovněž ponechala svou měnovou politiku beze změny, s hlavní úrokovou sazbou na 8 %. Index indické burzy před zveřejněním rozhodnutí dosáhl nového maxima 22 485 bodů, po něm však obrátil a zisky mazal. Inflace v Indii v únoru zpomalila na 8,10 % meziročně a ocitla se tak blízko 8% cíle centrální banky pro leden 2015.
Zdroj: CNBC
Aktuality

