Americké akcie v úterý před začátkem výsledkové sezóny výrazně zlevnily, Alcoa ale po závěru trhů reportovala slušná čísla
|

Americké akcie v úterý před začátkem výsledkové sezóny výrazně zlevnily, Alcoa ale po závěru trhů reportovala slušná čísla

Americké akcie v úterý druhým dnem v řadě výrazně zlevnily a index Dow se vrátil pod hranici 17 000 bodů, kterou poprvé překonal na konci minulého týdne. Ztráty postihly téměř celý trh, výjimkou byly defenzivní akcie, jejichž kurzy jsou odolné vůči výchylkám hospodářských cyklů. Náladě na trhu nepomohla nestabilita v pásmu Gazy, kde opět létají rakety Hamásu. Po závěru obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí společnost Alcoa, která tak tradičně zahájila výsledkovou sezónu. Firma svými čísly překonala odhady analytiků a naznačila, v jakém duchu by se následující týdny mohly nést.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,69 % na 16 906,62 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,70 % na 1 963,71 bodu a technologický Nasdaq ztratil 1,35 % na 4 391,46 bodu. Pokles zasáhl všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Nejvíce zlevnily tituly z technologického sektoru a zdravotnického odvětví a nedařilo se ani finančním titulům či akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (8. července 2014)

"Spousta investorů se ptá, zda je famózní jízda u konce," řekl akciový stratég ze Citigroup Tobias Levkovich. "Spolu s tím, jak v poslední době americké akcie stále posouvaly svá maxima, rostl i počet obchodníků, kteří se začali obávat o udržitelnost tohoto trendu, a zaujali proto nyní spíše defenzivní postavení."

"Podle mě by na trzích v několika následujících týdnech mohlo dojít k 10-12% korekci," doplnil Jeffrey Saut, hlavní investiční stratég Raymond James. "Tento pokles by nicméně neměl přerušit sekulární býčí trh, který může pokračovat klidně ještě několik let."

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Report JOLT (počet otevřených pracovních pozic) překvapil příjemně. Pozic v květnu bylo 4,635 milionu, analytici čekali od zprávy, kterou pozorně sleduje i Janet Yellenová, naopak pokles na 4,35 milionu z dubnových 4,455 milionu. Ukazuje to na silnější americkou ekonomiku, než se čekalo. Poměr lidí, kteří hledají práci, a počtu pozic, klesl na minimum od roku 2008 (2,11).
  • USA: NFIB index optimismu malých firem v červnu klesl na 95 bodů z 96,6 bodu v květnu (odhad: 96,6 bodu).
  • Objem spotřebitelských půjček se v květnu zvýšil o 19,6 miliardy USD, čekalo se podle různých odhadů 17,5 miliardy USD až 20 miliard USD. Dubnový přírůstek byl revidován z 26,8 miliardy USD na 26,1 miliardy USD.
  • Americké úřady začaly jednat s druhou největší německou bankou Commerzbank o urovnání podezření, že se banka angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. S odvoláním na své zdroje to píše americký list The New York Times. Commerzbank je podle listu v podezření, že prostřednictvím svých aktivit v USA uskutečňovala převody finančních prostředků pro firmy v Íránu a Súdánu. K případné dohodě o urovnání sporu by podle zdrojů mohlo dojít ještě v létě. Očekává se, že dohoda bude zahrnovat pokutu minimálně půl miliardy dolarů.
  • Americká farmaceutická společnost AbbVie v úterý již počtvrté zvýšila svou nabídku na převzetí britského výrobce léků Shire. Hodnota nabídky se proti dosavadnímu návrhu zvýšila o 11 % na 30,1 miliardy liber. Shire označila všechny dosavadní nabídky za podhodnocené, k úternímu návrhu se ještě nevyjádřila.
  • Sameet Sinha z B. Riley zvyšuje investiční doporučení na akcie Grouponu na "buy" z "neutral", cílová cena 9,5 USD.
  • Výsledky společnosti Alcoa v 2Q2014: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 5,84 miliardy dolarů (odhad: 5,63 miliardy dolarů).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zlevnily cenné papíry výrobce letadel Boeing (-1,78 %) a investičních bank Goldman Sachs (-1,71 %) a JPMorgan Chase (-1,61 %). V zelených číslech dokázaly uzavřít pouze akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (+0,76 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,46 %) a ropné společnosti ExxonMobil (+0,18 %). Akcie mobilního operátora AT&T seanci zakončily beze změny.

Cenné papíry automobilky Tesla Motors (-1,61 %) zlevnily poté, co byla společnost v Číně obviněna ze zneužívání své obchodní značky. Tu si ještě před příchodem automobilky na čínský trh zaregistroval podnikatel Čan Pao-šeng, který nyní požaduje zákaz prodejů aut americké firmy pod názvem Tesla. Společnost přitom již v lednu uvedla, že se spor mezi ní a Čan Pao-šengem podařilo vyřešit a vstupu aut na čínský trh pod značkou Tesla nic nebrání. Automobilka své vozy následně v Číně v dubnu letošního roku skutečně začala nabízet.

Z dalších titulů se nedařilo například slevovému portálu Groupon (-2,64 %), a to navzdory zvýšení investičního doporučení na akcie společnosti od analytika Sameeta Sinhy z B. Riley na "buy" z "neutral" a zvýšení cílové ceny na 9,5 USD z 6 USD. Podle Sinhy bude Groupon mimo jiné profitovat z rostoucího objemu reklamy. "Naše zvýšení investičního doporučení a cílové ceny je úzce spojeno s důvěrou v uskutečnitelnost slibů, které v poslední době prezentuje management společnosti," řekl Sinha.

Zlevnily i akcie farmaceutické společnosti AbbVie (-2,98 %), která zvýšila svoji nabídku na převzetí irského výrobce léků Shire na 51,5 miliardy dolarů. Ze strany AbbVie se jedná v pořadí již o čtvrtou nabídku na převzetí firmy Shire. Aktuálně společnost za jednu akcii podniku nabízí 51,15 libry, původně to bylo jen 39,50 libry. "Přicházíme s nabídkou, která pro investory společnosti Shire vytváří dlouhodobou hodnotu," řekl výkonný ředitel firmy AbbVie Richard Gonzalez. "Jsme přesvědčeni, že by akcionáři Shire za současných podmínek měli trvat na tom, aby firma s AbbVie začala vést konstruktivní dialog."

Ztráty se nevyhnuly ani akciím výrobce solárních panelů First Solar (-4,92 %). Titul dolů táhly nepotvrzené informace serveru Seeking Alpha, který uvedl, že čínská vláda kvůli problémům s financováním zvažuje možnost snížení svého letošního cíle instalovaného výkonu solárních elektráren. Podle oficiálních plánů letos Čína hodlá zvýšit celkový výkon solárních elektráren o 14 gigawattů.

V červených číslech uzavřela většina titulů, výrazné ztráty se týkaly i akcií sociální sítě Facebook (-3,88 %), konkurenční mikroblogovací sociální sítě Twitter (-7,01 %) nebo internetového obra Google (-2,09 %).

Mírně v plusu naopak uzavřely akcie hliníkárenského gigantu Alcoa (v řádném obchodování +0,75 %), který po závěru seance zveřejnil své kvartální výsledky, a zahájil tak výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí. Společnost uvedla, že ve druhém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,18 USD na akcii (nad odhadem trhu 0,12 USD na akcii). Tržby firmy meziročně mírně klesly na 5,84 miliardy dolarů z 5,85 miliardy dolarů, ale překonaly odhad trhu, který počítal s výrazně slabšími tržbami 5,63 miliardy dolarů. Akcie společnosti Alcoa v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly přibližně o dvě procenta.

Alcoa - hospodářské výsledky (2Q2014)

Trh pozorně sledoval vyjádření dvou členů Fedu. Narayana Kocherlakota (Fed v Minneapolis), který je hlasujícím členem FOMC a má vliv na nastavení sazeb, uvedl, že je aktuální nárůst americké inflace na 2,1 % meziročně jistě přechodný. V příštích 4 letech podle něj inflace spíše v průměru nedosáhne 2% cíle Fedu. Jeho kolega z pobočky Fedu v Richmondu Jeffrey Lacker, který aktuálně v FOMC nehlasuje, má k inflaci jiný přístup. Podle něj již v každém případě má dno za sebou a letos bude pokračovat v konsolidaci, když ne rovnou v růstu. Zápis z červnového jednání FOMC vyjde ve středu.

Dolar mírně oslabil k euru i jenu

Americký dolar v úterý na devizových trzích oslabil k euru i jenu. Důvodem byla nervozita investorů před začátkem výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí, která by měla ukázat, zda nebyl nedávný růst cen amerických akcií na nová maxima založen jen na podpůrných opatřeních americké centrální banky.

Kurz eurodolaru v úvodu úterního obchodování osciloval kolem 1,361 a po krátkém dopoledním posílení dolaru k 1,359 se kolem desáté hodiny pohyboval poblíž 1,361.

K japonskému jenu dolar během dne oslabil z 101,80 USD/JPY až na 101,46 USD/JPY a krátce po desáté hodině se kurz USD/JPY pohyboval kolem 101,54.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely smíšeně. Cena severomořské ropy Brent se během dne dostala až na zhruba měsíční minimum 108,86 USD za barel a kolem desáté hodiny zlevňovala o 83 centů na 109,14 USD za barel. Trh tak reagoval na vyhlídky růstu vývozu z Libye a ústup obav z narušení dodávek z Iráku. Také severoamerická lehká ropy WTI během většiny dne zlevňovala, krátce po konci obchodování na amerických burzách ale mírně zdražovala na 103,54 USD za barel.

Tažení sunnitských islamistů Irákem vytlačilo cenu Brentu během června až na devítiměsíční maximum 115,71 USD za barel. Postupně ale obavy trhu z dopadu chaosu na irácký vývoz zeslábly a ropa už celý tento přírůstek ztratila.

Ceny ropy tlačí nyní dolů i příznivý vývoj v Libyi. Tam v minulých dnech skončila téměř rok trvající blokáda východolibyjských terminálů a v úterý státní ropná společnost NOC oznámila obnovení těžby na velkém ropném poli Šarara.

Investoři nyní čekají na údaje o týdenním vývoji zásob ropy a ropných produktů v USA. Poskytne jim to další vodítka ohledně vývoje poptávky v největší světové ekonomice.

Zlato v úterý zlevnilo o 50 centů na 1 319,65 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)