US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Americké akcie v úvodu týdne zasáhla další vlna výprodejů. Napětí na Ukrajině opět eskaluje

Americké akcie v úvodu týdne prohlubovaly ztráty, technologický Nasdaq má za sebou nejhorší tři obchodní dny od roku 2011.

Redakce IW
Redakce IW
7. 4. 2014 | 22:00
Americké akcie

Dow v pondělí odepsal 1,02 %, S&P 500 1,08 % a technologický Nasdaq 1,16 %. Nejvíce v indexu Dow ztrácely společnosti Pfizer, American Express a Goldman Sachs, více než procentní zisk si naopak připsaly IBM, Intel, Cisco Systems a Coca-Cola.

"Jedná se jen o pokračování momenta," říká Kevin Caron, stratég ze Stifel Nicolaus. "Trh na konci loňského roku zažil silnou rally a nyní některé z těch zisků konsoliduje, což je přesně to, co vidíme. Od nynějška bude probíhat neustálá válka mezi valuacemi a zveřejňovanými daty."

Spotřebitelské úvěry ve Spojených státech vzrostly více, než se čekalo. V únoru vzrostly o 16,49 miliardy na 3,13 bilionu dolarů, zároveň byla revidována lednová čísla na růst o 13,8 miliardy z původně hlášených 13,7 miliardy. Ekonomové oslovení agenturou Reuters přitom očekávali mírnější únorový růst o 14,09 miliardy dolarů. Většinu nových úvěrů v posledním roce tvoří studentské půjčky a a úvěry na nákup automobilů.

Tento týden začíná výsledková sezóna. Podle průzkumů společnosti FactSet klesne zisk firem z indexu S&P 500 v prvním kvartálu o 1,4 %. Analytici i firmy samotné se předhánějí ve snižování očekávání. Mírně negativní nálada se v pondělí kromě technologií projevila i v bankovním sektoru - v pátek zahájí výsledkovou sezónu bank JPMorgan (-1,14 %) a Wells Fargo (-1,82 %), analytici však čísla bank v prvním čtvrtletí příliš pozitivně nevidí.

"Předpokládáme, že v prvním čtvrtletí uvidíme podobný vývoj jako v předchozích třech měsících, včetně mírného tlaku na čisté úrokové marže, pomalého růstu úvěrů a poklesu zisku bank v oblasti hypoték," říká Moshe Orenbuch z Credit Suisse. "Ačkoli si banky hlídají náklady, očekáváme, že budou vyšší výdaje kvůli sezónně vyšším nákladům na bonusy stejně jako kvůli pokračujícím nákladům na soudní spory."

"Revize očekávaného zisku bank zůstaly negativní - 93 jich bylo směrem dolů a 76 nahoru. Revize dolů se převážně týkají celostátních a velkých regionálních bank," poukazují analytici z KBW v poznámce klientům.

Že je americký akciový trh velice pravděpodobně nadhodnocený, ukazuje i srovnání s provozním ziskem EBITDA. Ten ještě nedosáhl předkrizové úrovně, zatímco ceny akcií za poslední rok mnohokrát překonaly historická maxima.

Akcie Goldman Sachs ztratily přes 2,5 %, čímž se staly třetím největším propadákem v indexu Dow. Cenné papíry Morgan Stanley odepsaly téměř tři procenta a Citigroup odevzdala přes procento. Ztratila i Bank of America (-2,03 %). Banka by brzy měla uzavřít spor, který vede s vládní agenturou pro ochranu spotřebitelů CFPB (Consumer Financial Protection Bureau) kvůli kreditním kartám. Očekává se, že se dohodnou na pokutě 800 milionů dolarů, což by byla největší pokuta, kterou kdy agentura pro ochranu spotřebitelů udělila.

Index Dow vedly dolů i akcie společností Visa (-1,78 %) a American Express (-2,65 %). Akcie firem zasáhlo dočasné omezení služeb v Rusku, které bylo součástí sankcí uvalených Spojenými státy na Rusko kvůli Krymu. Situace na Ukrajině se navíc dále vyostřuje. Proruští aktivisté v Doněcku v pondělí vyhlásili nezávislou Doněckou lidovou republiku a požádali ruského prezidenta Putina o vojenskou pomoc. Prozatímní ukrajinský prezident Turčynov to označil za druhou část ruského plánu a hodlá do regionu vyslat další vojáky.

K Ukrajině se připojily Spojené státy, které Rusko obvinily z vyburcování nepokojů na východě Ukrajiny. Zároveň Washington oznámil, že jakýkoli krok ze strany Ruska bude znamenat "vážné vyhrocení" krize. Tiskový mluvčí Bílého domu Jay Carney uvedl, že existují důkazy toho, že proruští aktivisté, kteří vyvolali nepokoje v Luhansku a Doněcku, nebyli místní obyvatelé, ale zaplacení demonstranti.

Ceny ropy po zprávě o dohodě v Libyi výrazně klesly

Světové ceny ropy v pondělí po dvou dnech růstu obnovily pokles. Americká lehká ropa WTI se tak na krátkou dobu vrátila pod 100 dolarů za barel. Trh reagoval na dohodu libyjské vlády s povstalci o odblokování dvou ropných přístavů.

Cena WTI během dne sestoupila až na 99,94 dolaru za barel. Kolem 21.45 SELČ se prodávala za 100,66 USD. Oproti pátečnímu závěru tak vykazovala pokles o více než dolar. Severomořské ropa Brent zlevnila o zhruba 0,73 dolaru na 105,99 USD, napsala agentura Reuters.

Východolibyjští povstalci uzavřeli v neděli s vládou dohodu, podle níž umožní ihned zprovoznit dva menší zablokované ropné přístavy na východě země a dva větší budou otevřeny během dvou až čtyř týdnů. Blokáda východolibyjských přístavů trvá osm měsíců a snížila těžbu a vývoz ropy ze země na minimum.

Investoři budou nyní čekat na podrobné zprávy o objemu obnovených dodávek. "Trhy budou zřejmě přistupovat k této zprávě opatrně, Libye má navíc stále daleko k návratu na normální úroveň těžby nad milionem barelů denně," uvedly podle agentury Reuters analytici z banky ANZ.

Ve výraznějším propadu ropě bránily příznivé páteční údaje z amerického trhu práce. Ty potvrdily, že největší světová ekonomika získává po zimním oslabení zpět sílu. Pokles cen ropy brzdí rovněž obnovené napětí na Ukrajině, které by mohlo vést k prohloubení diplomatických sporů mezi Ruskem a západními zeměmi.

Americký dolar vůči euru ani cena zlata nepředvedly nic významného. Dolar mírně oslabil a zlato zdražovalo asi o 0,1 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár