Evropské akcie v pátek posedmé z posledních osmi obchodních dní zlevnily, za celý týden odepsaly dvě procenta
|

Evropské akcie v pátek posedmé z posledních osmi obchodních dní zlevnily, za celý týden odepsaly dvě procenta

Evropské akciové trhy v závěru týdne pokračovaly v poklesu a před nadcházejícím víkendem uzavřely v červených číslech. Investoři zůstávali obezřetní kvůli pokračující nejistotě ohledně dalšího vývoje situace na východní Ukrajině a sankční válce, kterou proti sobě vedou Západ a Rusko.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 klesl o 0,45 %, německý DAX oslabil o 0,33 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,05 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,20 % na 3 006,83 bodu. Největší pokles postihl telekomunikační sektor, akcie z potravinářského odvětví a akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu. Mírně v zelených číslech naopak uzavřely akcie automobilek, bankovní tituly a cenné papíry ze sektoru základních materiálů.

Evropské akcie (8. srpna 2014)

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Švýcarsko: Celková míra nezaměstnanosti v červenci stagnovala na 3,2 %.
 • Obchodní bilance Německa v červenci skončila s přebytkem 16,2 miliardy eur. Čekal se přebytek 17,5 miliardy eur po přebytku 18,8 miliardy eur v květnu. Německý vývoz meziměsíčně vzrostl o 0,9 % (odhad: +0,5 %, květen: -1,1 %) a dovoz do Německa meziměsíčně vzrostl o 4,5 % (odhad: +1,7 %, květen: -3,4 %). Vyplývá to z páteční zprávy spolkového statistického úřadu. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že domácí poptávka v největší evropské ekonomice zůstává navzdory politickým krizím v zahraničí silná.
 • Průmyslová výroba ve Francii v červnu meziměsíčně vzrostla o 1,3 % při očekávání růstu o procento. V květnu průmyslová výroba meziměsíčně klesla o 2,3 % (revidováno z -1,7 %).
 • Situace na trhu práce se v České republice v červenci příliš nezměnila. Celková míra nezaměstnanosti zůstala na červnové úrovni 7,4 %, počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o 0,8 % na 541 364 a počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 3,2 % na 51 079. Vyplývá to z pátečních údajů Úřadu práce. Analytici odhadovali nárůst nezaměstnanosti na 7,5 procenta. Podle úřadu situaci dál ovlivňují sezonní práce a oživování české ekonomiky. Několik měsíců v řadě tak roste počet volných míst, meziročně jich je téměř o 11 tisíc víc.
 • Česká národní banka zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Ten by měl letos činit 1,2 % hrubého domácího produktu (HDP), v květnu jej ČNB odhadovala na 1,4 % HDP. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci, kterou banka publikovala v pátek. V roce 2015 centrální banka očekává deficit 1,5 %, v květnu to byla 2 %. Pro rok 2016 počítá banka s deficitem ve výši jednoho procenta HDP.
 • Obchodní bilance Spojeného království v červnu skončila se schodkem 9,413 miliardy liber. Odhady čekaly deficit 8,9 miliardy liber. V květnu schodek činil 9,15 miliardy liber (revidováno z -9,204 miliardy liber).
 • Řecko: Průmyslová výroba v červnu meziročně klesla o 6,7 % (květen revidován na -0,9 % z +1,8 %).
 • Italský parlament schválil vládní balík opatření na podporu domácí ekonomiky, která se ve druhém čtvrtletí překvapivě vrátila do recese. Opatření zahrnují například snížení nákladů malých a středních podniků na energii a kroky na podporu poskytování půjček firmám. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.
 • Polsko podá na ruský zákaz dovozu svého ovoce a zeleniny stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO). Řekl to v pátek polský ministr zemědělství Marek Sawicki. Rusko zakázalo dovoz některých druhů ovoce a zeleniny z Polska od 1. srpna, o týden dříve, než zavedlo zákaz dovozu řady druhů potravin z celé Evropské unie.
 • Ruská federace má zájem na deeskalaci ukrajinského napětí a dosažení mírového řešení situace na východ od Kyjeva. Podle agentury RIA Novosti to v pátek prohlásil šéf ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Rusko je podle něj kromě jiného připravené zprostředkovat jednání Kyjeva se skupinami podporujícími nezávislost východoukrajinských regionů.
 • Ukrajinská vláda navrhuje uvalit sankce na 172 občanů Ruska a dalších zemí a 65 ruských firem. Podle ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka není vyloučeno ani omezení dodávek ruského plynu do Evropy, který teče potrubím na ukrajinském území.
 • Prodeje luxusních automobilů BMW se v červenci meziročně zvýšily o osm procent na téměř 139 400 vozů. Oznámila to v pátek německá automobilka BMW, která je největším výrobcem luxusních aut na světě. Společnost však podle agentury Reuters ztrácí svůj náskok před domácím konkurentem Audi kvůli slabšímu růstu ve Spojených státech a Evropě.
 • Akcionáři ztrátových italských aerolinií Alitalia v pátek schválili dohodu o spojení se společností Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů. Etihad koupí v Alitalii 49 % akcií. Dohoda, jejíž konečné podmínky sjednala ve čtvrtek italská vláda s vedením Etihad, bude oficiálně podepsána ještě dnes.
 • Tempo poklesu prodeje nových osobních automobilů v Rusku v červenci vzrostlo na 23 % z červnového tempa 17 %. Sdělila to v pátek Asociace evropských podniků (AEB), která v Rusku zastupuje zájmy evropských firem. Ruský automobilový trh letos dál klesá kvůli slabé ekonomice, kterou navíc podkopávají západní sankce a pokles kurzu rublu v důsledku ukrajinské krize.

Páteční výsledková sezóna

Shrnutí obchodování na evropských trzích v uplynulém týdnu

V pondělí skončilo obchodování na hlavních evropských akciových trzích nejednotně. Část investorů ocenila vyřešení situace kolem problémového portugalského finančního ústavu Banco Espírito Santo, trhy ale dolů táhl realitní sektor. Britský FTSE 100 zakončil mírně pod nulou se ztrátou 0,02 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,34 % a německý DAX odevzdal 0,61 %.

V úterý se trhy sjednotily, když investory příjemně překvapily čtvrtletní hospodářské výsledky společností Crédit Agricole, Deutsche Post a UniCredit. Britský FTSE 100 připsal 0,07 %, francouzský CAC 40 0,37 % a německý DAX 0,39 %.

Ve středu evropské akcie v reakci na převážně slabší údaje z národních ekonomik starého kontinentu a pokračující nejistotu ohledně dalšího možného růstu napětí mezi Ukrajinou a Ruskem oslabily. Investory kromě jiného znepokojily také údaje o vývoji italské ekonomiky, která se podle předběžných dat v letošním druhém čtvrtletí propadla zpět do recese. Britský FTSE 100 oslabil o 0,69 %, německý DAX odepsal 0,65 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,61 %.

Taktéž ve čtvrtek evropské burzy skončily v červených číslech. Investoři očekávali, že by Evropská centrální banka mohla konečně přistoupit k dalším opatřením na podporu evropského hospodářství, šéf ECB ovšem na své tiskové konferenci po jejím zasedání pouze oznámil, že banka zintenzivnila přípravy programu na nákup zajištěných cenných papírů (ABS). Část trhu se akcií zbavovala také kvůli novým protizápadním potravinovým sankcím Ruska. Britský FTSE 100 oslabil o 0,58 %, německý DAX klesl o procento a francouzský CAC 40 odepsal 1,36 %.

Závěr týdne mnoho změn nepřinesl. Mezi investory nadále převažovali prodejci, kteří se obávají možných důsledků sankční války, kterou proti sobě vedou Západ a Rusko. Pozornost na sebe nadále strhávaly také boje ukrajinské armády proti proruským separatistům operujícím na východě Ukrajiny. Britský FTSE 100 klesl o 0,45 %, německý DAX oslabil o 0,33 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,05 %.

Za celý obchodní týden oslabil britský akciový index FTSE 100 o 1,63 % na 6 567,36 bodu, německý DAX odepsal 2,18 % na 9 009,32 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 1,31 % na 4 147,81 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 ztratil 2,14 %.

Evropské akcie (4.-8. srpna 2014)

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: CNBC
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé