Americké akcie v úterý před začátkem výsledkové sezóny výrazně zlevnily, Alcoa ale po závěru trhů reportovala slušná čísla
|

Americké akcie v úterý před začátkem výsledkové sezóny výrazně zlevnily, Alcoa ale po závěru trhů reportovala slušná čísla

Americké akcie v úterý druhým dnem v řadě výrazně zlevnily a index Dow se vrátil pod hranici 17 000 bodů, kterou poprvé překonal na konci minulého týdne. Ztráty postihly téměř celý trh, výjimkou byly defenzivní akcie, jejichž kurzy jsou odolné vůči výchylkám hospodářských cyklů. Náladě na trhu nepomohla nestabilita v pásmu Gazy, kde opět létají rakety Hamásu. Po závěru obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí společnost Alcoa, která tak tradičně zahájila výsledkovou sezónu. Firma svými čísly překonala odhady analytiků a naznačila, v jakém duchu by se následující týdny mohly nést.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,69 % na 16 906,62 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,70 % na 1 963,71 bodu a technologický Nasdaq ztratil 1,35 % na 4 391,46 bodu. Pokles zasáhl všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Nejvíce zlevnily tituly z technologického sektoru a zdravotnického odvětví a nedařilo se ani finančním titulům či akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (8. července 2014)

"Spousta investorů se ptá, zda je famózní jízda u konce," řekl akciový stratég ze Citigroup Tobias Levkovich. "Spolu s tím, jak v poslední době americké akcie stále posouvaly svá maxima, rostl i počet obchodníků, kteří se začali obávat o udržitelnost tohoto trendu, a zaujali proto nyní spíše defenzivní postavení."

"Podle mě by na trzích v několika následujících týdnech mohlo dojít k 10-12% korekci," doplnil Jeffrey Saut, hlavní investiční stratég Raymond James. "Tento pokles by nicméně neměl přerušit sekulární býčí trh, který může pokračovat klidně ještě několik let."

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Report JOLT (počet otevřených pracovních pozic) překvapil příjemně. Pozic v květnu bylo 4,635 milionu, analytici čekali od zprávy, kterou pozorně sleduje i Janet Yellenová, naopak pokles na 4,35 milionu z dubnových 4,455 milionu. Ukazuje to na silnější americkou ekonomiku, než se čekalo. Poměr lidí, kteří hledají práci, a počtu pozic, klesl na minimum od roku 2008 (2,11).
  • USA: NFIB index optimismu malých firem v červnu klesl na 95 bodů z 96,6 bodu v květnu (odhad: 96,6 bodu).
  • Objem spotřebitelských půjček se v květnu zvýšil o 19,6 miliardy USD, čekalo se podle různých odhadů 17,5 miliardy USD až 20 miliard USD. Dubnový přírůstek byl revidován z 26,8 miliardy USD na 26,1 miliardy USD.
  • Americké úřady začaly jednat s druhou největší německou bankou Commerzbank o urovnání podezření, že se banka angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. S odvoláním na své zdroje to píše americký list The New York Times. Commerzbank je podle listu v podezření, že prostřednictvím svých aktivit v USA uskutečňovala převody finančních prostředků pro firmy v Íránu a Súdánu. K případné dohodě o urovnání sporu by podle zdrojů mohlo dojít ještě v létě. Očekává se, že dohoda bude zahrnovat pokutu minimálně půl miliardy dolarů.
  • Americká farmaceutická společnost AbbVie v úterý již počtvrté zvýšila svou nabídku na převzetí britského výrobce léků Shire. Hodnota nabídky se proti dosavadnímu návrhu zvýšila o 11 % na 30,1 miliardy liber. Shire označila všechny dosavadní nabídky za podhodnocené, k úternímu návrhu se ještě nevyjádřila.
  • Sameet Sinha z B. Riley zvyšuje investiční doporučení na akcie Grouponu na "buy" z "neutral", cílová cena 9,5 USD.
  • Výsledky společnosti Alcoa v 2Q2014: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 5,84 miliardy dolarů (odhad: 5,63 miliardy dolarů).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zlevnily cenné papíry výrobce letadel Boeing (-1,78 %) a investičních bank Goldman Sachs (-1,71 %) a JPMorgan Chase (-1,61 %). V zelených číslech dokázaly uzavřít pouze akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (+0,76 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,46 %) a ropné společnosti ExxonMobil (+0,18 %). Akcie mobilního operátora AT&T seanci zakončily beze změny.

Cenné papíry automobilky Tesla Motors (-1,61 %) zlevnily poté, co byla společnost v Číně obviněna ze zneužívání své obchodní značky. Tu si ještě před příchodem automobilky na čínský trh zaregistroval podnikatel Čan Pao-šeng, který nyní požaduje zákaz prodejů aut americké firmy pod názvem Tesla. Společnost přitom již v lednu uvedla, že se spor mezi ní a Čan Pao-šengem podařilo vyřešit a vstupu aut na čínský trh pod značkou Tesla nic nebrání. Automobilka své vozy následně v Číně v dubnu letošního roku skutečně začala nabízet.

Z dalších titulů se nedařilo například slevovému portálu Groupon (-2,64 %), a to navzdory zvýšení investičního doporučení na akcie společnosti od analytika Sameeta Sinhy z B. Riley na "buy" z "neutral" a zvýšení cílové ceny na 9,5 USD z 6 USD. Podle Sinhy bude Groupon mimo jiné profitovat z rostoucího objemu reklamy. "Naše zvýšení investičního doporučení a cílové ceny je úzce spojeno s důvěrou v uskutečnitelnost slibů, které v poslední době prezentuje management společnosti," řekl Sinha.

Zlevnily i akcie farmaceutické společnosti AbbVie (-2,98 %), která zvýšila svoji nabídku na převzetí irského výrobce léků Shire na 51,5 miliardy dolarů. Ze strany AbbVie se jedná v pořadí již o čtvrtou nabídku na převzetí firmy Shire. Aktuálně společnost za jednu akcii podniku nabízí 51,15 libry, původně to bylo jen 39,50 libry. "Přicházíme s nabídkou, která pro investory společnosti Shire vytváří dlouhodobou hodnotu," řekl výkonný ředitel firmy AbbVie Richard Gonzalez. "Jsme přesvědčeni, že by akcionáři Shire za současných podmínek měli trvat na tom, aby firma s AbbVie začala vést konstruktivní dialog."

Ztráty se nevyhnuly ani akciím výrobce solárních panelů First Solar (-4,92 %). Titul dolů táhly nepotvrzené informace serveru Seeking Alpha, který uvedl, že čínská vláda kvůli problémům s financováním zvažuje možnost snížení svého letošního cíle instalovaného výkonu solárních elektráren. Podle oficiálních plánů letos Čína hodlá zvýšit celkový výkon solárních elektráren o 14 gigawattů.

V červených číslech uzavřela většina titulů, výrazné ztráty se týkaly i akcií sociální sítě Facebook (-3,88 %), konkurenční mikroblogovací sociální sítě Twitter (-7,01 %) nebo internetového obra Google (-2,09 %).

Mírně v plusu naopak uzavřely akcie hliníkárenského gigantu Alcoa (v řádném obchodování +0,75 %), který po závěru seance zveřejnil své kvartální výsledky, a zahájil tak výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí. Společnost uvedla, že ve druhém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,18 USD na akcii (nad odhadem trhu 0,12 USD na akcii). Tržby firmy meziročně mírně klesly na 5,84 miliardy dolarů z 5,85 miliardy dolarů, ale překonaly odhad trhu, který počítal s výrazně slabšími tržbami 5,63 miliardy dolarů. Akcie společnosti Alcoa v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly přibližně o dvě procenta.

Alcoa - hospodářské výsledky (2Q2014)

Trh pozorně sledoval vyjádření dvou členů Fedu. Narayana Kocherlakota (Fed v Minneapolis), který je hlasujícím členem FOMC a má vliv na nastavení sazeb, uvedl, že je aktuální nárůst americké inflace na 2,1 % meziročně jistě přechodný. V příštích 4 letech podle něj inflace spíše v průměru nedosáhne 2% cíle Fedu. Jeho kolega z pobočky Fedu v Richmondu Jeffrey Lacker, který aktuálně v FOMC nehlasuje, má k inflaci jiný přístup. Podle něj již v každém případě má dno za sebou a letos bude pokračovat v konsolidaci, když ne rovnou v růstu. Zápis z červnového jednání FOMC vyjde ve středu.

Dolar mírně oslabil k euru i jenu

Americký dolar v úterý na devizových trzích oslabil k euru i jenu. Důvodem byla nervozita investorů před začátkem výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí, která by měla ukázat, zda nebyl nedávný růst cen amerických akcií na nová maxima založen jen na podpůrných opatřeních americké centrální banky.

Kurz eurodolaru v úvodu úterního obchodování osciloval kolem 1,361 a po krátkém dopoledním posílení dolaru k 1,359 se kolem desáté hodiny pohyboval poblíž 1,361.

K japonskému jenu dolar během dne oslabil z 101,80 USD/JPY až na 101,46 USD/JPY a krátce po desáté hodině se kurz USD/JPY pohyboval kolem 101,54.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely smíšeně. Cena severomořské ropy Brent se během dne dostala až na zhruba měsíční minimum 108,86 USD za barel a kolem desáté hodiny zlevňovala o 83 centů na 109,14 USD za barel. Trh tak reagoval na vyhlídky růstu vývozu z Libye a ústup obav z narušení dodávek z Iráku. Také severoamerická lehká ropy WTI během většiny dne zlevňovala, krátce po konci obchodování na amerických burzách ale mírně zdražovala na 103,54 USD za barel.

Tažení sunnitských islamistů Irákem vytlačilo cenu Brentu během června až na devítiměsíční maximum 115,71 USD za barel. Postupně ale obavy trhu z dopadu chaosu na irácký vývoz zeslábly a ropa už celý tento přírůstek ztratila.

Ceny ropy tlačí nyní dolů i příznivý vývoj v Libyi. Tam v minulých dnech skončila téměř rok trvající blokáda východolibyjských terminálů a v úterý státní ropná společnost NOC oznámila obnovení těžby na velkém ropném poli Šarara.

Investoři nyní čekají na údaje o týdenním vývoji zásob ropy a ropných produktů v USA. Poskytne jim to další vodítka ohledně vývoje poptávky v největší světové ekonomice.

Zlato v úterý zlevnilo o 50 centů na 1 319,65 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Evropské akcie ve středu korigovaly předchozí ztráty, negativní…
Evropské akcie ve středu korigovaly předchozí ztráty, negativní…
18:15

Evropské akcie ve středu korigovaly předchozí ztráty, negativní zprávy investoři ignorovali

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Burzovní indexy přidaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza ve středu posílila, akcie Kofoly stouply téměř o 1,5 %
Pražská burza ve středu posílila, akcie Kofoly stouply téměř o 1,5 %
16:45

Pražská burza ve středu posílila, akcie Kofoly stouply téměř o 1,5 %

Pražská burza ve středu rostla, index PX stoupl o 0,73 % na 1 067,79 bodu. Zdražily prakticky všechny hlavní emise,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump pochválil Saúdskou Arábii, že přispěla ke zlevnění ropy
16:37

Trump pochválil Saúdskou Arábii, že přispěla ke zlevnění ropy

Americký prezident Donald Trump ve středu pochválil Saúdskou Arábii za to, že přispěla k poklesu cen ropy. Učinil tak...
Spojené státy americké (USA) Saúdská Arábie Ropa
Financial Times: Návrh komuniké ze summitu G20 nezmiňuje boj s…
16:33

Financial Times: Návrh komuniké ze summitu G20 nezmiňuje boj s protekcionismem

Návrh komuniké ze summitu G20, který se uskuteční v závěru listopadu v Argentině, neobsahuje výslovný závazek bojovat...
Světová ekonomika Mezinárodní obchod Politika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské důvěry v listopadu podle…
16:10

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské důvěry v listopadu podle finálních dat klesl na 97,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu klesl na 97,5 bodu z 98,6 bodu v předchozím měsíci....
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
USA: Prodeje starších domů v říjnu meziměsíčně stouply o 1,4 %
16:02

USA: Prodeje starších domů v říjnu meziměsíčně stouply o 1,4 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stouply z celoročně přepočítaného tempa 5,15 milionu...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (21. listopadu)
15:30

Ze světa investičních doporučení (21. listopadu)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Cílové ceny Americké akcie
Zeman jmenoval Michla a Holuba novými členy bankovní rady ČNB
Zeman jmenoval Michla a Holuba novými členy bankovní rady ČNB
15:10

Zeman jmenoval Michla a Holuba novými členy bankovní rady ČNB

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky ekonomy Aleše Michla a Tomáše...
ČNB Centrální banky Česká ekonomika
Evropská komise: Země EU by v roce 2019 měly usilovat o investice i…
14:47

Evropská komise: Země EU by v roce 2019 měly usilovat o investice i zdravé finance

Země Evropské unie by se v roce 2019 měly zaměřit na vysoce kvalitní investice a reformy zvyšující produktivitu. Dále...
Evropská unie Politika Výhled na rok 2019
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu klesly o 4,4 %
14:34

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu klesly o 4,4 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu klesly meziměsíčně o 4,4 %. Čekal se pokles o 2,5 %...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Průmysl
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu…
14:31

USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 17. listopadu stoupl na 224 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 17. listopadu stoupl na 224...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
ČR: Úřady práce by mohly nabízet volná místa cizincům dříve než nyní
13:58

ČR: Úřady práce by mohly nabízet volná místa cizincům dříve než nyní

Úřady práce možná budou moci zkrátit lhůtu, po jejímž uplynutí mohou nabídnout volná pracovní místa i cizincům ze...
Pracovní trh Česká republika Byznys a podnikání
Výpočet inflace v ČR se od roku 2020 zpřesní díky údajům od…
13:34

Výpočet inflace v ČR se od roku 2020 zpřesní díky údajům od obchodních řetězců

Statistici od roku 2020 přesněji změří, jak se změnily ceny, zatím zejména potravin. Český statistický úřad (ČSÚ)...
Inflace Ekonomické a tržní indikátory
OECD zhoršila výhled růstu světové ekonomiky v roce 2019
OECD zhoršila výhled růstu světové ekonomiky v roce 2019
13:11

OECD zhoršila výhled růstu světové ekonomiky v roce 2019

Růst světové ekonomiky v příštím roce zpomalí na 3,5 % z letošních 3,7 %. Předpověděla to ve středu Organizace pro...
Světová ekonomika Výhled na rok 2019 Investiční a ekonomický výhled
Dombrovskis: Návrh rozpočtu Itálie odporuje doporučením komise
Dombrovskis: Návrh rozpočtu Itálie odporuje doporučením komise
12:52

Dombrovskis: Návrh rozpočtu Itálie odporuje doporučením komise

Evropská komise (EK) ve středu potvrdila své původní hodnocení, podle něhož je návrh rozpočtu na rok 2019 předložený...
Evropská unie Politika Rozpočet
HSBC: Přes tři čtvrtiny finančníků čelily loni platebním podvodům
12:37

HSBC: Přes tři čtvrtiny finančníků čelily loni platebním podvodům

Více než tři čtvrtiny z 900 oslovených světových finančníků přiznaly, že jejich firma musela v minulém roce čelit...
Byznys a podnikání Podvod
IKEA chce zrušit 7 500 administrativních pozic, nová místa vytvoří
12:25

IKEA chce zrušit 7 500 administrativních pozic, nová místa vytvoří

Společnost IKEA Group, která je majitelem většiny obchodů IKEA ve světě, plánuje propustit v příštích letech 7 500...
Švédsko Maloobchod
McKinsey: Digitalizace může do roku 2025 zvýšit HDP ČR každý rok o…
12:03

McKinsey: Digitalizace může do roku 2025 zvýšit HDP ČR každý rok o 680 miliard Kč

Digitalizace může zdvojnásobit růst produktivity a zvýšit HDP České republiky do roku 2025 každý rok až o 680 miliard...
Technologie Inovace Česká republika