Evropské akcie si posledním zářijovým dnem připsaly další ziskové čtvrtletí

Evropské akcie v úterý posílily a zajistily si tím nejdelší řadu ziskových čtvrtletí od roku 2006. Investoři spoléhají na to, že Evropská centrální banka rozšíří podpůrnou politiku poté, co Eurostat v úterý zveřejnil předběžnou zprávu o inflaci.
Podle předběžné zprávy Eurostatu inflace v eurozóně v září zpomalila na 0,3 % meziročně ze srpnových 0,4 %. Investoři proto začali spekulovat o tom, že by ECB mohla rozšířit svou stimulativní politiku.
Britský FTSE 100 odepsal 0,36 % a za celé září oslabil o více než dvě procenta. Celé čtvrtletí bylo pro index rovněž ztrátové, od 1. července odevzdal 1,67 %. Francouzský CAC 40 naopak připsal 1,33 %, za celé září posílil o 0,8 % a za kvartál jen mírně ztratil 0,15 %. Německý DAX v úterý zpevnil o 0,55 %, za září zakončil prakticky na nule se ziskem 0,04 % a za celý kvartál odevzdal přes tři procenta.
Regionální Stoxx Europe 600 v úterý připsal 0,6 % a podařilo se mu tak smazat předchozí ztráty. Celý kvartál tak uzavřel v podstatě na zelené nule, i tak to pro něj byl tím pádem pátý ziskový kvartál za sebou, což představuje nejdelší ziskovou řadu od roku 2006. nejlépe si v úterý vedla síťová odvětví a potravinářský sektor, ztrácely naopak automobilky a pojišťovny.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Evropská komise došla letos v červnu k předběžnému závěru, že daňová rozhodnutí Irska ve prospěch americké společnosti Apple byla státní pomocí a má pochybnosti o souladu takové pomoci s pravidly unijního vnitřního trhu. Plyne to z v úterý zveřejněného textu zdůvodnění, proč se tehdy komise rozhodla spustit hloubkovou kontrolu daňových dohod mezi Irskem a touto společností. Dublin možné pochybení odmítá.
- Ruská centrální banka bude nucena zvážit možnost uvalení kapitálových kontrol, pokud by byl odliv kapitálu ze země intenzivnější. Uvedly to dva nejmenované zdroje obeznámené s jednáním. Podle těchto zdrojů by daná opatření byla pouze ochranná a zavedená jedině v případě, že čistý odliv kapitálu "výrazně" vzroste. Rubl následně oslabil až na hranici 44,4 rublu oproti koši měn, tedy na hladinu, na níž by centrální banka podle vlastní politiky měla začít intervenovat. Ruské ministerstvo financí však tuto zprávu popřelo.
- Evropská unie nebude v tuto chvíli měnit současnou podobu svých protiruských sankcí, spuštěných kvůli ukrajinské krizi. V úterý se na tom shodli velvyslanci členských zemí EU, kteří diskutovali o hodnocení současné situace na východě Ukrajiny.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu stagnovala na červencových 11,5 %, jak se očekávalo. Oproti srpnu 2013 o 0,5 procentního bodu klesla. V celé Evropské unii byla míra nezaměstnanosti 10,1 %, nejníže od února 2012. Zároveň to představuje pokles o 0,1 procentního bodu vůči červenci a 0,7 procentního bodu oproti srpnu 2013.
- Meziroční míra inflace v eurozóně v září klesla na 0,3 % ze srpnových 0,4 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat. Inflace v měnové unii se tak opět se vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky (ECB), která ji stanovila těsně pod dvěma procenty. Ke zpomalení inflace nejvíce přispěly ceny energií, které se snížily odhadem o 2,4 procenta. Ceny nezpracovaných potravin klesly odhadem o 0,9 procenta. Nejvíce naopak rostly ceny služeb, které se oproti loňskému září zvýšily odhadem o 1,1 procenta.
- Reakce španělské vlády na referendum o nezávislosti Katalánska, jehož konání si minulý týden stanovila katalánská regionální vláda, na sebe nenechala dlouho čekat. Kabinet premiéra Mariana Rajoye v pondělí oficiálně požádal Ústavní soud, aby zamýšlený plebiscit označil za nezákonný. Soud v tomto směru vynesl verdikt, který konání referenda pozastavuje. Je prý potřeba zvážit, zda toto hlasování neporušuje španělskou ústavu.
- Finální zpráva o vývoji HDP Spojeného království ve druhém kvartále revidovala předchozí data výše na 0,9 % mezikvartální růst z původně hlášených 0,8 %. Meziročně se produkce ekonomiky zvýšila o 3,2 %.
- Míra nezaměstnanosti v Itálii v srpnu klesla na 12,3 % z 12,6 % v červenci. Podíl mladých lidí ve věku 15-24 let, kteří jsou bez práce, však naopak vzrostl na rekordních 44,2 % z 43,2 % v červenci.
- Francie: Index cen výrobců v srpnu klesl o 0,3 % meziměsíčně, meziročně se snížil o 1,4 %.
- Francie: Spotřebitelské výdaje v srpnu vzrostly o 0,7 % meziměsíčně a 1,4 % meziročně.
- Rusko stále doufá, že tento týden s Ukrajinou urovná poslední nesrovnalosti ohledně časového plánu splátek ukrajinského dluhu za plyn. V kazašském městě Atyrau to v úterý prohlásil ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Zdůraznil, že Kyjev musí zaplatit alespoň část ze svého dluhu ve výši 5,3 miliardy dolarů, aby Gazprom mohl dodávky plynu na Ukrajinu obnovit.
- Inflace v Itálii zůstala v září druhý měsíc v záporném pásmu. Index spotřebitelských cen se v meziročním srovnání snížil o 0,1 % a proti srpnu ceny klesly o 0,3 %, oznámil v úterý italský statistický úřad ISTAT. Do deflačního pásma sklouzla Itálie v srpnu poprvé za 55 let.
- Nerovnováhy v obchodních a investičních tocích se od doby světové finanční krize výrazně zmírnily. Globální nerovnováha vyjádřená mírou deficitů a přebytků obchodní a platební bilance celkově klesla ze svého maxima před osmi lety zhruba o třetinu. Uvedl to v úterý Mezinárodní měnový fond v analytické kapitole své pololetní zprávy World Economic Outlook. Celou zprávu fond zveřejní za týden.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
