Evropské akcie v pátek ztrácely, investory netěší situace v Iráku

Akciové trhy v Evropě v pátek ztrácely, investoři se obávají vývoje situace v Iráku.
Britský FTSE 100 odepsal 0,95 %, francouzský CAC 40 0,24 % a německý DAX 0,26 %. Za celý týden FTSE 100 ztratil 1,17 %, CAC 40 0,83 % a DAX 0,74 %.
Ropné společnosti si vedly v pátek ze všech sektorů indexu Stoxx Europe 600 nejlépe, v plusu zakončila i sítová odvětví. Zbývající sektory se pohybovaly v záporných číslech. Za celý týden se Stoxx Europe 600 téměř nezměnil, zakončil kolem nuly.
Britský realitní sektor negativně reagoval na zprávu o tom, že by mohlo dojít k dalším restriktivním opatřením ohledně poskytování hypoték. Stavební firmy včetně Barratt Developments ztrácely poté, co britský ministr financí George Osborne vyzval centrální banku, aby více hlídala hypoteční úvěry.
"Vývoj situace v Iráku bude i nadále v hledáčku investorů, protože prudký růst cen ropy může vždy trhem otřást," říká Mark Andersen z UBS.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Členské země Evropské unie našly kompromis v otázce omezení výroby tradičních biopaliv. K roku 2020 se mají podílet nejvýše na sedmi procentech spotřeby v dopravě. Dohodli se na tom v pátek v Lucemburku ministři odpovědní za dopravu a energetické otázky, informovalo na tiskové konferenci řecké předsednictví.
- Počet zaměstnaných v eurozóně v prvních třech měsících roku rostl druhé čtvrtletí za sebou a meziročně se zvýšil poprvé za dva a půl roku. Oznámil to v pátek evropský statistický úřad Eurostat. Data podle agentury Reuters naznačují, že oživování ekonomiky se konečně příznivě odráží i na pracovním trhu. Zaměstnanost stoupla i v celé Evropské unii. Česká republika přitom patřila k pěti zemím, kde rostla nejrychleji.
- Evropský bankovní regulátor zpřísní pravidla pro platy bankéřů. Studie, kterou v pátek zveřejnil Evropský bankovní úřad (EBA), totiž ukázala, že finanční instituce napříč 28 státy Evropské unie se v uplatňování těchto pravidel výrazně liší a banky mohou obcházet omezení pro výši odměn špičkových bankéřů. Revize pravidel by měla začít platit od začátku příštího roku.
- Rusko neplánuje jednat s Ukrajinou o sporné ceně plynu před 16. červnem, do kdy má Kyjevu splatit svůj dluh. Podle agentury ITAR-TASS to v pátek řekla mluvčí ruského ministerstva energetiky v reakci na informace, že by se další jednání mohlo uskutečnit v sobotu.
- Úrokové sazby ve Spojeném království bychom mohli začít zvyšovat dříve, než trh aktuálně předpokládá. O termínu probíhají intenzivní jednání a už se pomalu začíná rýsovat první shoda. Ve čtvrtek to podle finanční televize CNBC řekl guvernér Britské centrální banky (BoE) Mark Carney.
- Meziroční míra inflace v Německu v květnu klesla na 0,9 % z dubnové úrovně 1,3 %, a sestoupila tak na nejnižší úroveň za téměř čtyři roky. Meziměsíčně index spotřebitelských cen klesl o 0,1 % po poklesu o 0,2 % v dubnu. Sdělil to v pátek spolkový statistický úřad, který tím potvrdil předběžné údaje z počátku měsíce.
- Index spotřebitelských cen ve Španělsku v květnu meziročně klesl na +0,2 % z +0,4 % v dubnu. Meziměsíčně index stagnoval po předchozím poklesu o 0,9 %.
- Řecká bankovní společnost Alpha Bank se dohodla s americkou Citibank na odkoupení její řecké pobočky pro bankovní služby běžným klientům. Čtvrtá největší banka v Řecku v pátek sdělila, že za tyto aktivity zaplatí dva miliony eur.
- Meziroční míra inflace v Itálii v květnu klesla na 0,5 % z dubnové úrovně 0,6 %. Meziměsíčně index spotřebitelských cen klesl o 0,1 % po růstu o 0,2 % v dubnu. Výsledky dopadly v souladu odhady.
- Eurozóna: Obchodní bilance v dubnu skončila s přebytkem 15,7 miliardy eur (odhad: +16,3 miliardy eur, březen: +16,7 miliardy eur). Kurz britské libry k americkému dolaru se v pátek po slovech guvernéra Bank of England (BoE) Marka Carneyho vyšplhal na pětileté maximum 1,699 GBP/USD. Carney ve čtvrtek prohlásil, že by banka úrokové sazby ve Spojeném království mohla začít zvyšovat dříve, než trh aktuálně předpokládá. O možném termínu zvyšování sazeb podle Carneyho probíhají intenzivní jednání a už se pomalu začíná rýsovat první shoda.
- Největší britská petrochemická firma Ineos zvažuje možnosti investic do průzkumu ložisek břidlicového plynu a jeho těžby. Společnost se tímto krokem snaží zjistit, zda by si nemohla zajistit přístup k levným surovinám, a lépe tak konkurovat americkým firmám, kterým poskytuje levná energie z břidlicového plynu stále větší konkurenční výhodu.
Hlavní události minulého týdne na evropských trzích
- Průmyslová výroba v eurozóně po březnovém propadu o 0,4 % v dubnu vzrostla o 0,8 %. Očekával se mírnější růst o 0,5 %. V celé evropské osmadvacítce produkce vyskočila o 0,7 % meziměsíčně po březnovém poklesu o 0,3 %. Meziročně se výroba zvýšila v eurozóně o 1,4 % a v celé EU o 2,1 %.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku v prvních třech měsících roku činila 27,8 %, a zůstala tak na stejné úrovni jako v loňském posledním čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil řecký statistický úřad. Řecko má nejvyšší nezaměstnanost v eurozóně. Více než rok je zde bez práce zhruba 71 % z 1,34 milionu nezaměstnaných, ukázala také data.
- Spotřebitelské ceny na Slovensku v květnu proti předešlému měsíci stouply o 0,2 %. Meziroční inflace se dostala na nulu. Po třech měsících poklesu se tak spotřebitelské ceny v květnu proti loňsku nezměnily. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnil slovenský statistický úřad. Na meziměsíčním zvýšení se nejvíce podílely ceny potravin a nealkoholických nápojů, které stouply o 1,1 %.
- Italský premiér Matteo Renzi zažil ve čtvrtek nepříjemné překvapení. Třináct senátorů z jeho vlastní Demokratické strany stáhlo podporu jeho reformnímu plánu. Senátoři se rozhodli premiéra nepodpořit kvůli jeho snahám o ústavní změny.
- Francouzskou banku BNP Paribas opustí provozní ředitel Georges Chodron de Courcel. Na konci měsíce se na vlastní žádost vzdá funkce a na konci září z banky odejde. Oznámila to ve čtvrtek firma. Odstoupení čtyřiašedesátiletého manažera podle agentury AFP požadovaly Spojené státy, kde BNP údajně hrozí obří pokuta kvůli porušování amerických a mezinárodních sankcí vůči Íránu a dalším zemím. Největší francouzská banka souvislost mezi oběma záležitostmi popřela.
- Německý koncern Siemens a japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI) nabídnou zhruba 7,25 miliardy eur za převzetí části energetické divize francouzské firmy Alstom. Informoval o tom ve čtvrtek podle agentury AFP japonský podnikatelský list Nikkei bez uvedení zdrojů.
- Evropský soud ve čtvrtek potvrdil pokutu 1,06 miliardy eur, kterou od Evropské komise před pěti lety dostal americký čipový gigant Intel za údajné omezování konkurence. Tato pokuta je dosud největší, jakou kdy komise uložila jedinému podniku, napsala agentura AFP.
- Francouzská vláda chce snížit počet mobilních operátorů na národním trhu na tři ze současných čtyř. Konsolidace trhu by měla zastavit "destruktivní spirálu" poklesu cen a pomoci zachovat pracovní místa v sektoru, prohlásil ve čtvrtek ministr hospodářství Arnaud Montebourg. Ceny za volání ve Francii loni klesly o 27 % a o rok dříve o 11 %.
- Energetická skupina ČEZ se uchází o většinový podíl ve Slovenských elektrárnách. Ten chce prodat dosavadní vlastník, italský Enel. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová prohlásila, že firma měla v minulosti o elektrárny velký zájem. Podle ní je ale předčasné hovořit o konkrétních nabídkách. "O Slovenské elektrárne jsme měli před lety eminentní zájem, protože vzájemné propojení i díky společné historii v rámci jednoho státu dávalo logiku," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová pro deník E15.
- Polská vláda navrhla v minulém týdnu změnu ve vedení Varšavské burzy. Novým ředitelem by se měl stát Pawel Tamborski a vláda si od jeho nástupu slibuje urychlení fúze s Vídeňskou burzou. Jmenování Tamborského, který dříve pracoval jako investiční bankéř v UniCredit a měl by ve funkci nahradit Adama Macijewského, by měli akcionáři projednat 26. června.
- Míra nezaměstnanosti podle dat organizace ILO ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od února do dubna klesla na 6,6 % z předchozích 6,8 %. Čekal se mírnější pokles na 6,7 %. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v květnu klesl o 27 400, tedy o 2 400 více, než predikovali analytici.
- Novým guvernérem řecké centrální banky se stane bývalý ministr financí Jannis Sturnaras (57). Ve funkci nahradí Jorgose Provopulose (63), jehož funkční období končí 19. června. Oznámila to ve středu centrální banka, jejíž návrh musí ještě schválit vláda.
- Evropská komise zahájila hloubkové šetření daňových dohod, které firmy Apple, Starbucks a Fiat uzavřely s daňovými úřady v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku. Vyšetřování má podle agentury Reuters zjistit, zda dohody o zdanění právnických osob nejsou nepoctivou státní pomocí.
- Prezident Miloš Zeman míní, že lze stihnout přijetí eura v Česku do roku 2017. Řekl to na středečním setkání se zaměstnanci sklářské společnosti Preciosa v Jablonci nad Nisou. Pro společnou evropskou měnu se podle Zemana vyslovují všechny české proevropské strany - relativně slaběji strana ANO, tak napůl TOP 09 a velmi silně sociální demokracie.
- Středeční kolo třístranných jednání o cenách za dodávky ruského plynu na Ukrajinu skončilo v Bruselu bez výsledku. Novinářům to oznámil ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Rozhovory mají dál pokračovat, datum příštího kola ale stanoveno nebylo.
- Rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) snížit úrokové sazby a podpořit ekonomiku měnové unie dalšími kroky ukazuje, že krize v eurozóně ještě zcela neskončila. Řekla to německá kancléřka Angela Merkelová po středečním setkání s šéfem ECB Mariem Draghim.
- Německá společnost Deutsche Lufthansa zveřejnila zprávu, v níž uvedla, že stávky zaměstnanců se negativně projeví na provozním zisku v letošním roce, stejně jako slabší tržby a znehodnocení venezuelské měny. Zároveň snížila predikci na zisk v roce 2015. V letošním roce by tak podle dat firmy měl provozní zisk dosáhnout jen miliardy eur (předchozí odhad činil 1,43 miliardy eur) a v následujícím roce 2 miliardy eur.
- Čistý zisk španělského prodejce oděvů Inditex v prvním čtvrtletí fiskálního roku klesl o 7,3 % na 406 milionů eur. Firma zaznamenala první čtvrtletní pokles zisku od roku 2009 kvůli silnému euru. Tržby naopak vzrostly. Inditex, který je majitelem řetězce obchodů s oděvy Zara, to uvedl ve středečním prohlášení.
- Vývoz zbraní z Německa se loni zvýšil o 24 % na 5,85 miliardy eur. Přispěl k tomu vyšší prodej do zemí jako Saúdská Arábie a Katar. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila německá vláda. Německo je třetím největším vývozcem zbraní na světě po Spojených státech a Rusku.
- Politickou dohodu umožňující ukončit bezmála rok trvající "sleďovou válku" uzavřela Evropská unie s Faerskými ostrovy. V jejím rámci ostrovy ukončí své "příliš rozsáhlé" rybářské aktivity v Severním Atlantiku a Evropská unie zruší omezení na obchodování a vstup do evropských přístavů pro lodě z ostrovů. Oznámila to ve středu Evropská komise.
- Mobilní operátor T-Mobile po spojení s telekomunikační společností GTS v Polsku a České republice získá přístup ke zhruba 20 000 potenciálních firemních zákazníků. Nyní má GTS na obou trzích asi 12 000 klientů ve firemním segmentu. Na středeční tiskové konferenci to uvedla členka představenstva Claudia Nematová.
- Dubajské aerolinky Emirates zrušily zakázku na 70 letadel Airbus A350. Evropský výrobce letecké techniky to uvedl ve středečním sdělení. Silným propadem na to zareagovaly akcie Airbusu, které kolem poledne ztrácely přes čtyři procenta. Dolů se vydaly rovněž akcie Rolls-Royce, tedy firmy, která pro tento typ letadel dodává motory.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,4 % (odhad: +0,4 %, březen revidován na +0,1 %) a meziročně o 3,0 % (odhad: +2,8 %, březen revidován na +2,5 %), což je nejrychlejší tempo za více než tři roky. Úterní oficiální údaje tak podle agentury Reuters ukazují, že růst britské ekonomiky je stále stabilnější.
- Italská ekonomika se na začátku letošního roku vrátila k poklesu. Hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí snížil o 0,5 % meziročně a o 0,1 % mezikvartálně. Potvrdil to v úterý italský statistický úřad ISTAT. Itálie, která má třetí největší ekonomiku v eurozóně, se teprve na konci minulého roku dostala z dvouleté recese. Většina analytiků očekávala, že v letošních první třech měsících bude oživování ekonomiky zesilovat. V posledním čtvrtletí minulého roku italský HDP meziročně klesl o 0,9 %, mezičtvrtletně ale o 0,1 % vzrostl.
- Itálie: Průmyslová výroba v dubnu rostla o 0,7 % meziměsíčně (odhad: +0,4 %), meziročně o 5 %.
- Francie: Průmyslová výroba v dubnu meziměsíčně rostla o 0,3 % (odhad: +0,3 %), meziročně klesla o 2 % (odhad: -2 %).
- Řecko v květnu zaznamenalo výrazně zrychlení deflace, to znamená cenového poklesu. Spotřebitelské ceny klesly meziročně o 2 % po dubnovém poklesu o 1,3 %. Oznámil to v úterý řecký statistický úřad.
- Základní úroková sazba pro vnitroevropský peněžní trh (EONIA), která vyjadřuje, za jaký úrok si mezi sebou evropské banky půjčují, v úterý klesla na rekordní minimum 0,053 %. To by podle očekávání ECB mělo podpořit další snížení úroků půjček pro evropské domácnosti a podniky, a přispět tak k pokračujícímu oživování evropského hospodářství.
- Evropská centrální banka byla na svém posledním zasedání připravena představit další opatření v boji proti nízké inflaci, která by mohla mít negativní vliv na cenovou stabilitu v eurozóně. V úterý to prohlásil šéf finské centrální banky a člen rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Erkki Liikanen.
- Evropská centrální banka (ECB) má prostor pro další snížení své základní úrokové sazby, a to až těsně k nulové hodnotě. Novinářům to v úterý řekl člen Rady guvernérů ECB a šéf slovenské centrální banky Jozef Makúch.
- Slovenská centrální banka (NBS) v nejnovější prognóze ponechala výhled tempa letošního růstu domácí ekonomiky na 2,4 %. Zároveň snížila odhad inflace na tento rok, a to na 0,1 % z předchozích 0,2 %. Novináře o tom v úterý informoval guvernér NBS Jozef Makúch.
- Provozovatel evropských burz Euronext plánuje získat v rámci nadcházející primární emise akcií 880 milionů až 1,158 miliardy eur. Tržní hodnota společnosti by na základě předpokládané ceny akcií v rozmezí 19-25 eur měla dosáhnout až 1,75 miliardy eur, sdělil Euronext.
- Na politické kroky oznámené ECB v minulém týdnu se v úterý snesla vlna kritiky ze strany německého think tanku - institutu ZEW. Clemens Fuest z mannheimské instituce známé především díky indexu ekonomického sentimentu projevil obavy ohledně růstu cen aktiv a v rozhovoru pro deník Handelsblatt nařkl centrální banku z vytváření nebezpečných bublin.
- Prodej osobních vozů německé značky Volkswagen v květnu v meziročním srovnání vzrostl o 3,8 % na 531 tisíc automobilů. Pomohla tomu silná poptávka v Číně a v západní Evropě, sdělila v úterý vlajková firma automobilové skupiny Volkswagen Group, do níž patří i česká Škoda Auto.
- Největší britský maloobchodní řetězec Tesco začal nabízet svůj první běžný účet zákazníkům na domácím trhu. Společnost, která v poslední době ztrácela na úkor konkurenčních prodejen, tak chce nalákat zákazníky zpět do obchodů. Zároveň chce získat podíl na bankovním trhu, který ovládá takzvaná "velká pětka" bank včetně Royal Bank of Scotland nebo HSBC. Ty dohromady zajišťují tři čtvrtiny všech bankovních účtů, napsala agentura Reuters.
Zdroj: Bloomberg