Americké akcie v úterý před začátkem výsledkové sezóny výrazně zlevnily, Alcoa ale po závěru trhů reportovala slušná čísla
|

Americké akcie v úterý před začátkem výsledkové sezóny výrazně zlevnily, Alcoa ale po závěru trhů reportovala slušná čísla

Americké akcie v úterý druhým dnem v řadě výrazně zlevnily a index Dow se vrátil pod hranici 17 000 bodů, kterou poprvé překonal na konci minulého týdne. Ztráty postihly téměř celý trh, výjimkou byly defenzivní akcie, jejichž kurzy jsou odolné vůči výchylkám hospodářských cyklů. Náladě na trhu nepomohla nestabilita v pásmu Gazy, kde opět létají rakety Hamásu. Po závěru obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí společnost Alcoa, která tak tradičně zahájila výsledkovou sezónu. Firma svými čísly překonala odhady analytiků a naznačila, v jakém duchu by se následující týdny mohly nést.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,69 % na 16 906,62 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,70 % na 1 963,71 bodu a technologický Nasdaq ztratil 1,35 % na 4 391,46 bodu. Pokles zasáhl všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Nejvíce zlevnily tituly z technologického sektoru a zdravotnického odvětví a nedařilo se ani finančním titulům či akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (8. července 2014)

"Spousta investorů se ptá, zda je famózní jízda u konce," řekl akciový stratég ze Citigroup Tobias Levkovich. "Spolu s tím, jak v poslední době americké akcie stále posouvaly svá maxima, rostl i počet obchodníků, kteří se začali obávat o udržitelnost tohoto trendu, a zaujali proto nyní spíše defenzivní postavení."

"Podle mě by na trzích v několika následujících týdnech mohlo dojít k 10-12% korekci," doplnil Jeffrey Saut, hlavní investiční stratég Raymond James. "Tento pokles by nicméně neměl přerušit sekulární býčí trh, který může pokračovat klidně ještě několik let."

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Report JOLT (počet otevřených pracovních pozic) překvapil příjemně. Pozic v květnu bylo 4,635 milionu, analytici čekali od zprávy, kterou pozorně sleduje i Janet Yellenová, naopak pokles na 4,35 milionu z dubnových 4,455 milionu. Ukazuje to na silnější americkou ekonomiku, než se čekalo. Poměr lidí, kteří hledají práci, a počtu pozic, klesl na minimum od roku 2008 (2,11).
  • USA: NFIB index optimismu malých firem v červnu klesl na 95 bodů z 96,6 bodu v květnu (odhad: 96,6 bodu).
  • Objem spotřebitelských půjček se v květnu zvýšil o 19,6 miliardy USD, čekalo se podle různých odhadů 17,5 miliardy USD až 20 miliard USD. Dubnový přírůstek byl revidován z 26,8 miliardy USD na 26,1 miliardy USD.
  • Americké úřady začaly jednat s druhou největší německou bankou Commerzbank o urovnání podezření, že se banka angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. S odvoláním na své zdroje to píše americký list The New York Times. Commerzbank je podle listu v podezření, že prostřednictvím svých aktivit v USA uskutečňovala převody finančních prostředků pro firmy v Íránu a Súdánu. K případné dohodě o urovnání sporu by podle zdrojů mohlo dojít ještě v létě. Očekává se, že dohoda bude zahrnovat pokutu minimálně půl miliardy dolarů.
  • Americká farmaceutická společnost AbbVie v úterý již počtvrté zvýšila svou nabídku na převzetí britského výrobce léků Shire. Hodnota nabídky se proti dosavadnímu návrhu zvýšila o 11 % na 30,1 miliardy liber. Shire označila všechny dosavadní nabídky za podhodnocené, k úternímu návrhu se ještě nevyjádřila.
  • Sameet Sinha z B. Riley zvyšuje investiční doporučení na akcie Grouponu na "buy" z "neutral", cílová cena 9,5 USD.
  • Výsledky společnosti Alcoa v 2Q2014: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 5,84 miliardy dolarů (odhad: 5,63 miliardy dolarů).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zlevnily cenné papíry výrobce letadel Boeing (-1,78 %) a investičních bank Goldman Sachs (-1,71 %) a JPMorgan Chase (-1,61 %). V zelených číslech dokázaly uzavřít pouze akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (+0,76 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,46 %) a ropné společnosti ExxonMobil (+0,18 %). Akcie mobilního operátora AT&T seanci zakončily beze změny.

Cenné papíry automobilky Tesla Motors (-1,61 %) zlevnily poté, co byla společnost v Číně obviněna ze zneužívání své obchodní značky. Tu si ještě před příchodem automobilky na čínský trh zaregistroval podnikatel Čan Pao-šeng, který nyní požaduje zákaz prodejů aut americké firmy pod názvem Tesla. Společnost přitom již v lednu uvedla, že se spor mezi ní a Čan Pao-šengem podařilo vyřešit a vstupu aut na čínský trh pod značkou Tesla nic nebrání. Automobilka své vozy následně v Číně v dubnu letošního roku skutečně začala nabízet.

Z dalších titulů se nedařilo například slevovému portálu Groupon (-2,64 %), a to navzdory zvýšení investičního doporučení na akcie společnosti od analytika Sameeta Sinhy z B. Riley na "buy" z "neutral" a zvýšení cílové ceny na 9,5 USD z 6 USD. Podle Sinhy bude Groupon mimo jiné profitovat z rostoucího objemu reklamy. "Naše zvýšení investičního doporučení a cílové ceny je úzce spojeno s důvěrou v uskutečnitelnost slibů, které v poslední době prezentuje management společnosti," řekl Sinha.

Zlevnily i akcie farmaceutické společnosti AbbVie (-2,98 %), která zvýšila svoji nabídku na převzetí irského výrobce léků Shire na 51,5 miliardy dolarů. Ze strany AbbVie se jedná v pořadí již o čtvrtou nabídku na převzetí firmy Shire. Aktuálně společnost za jednu akcii podniku nabízí 51,15 libry, původně to bylo jen 39,50 libry. "Přicházíme s nabídkou, která pro investory společnosti Shire vytváří dlouhodobou hodnotu," řekl výkonný ředitel firmy AbbVie Richard Gonzalez. "Jsme přesvědčeni, že by akcionáři Shire za současných podmínek měli trvat na tom, aby firma s AbbVie začala vést konstruktivní dialog."

Ztráty se nevyhnuly ani akciím výrobce solárních panelů First Solar (-4,92 %). Titul dolů táhly nepotvrzené informace serveru Seeking Alpha, který uvedl, že čínská vláda kvůli problémům s financováním zvažuje možnost snížení svého letošního cíle instalovaného výkonu solárních elektráren. Podle oficiálních plánů letos Čína hodlá zvýšit celkový výkon solárních elektráren o 14 gigawattů.

V červených číslech uzavřela většina titulů, výrazné ztráty se týkaly i akcií sociální sítě Facebook (-3,88 %), konkurenční mikroblogovací sociální sítě Twitter (-7,01 %) nebo internetového obra Google (-2,09 %).

Mírně v plusu naopak uzavřely akcie hliníkárenského gigantu Alcoa (v řádném obchodování +0,75 %), který po závěru seance zveřejnil své kvartální výsledky, a zahájil tak výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí. Společnost uvedla, že ve druhém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,18 USD na akcii (nad odhadem trhu 0,12 USD na akcii). Tržby firmy meziročně mírně klesly na 5,84 miliardy dolarů z 5,85 miliardy dolarů, ale překonaly odhad trhu, který počítal s výrazně slabšími tržbami 5,63 miliardy dolarů. Akcie společnosti Alcoa v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly přibližně o dvě procenta.

Alcoa - hospodářské výsledky (2Q2014)

Trh pozorně sledoval vyjádření dvou členů Fedu. Narayana Kocherlakota (Fed v Minneapolis), který je hlasujícím členem FOMC a má vliv na nastavení sazeb, uvedl, že je aktuální nárůst americké inflace na 2,1 % meziročně jistě přechodný. V příštích 4 letech podle něj inflace spíše v průměru nedosáhne 2% cíle Fedu. Jeho kolega z pobočky Fedu v Richmondu Jeffrey Lacker, který aktuálně v FOMC nehlasuje, má k inflaci jiný přístup. Podle něj již v každém případě má dno za sebou a letos bude pokračovat v konsolidaci, když ne rovnou v růstu. Zápis z červnového jednání FOMC vyjde ve středu.

Dolar mírně oslabil k euru i jenu

Americký dolar v úterý na devizových trzích oslabil k euru i jenu. Důvodem byla nervozita investorů před začátkem výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí, která by měla ukázat, zda nebyl nedávný růst cen amerických akcií na nová maxima založen jen na podpůrných opatřeních americké centrální banky.

Kurz eurodolaru v úvodu úterního obchodování osciloval kolem 1,361 a po krátkém dopoledním posílení dolaru k 1,359 se kolem desáté hodiny pohyboval poblíž 1,361.

K japonskému jenu dolar během dne oslabil z 101,80 USD/JPY až na 101,46 USD/JPY a krátce po desáté hodině se kurz USD/JPY pohyboval kolem 101,54.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely smíšeně. Cena severomořské ropy Brent se během dne dostala až na zhruba měsíční minimum 108,86 USD za barel a kolem desáté hodiny zlevňovala o 83 centů na 109,14 USD za barel. Trh tak reagoval na vyhlídky růstu vývozu z Libye a ústup obav z narušení dodávek z Iráku. Také severoamerická lehká ropy WTI během většiny dne zlevňovala, krátce po konci obchodování na amerických burzách ale mírně zdražovala na 103,54 USD za barel.

Tažení sunnitských islamistů Irákem vytlačilo cenu Brentu během června až na devítiměsíční maximum 115,71 USD za barel. Postupně ale obavy trhu z dopadu chaosu na irácký vývoz zeslábly a ropa už celý tento přírůstek ztratila.

Ceny ropy tlačí nyní dolů i příznivý vývoj v Libyi. Tam v minulých dnech skončila téměř rok trvající blokáda východolibyjských terminálů a v úterý státní ropná společnost NOC oznámila obnovení těžby na velkém ropném poli Šarara.

Investoři nyní čekají na údaje o týdenním vývoji zásob ropy a ropných produktů v USA. Poskytne jim to další vodítka ohledně vývoje poptávky v největší světové ekonomice.

Zlato v úterý zlevnilo o 50 centů na 1 319,65 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
před 17 minutami

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (23. srpna)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (23. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly
14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly

Kanadské maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně stagnovaly po poklesu o 0,2 % v květnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
14:10

Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75 miliard USD

Čína v pátek oznámila uvalení dalších cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard USD. Tarify se mají...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby
13:57

Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby

Americká centrální banka by měla pokračovat v uvolňování měnové politiky, protože inverze výnosové křivky 2letých a...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím
13:32

Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím

Ruská automobilka GAZ může od 21. října do 20. dubna přejít na čtyřdenní pracovní týden se snížením mezd zaměstnancům...
Rusko Auta
Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem
12:58

Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem

Evropská unie chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur, který by posílil "evropské šampiony" vůči...
Evropská unie Investice
Tesla jedná s jihokorejskou LG Chem o dodávkách baterií
12:32

Tesla jedná s jihokorejskou LG Chem o dodávkách baterií

Americký výrobce elektromobilů Tesla je v pokročilé fázi jednání s jihokorejskou společností LG Chem o dodávkách...
Tesla Americké akcie Jižní Korea
Čínský jüan v pátek klesl k dolaru nejníže za jedenáct let
12:00

Čínský jüan v pátek klesl k dolaru nejníže za jedenáct let

Čínský jüan v pátek vůči americkému dolaru klesl na nejnižší úroveň od března 2008. Poté, co v uplynulých týdnech...
Čínský jüan Čína Měnové války
Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste
11:32

Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste

Většina digitální měn se v závěru pracovního týdne pohybuje v zelených číslech. Bitcoin kolem 11.20 SELČ podle...
Kryptoměny Bitcoin
Začíná summit G7, v novém formátu bude jednat o nerovnostech
11:06

Začíná summit G7, v novém formátu bude jednat o nerovnostech

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu začne třídenní summit sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7...
Světová ekonomika Politika
Skupina Unipetrol chce získat sedm čerpacích stanic na Slovensku
10:48

Skupina Unipetrol chce získat sedm čerpacích stanic na Slovensku

Petrochemický holding Unipetrol chce na Slovensku získat dalších sedm čerpacích stanic. Transakci začal dříve v tomto...
Unipetrol Slovensko Petrochemie
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely v zelených číslech
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely v zelených číslech
10:30

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely v zelených číslech

Asijské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když investoři čekali na páteční vystoupení šéfa Fedu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Handelsblatt: ThyssenKrupp jedná o převzetí firmy Klöckner
Handelsblatt: ThyssenKrupp jedná o převzetí firmy Klöckner
10:01

Handelsblatt: ThyssenKrupp jedná o převzetí firmy Klöckner

Německá ocelářská a strojírenská společnost ThyssenKrupp jedná o koupi obchodníka s kovy Klöckner s cílem posílit své...
Fúze a akvizice Německo
VMware koupí dvě softwarové firmy za téměř pět miliard USD
09:41

VMware koupí dvě softwarové firmy za téměř pět miliard USD

Softwarová společnost VMware koupí dvě společnosti zaměřené na cloud - Pivotal Software a Carbon Black. Hodnota obou...
Americké akcie Fúze a akvizice
Hasbro kupuje mediální Entertainment One za 4 miliardy USD
Hasbro kupuje mediální Entertainment One za 4 miliardy USD
09:00

Hasbro kupuje mediální Entertainment One za 4 miliardy USD

Americký výrobce hraček Hasbro koupí kanadskou mediální a distribuční firmu Entertainment One (eOne) za čtyři...
Fúze a akvizice Americké akcie