Evropské akcie v pátek posedmé z posledních osmi obchodních dní zlevnily, za celý týden odepsaly dvě procenta
|

Evropské akcie v pátek posedmé z posledních osmi obchodních dní zlevnily, za celý týden odepsaly dvě procenta

Evropské akciové trhy v závěru týdne pokračovaly v poklesu a před nadcházejícím víkendem uzavřely v červených číslech. Investoři zůstávali obezřetní kvůli pokračující nejistotě ohledně dalšího vývoje situace na východní Ukrajině a sankční válce, kterou proti sobě vedou Západ a Rusko.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 klesl o 0,45 %, německý DAX oslabil o 0,33 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,05 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,20 % na 3 006,83 bodu. Největší pokles postihl telekomunikační sektor, akcie z potravinářského odvětví a akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu. Mírně v zelených číslech naopak uzavřely akcie automobilek, bankovní tituly a cenné papíry ze sektoru základních materiálů.

Evropské akcie (8. srpna 2014)

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Švýcarsko: Celková míra nezaměstnanosti v červenci stagnovala na 3,2 %.
 • Obchodní bilance Německa v červenci skončila s přebytkem 16,2 miliardy eur. Čekal se přebytek 17,5 miliardy eur po přebytku 18,8 miliardy eur v květnu. Německý vývoz meziměsíčně vzrostl o 0,9 % (odhad: +0,5 %, květen: -1,1 %) a dovoz do Německa meziměsíčně vzrostl o 4,5 % (odhad: +1,7 %, květen: -3,4 %). Vyplývá to z páteční zprávy spolkového statistického úřadu. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že domácí poptávka v největší evropské ekonomice zůstává navzdory politickým krizím v zahraničí silná.
 • Průmyslová výroba ve Francii v červnu meziměsíčně vzrostla o 1,3 % při očekávání růstu o procento. V květnu průmyslová výroba meziměsíčně klesla o 2,3 % (revidováno z -1,7 %).
 • Situace na trhu práce se v České republice v červenci příliš nezměnila. Celková míra nezaměstnanosti zůstala na červnové úrovni 7,4 %, počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o 0,8 % na 541 364 a počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 3,2 % na 51 079. Vyplývá to z pátečních údajů Úřadu práce. Analytici odhadovali nárůst nezaměstnanosti na 7,5 procenta. Podle úřadu situaci dál ovlivňují sezonní práce a oživování české ekonomiky. Několik měsíců v řadě tak roste počet volných míst, meziročně jich je téměř o 11 tisíc víc.
 • Česká národní banka zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Ten by měl letos činit 1,2 % hrubého domácího produktu (HDP), v květnu jej ČNB odhadovala na 1,4 % HDP. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci, kterou banka publikovala v pátek. V roce 2015 centrální banka očekává deficit 1,5 %, v květnu to byla 2 %. Pro rok 2016 počítá banka s deficitem ve výši jednoho procenta HDP.
 • Obchodní bilance Spojeného království v červnu skončila se schodkem 9,413 miliardy liber. Odhady čekaly deficit 8,9 miliardy liber. V květnu schodek činil 9,15 miliardy liber (revidováno z -9,204 miliardy liber).
 • Řecko: Průmyslová výroba v červnu meziročně klesla o 6,7 % (květen revidován na -0,9 % z +1,8 %).
 • Italský parlament schválil vládní balík opatření na podporu domácí ekonomiky, která se ve druhém čtvrtletí překvapivě vrátila do recese. Opatření zahrnují například snížení nákladů malých a středních podniků na energii a kroky na podporu poskytování půjček firmám. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.
 • Polsko podá na ruský zákaz dovozu svého ovoce a zeleniny stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO). Řekl to v pátek polský ministr zemědělství Marek Sawicki. Rusko zakázalo dovoz některých druhů ovoce a zeleniny z Polska od 1. srpna, o týden dříve, než zavedlo zákaz dovozu řady druhů potravin z celé Evropské unie.
 • Ruská federace má zájem na deeskalaci ukrajinského napětí a dosažení mírového řešení situace na východ od Kyjeva. Podle agentury RIA Novosti to v pátek prohlásil šéf ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Rusko je podle něj kromě jiného připravené zprostředkovat jednání Kyjeva se skupinami podporujícími nezávislost východoukrajinských regionů.
 • Ukrajinská vláda navrhuje uvalit sankce na 172 občanů Ruska a dalších zemí a 65 ruských firem. Podle ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka není vyloučeno ani omezení dodávek ruského plynu do Evropy, který teče potrubím na ukrajinském území.
 • Prodeje luxusních automobilů BMW se v červenci meziročně zvýšily o osm procent na téměř 139 400 vozů. Oznámila to v pátek německá automobilka BMW, která je největším výrobcem luxusních aut na světě. Společnost však podle agentury Reuters ztrácí svůj náskok před domácím konkurentem Audi kvůli slabšímu růstu ve Spojených státech a Evropě.
 • Akcionáři ztrátových italských aerolinií Alitalia v pátek schválili dohodu o spojení se společností Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů. Etihad koupí v Alitalii 49 % akcií. Dohoda, jejíž konečné podmínky sjednala ve čtvrtek italská vláda s vedením Etihad, bude oficiálně podepsána ještě dnes.
 • Tempo poklesu prodeje nových osobních automobilů v Rusku v červenci vzrostlo na 23 % z červnového tempa 17 %. Sdělila to v pátek Asociace evropských podniků (AEB), která v Rusku zastupuje zájmy evropských firem. Ruský automobilový trh letos dál klesá kvůli slabé ekonomice, kterou navíc podkopávají západní sankce a pokles kurzu rublu v důsledku ukrajinské krize.

Páteční výsledková sezóna

Shrnutí obchodování na evropských trzích v uplynulém týdnu

V pondělí skončilo obchodování na hlavních evropských akciových trzích nejednotně. Část investorů ocenila vyřešení situace kolem problémového portugalského finančního ústavu Banco Espírito Santo, trhy ale dolů táhl realitní sektor. Britský FTSE 100 zakončil mírně pod nulou se ztrátou 0,02 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,34 % a německý DAX odevzdal 0,61 %.

V úterý se trhy sjednotily, když investory příjemně překvapily čtvrtletní hospodářské výsledky společností Crédit Agricole, Deutsche Post a UniCredit. Britský FTSE 100 připsal 0,07 %, francouzský CAC 40 0,37 % a německý DAX 0,39 %.

Ve středu evropské akcie v reakci na převážně slabší údaje z národních ekonomik starého kontinentu a pokračující nejistotu ohledně dalšího možného růstu napětí mezi Ukrajinou a Ruskem oslabily. Investory kromě jiného znepokojily také údaje o vývoji italské ekonomiky, která se podle předběžných dat v letošním druhém čtvrtletí propadla zpět do recese. Britský FTSE 100 oslabil o 0,69 %, německý DAX odepsal 0,65 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,61 %.

Taktéž ve čtvrtek evropské burzy skončily v červených číslech. Investoři očekávali, že by Evropská centrální banka mohla konečně přistoupit k dalším opatřením na podporu evropského hospodářství, šéf ECB ovšem na své tiskové konferenci po jejím zasedání pouze oznámil, že banka zintenzivnila přípravy programu na nákup zajištěných cenných papírů (ABS). Část trhu se akcií zbavovala také kvůli novým protizápadním potravinovým sankcím Ruska. Britský FTSE 100 oslabil o 0,58 %, německý DAX klesl o procento a francouzský CAC 40 odepsal 1,36 %.

Závěr týdne mnoho změn nepřinesl. Mezi investory nadále převažovali prodejci, kteří se obávají možných důsledků sankční války, kterou proti sobě vedou Západ a Rusko. Pozornost na sebe nadále strhávaly také boje ukrajinské armády proti proruským separatistům operujícím na východě Ukrajiny. Britský FTSE 100 klesl o 0,45 %, německý DAX oslabil o 0,33 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,05 %.

Za celý obchodní týden oslabil britský akciový index FTSE 100 o 1,63 % na 6 567,36 bodu, německý DAX odepsal 2,18 % na 9 009,32 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 1,31 % na 4 147,81 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 ztratil 2,14 %.

Evropské akcie (4.-8. srpna 2014)

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: CNBC
Ze světa investičních doporučení (23. srpna)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (23. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly
před hodinou

Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly

Kanadské maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně stagnovaly po poklesu o 0,2 % v květnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
14:10

Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75 miliard USD

Čína v pátek oznámila uvalení dalších cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard USD. Tarify se mají...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby
13:57

Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby

Americká centrální banka by měla pokračovat v uvolňování měnové politiky, protože inverze výnosové křivky 2letých a...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím
13:32

Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím

Ruská automobilka GAZ může od 21. října do 20. dubna přejít na čtyřdenní pracovní týden se snížením mezd zaměstnancům...
Rusko Auta
Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem
12:58

Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem

Evropská unie chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur, který by posílil "evropské šampiony" vůči...
Evropská unie Investice
Tesla jedná s jihokorejskou LG Chem o dodávkách baterií
12:32

Tesla jedná s jihokorejskou LG Chem o dodávkách baterií

Americký výrobce elektromobilů Tesla je v pokročilé fázi jednání s jihokorejskou společností LG Chem o dodávkách...
Tesla Americké akcie Jižní Korea
Čínský jüan v pátek klesl k dolaru nejníže za jedenáct let
12:00

Čínský jüan v pátek klesl k dolaru nejníže za jedenáct let

Čínský jüan v pátek vůči americkému dolaru klesl na nejnižší úroveň od března 2008. Poté, co v uplynulých týdnech...
Čínský jüan Čína Měnové války
Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste
11:32

Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste

Většina digitální měn se v závěru pracovního týdne pohybuje v zelených číslech. Bitcoin kolem 11.20 SELČ podle...
Kryptoměny Bitcoin
Začíná summit G7, v novém formátu bude jednat o nerovnostech
11:06

Začíná summit G7, v novém formátu bude jednat o nerovnostech

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu začne třídenní summit sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7...
Světová ekonomika Politika
Skupina Unipetrol chce získat sedm čerpacích stanic na Slovensku
10:48

Skupina Unipetrol chce získat sedm čerpacích stanic na Slovensku

Petrochemický holding Unipetrol chce na Slovensku získat dalších sedm čerpacích stanic. Transakci začal dříve v tomto...
Unipetrol Slovensko Petrochemie
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely v zelených číslech
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely v zelených číslech
10:30

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely v zelených číslech

Asijské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když investoři čekali na páteční vystoupení šéfa Fedu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Handelsblatt: ThyssenKrupp jedná o převzetí firmy Klöckner
Handelsblatt: ThyssenKrupp jedná o převzetí firmy Klöckner
10:01

Handelsblatt: ThyssenKrupp jedná o převzetí firmy Klöckner

Německá ocelářská a strojírenská společnost ThyssenKrupp jedná o koupi obchodníka s kovy Klöckner s cílem posílit své...
Fúze a akvizice Německo
VMware koupí dvě softwarové firmy za téměř pět miliard USD
09:41

VMware koupí dvě softwarové firmy za téměř pět miliard USD

Softwarová společnost VMware koupí dvě společnosti zaměřené na cloud - Pivotal Software a Carbon Black. Hodnota obou...
Americké akcie Fúze a akvizice
Hasbro kupuje mediální Entertainment One za 4 miliardy USD
Hasbro kupuje mediální Entertainment One za 4 miliardy USD
09:00

Hasbro kupuje mediální Entertainment One za 4 miliardy USD

Americký výrobce hraček Hasbro koupí kanadskou mediální a distribuční firmu Entertainment One (eOne) za čtyři...
Fúze a akvizice Americké akcie
Co musíte ráno vědět (23. srpna)
Co musíte ráno vědět (23. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům v Evropě a Americe, na kolik si za první polovinu letošního roku přišla...
Musíte vědět