Americké akcie ve středu posílily díky vyhlídkám na stimulační opatření ze strany ECB
|

Americké akcie ve středu posílily díky vyhlídkám na stimulační opatření ze strany ECB

Americké akcie ve středu mírně posílily po nečekaném zveřejnění neoficiální zprávy o možném příštím kroku Evropské centrální banky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow ve středu připsal 0,22 % na 17 554,28 bodu, S&P 500 přidal 0,47 % na 2 032,12 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,27 % na 4 667,42 bodu. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie firem UnitedHealth, Chevron a United Technologies, ztrácely naopak IBM, Microsoft a Pfizer.

Americké akcie (21. ledna 2015)

Dva informované zdroje ve středu sdělily listu Wall Street Journal, že Evropská centrální banka jedná o možnosti zahájení programu kvantitativního uvolňování v objemu 50 miliard eur měsíčně. O plánu by měli guvernéři ECB jednat na čtvrtečním zasedání.

Trhy ve středu také překvapila kanadská centrální banka, která nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 % a zhoršila predikci růstu kanadské ekonomiky.

Nejaktivnější akcie středečního obchodování

Akcie společnosti Netflix ve středu posilovaly o více než 17 % poté, co v úterý firma ohlásila hospodářské výsledky za uplynulý kvartál, v němž dosáhla zisku na akcii 72 centů, ačkoli se čekalo 45 centů, a tržeb 1,49 miliardy dolarů v souladu s očekáváním. Ve čtvrtém kvartálu společnost získala 4,33 milionu nových uživatelů a v prvních třech měsících letošního roku očekává přírůstek až 4,05 milionu uživatelů.

Cenné papíry Northern Trust zpevnily o 6,2 % v reakci na středeční zveřejnění výsledků, které výrazně předčily predikce trhu. Newfield Exploration připsala 6,9 %, a rozšiřovala tak zisky třetí obchodní den v řadě. Akcie je na seznamu oblíbených emisí analytiků z RBC Capital Markets zveřejněném minulý týden. Analytici ji investorům doporučili především kvůli solidní rozvaze firmy a její likviditě.

Advanced Micro Devices podražila o 8,7 % poté, co v úterý oznámila, že ve čtvrtém kvartálu byla na nule, pokud jde o zisk (či ztrátu). Nenaplnila ale odhady analytiků, kteří doufali v zisk na akcii ve výši jednoho centu. Tržby firmy očekávání naplnily, když dosáhly 1,24 miliardy dolarů.

UnitedHealth Group připsala 3,5 % v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky, které předčily očekávání trhu. Firma dosáhla zisku 1,55 dolaru na akcii (odhad: 1,50 dolaru) a její tržby meziročně vzrostly na 33,43 miliardy dolarů z 31,12 miliardy dolarů v posledních třech měsících roku 2013, analytici očekávali 33,18 miliardy dolarů.

Cree zpevnila o necelých 5 %, když ohlásila kvartální výsledky, které překonaly predikce trhu. Firma dosáhla zisku na akcii 33 centů a tržeb 413,2 milionu dolarů, trh čekal 22 centů na akcii při tržbách 412,1 milionu dolarů.

Nedařilo se naopak akciím společnosti IBM (-3,10 %), jejíž hospodářské výsledky zveřejněné v úterý po ukončení obchodování trhy nenadchly. Zisk byl sice vyšší, než se čekalo (5,81 dolaru na akcii oproti odhadu 5,44 dolaru na akcii), tržby však výrazně zaostaly (24,11 miliardy dolarů oproti odhadu 24,83 miliardy dolarů).

Ztrácely i akcie společnosti CA (-5,46 %), dříve známé jako Computer Associates. Firma v úterý reportovala jedenáctý kvartální pokles tržeb v řadě a také pokles zisku, čímž investory nepotěšila.

Podle analytiků by již brzy mohlo dojít k ohlášení snížení dividendy pro akcionáře výrobce hraček Mattel (+1,03 %), pokud budou nadále klesat prodeje. V současnosti je dividenda firmy na 38 centech na akcii a její dividendový výnos 5,6 %.

Arena Pharmaceuticals ve středu krvácela a odepisovala téměř 11 % poté, co v úterý oznámila sekundární nabídku akcií.

Fifth Third Bancorp ve středu oslabovala o 3,04 % kvůli poklesu zisku ve čtvrtém kvartálu, a to navzdory tomu, že byl tento propad menší, než se trhy obávaly. Čistý zisk banky ve čtvrtém kvartálu klesl na 385 milionů dolarů z 402 milionů dolarů v předešlém roce, při přepočtení na akcie zisk stagnoval na 43 centech na akcii. Výnosy banky klesly na 1,54 miliardy dolarů z 1,61 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali zisk na akcii ve výši 42 centů a výnosy 1,51 miliardy dolarů.

Ropné společnosti ve středu těžily z oživující ceny ropy. ExxonMobil připsala 0,86 % a dařilo se i dalším v sektoru, včetně firem Chevron, Hess, Newfield Exploration a Denbury Resources.

Akcie internetového prodejce Amazon.com zpevnily o necelá tři procenta poté, co CNBC vyvrátila zprávy o tom, že Carl Icahn drží ve firmě významný podíl. Boeing (+0,91 %) posiloval díky predikci silné poptávky po svých letadlech s nízkou spotřebou.

Pojišťovny Aetna, Cigna, Humana a Anthem reagovaly pozitivně na hospodářské výsledky UnitedHealth ve čtvrtém kvartálu a zamířily také nahoru.

Výrobce strojů na sekvencování DNA Illumina ztrácel 2,5 % poté, co prezident Barack Obama nezmínil důležitost výzkumu lidského genomu ve své zprávě o stavu unie.

Akcie BHP Billiton posílily o necelá dvě procenta v reakci na zprávu, že britsko-australský těžební gigant výrazně omezí do poloviny roku 2015 výdaje na těžbu z břidličných formací v USA. K omezování investic již přikročily také ropné společnosti Total, BP či ConocoPhillips.

Po ukončení středečního obchodování reportovala hospodářské výsledky společnost eBay (-0,56 %). Analytici očekávali, že dosáhne zisku na akcii ve výši 89 centů a tržeb 4,93 miliardy dolarů, firma očekávání předčila a vykázala zisk ve výši 90 centů na akcii při tržbách 4,92 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie posílily o 3,5 % i díky tomu, že se firma dohodla s aktivistickým investorem Carlem Icahnem na "neútočení".

Společnost American Express po ukončení obchodování oznámila, že v letošním roce plánuje propustit tisíce zaměstnanců. Firma zároveň reportovala výsledky za uplynulý kvartál, v němž dosáhla tržeb 8,39 miliardy dolarů, ačkoli se očekávalo 8,52 miliardy dolarů. Očekávání naopak naplnil zisk na akcii, který predikci 1,38 dolaru překonal o cent. Akcie v poobchodní fázi reagovaly ztrátou o více než procento.

Kvartální čísla odhalila i firma SanDisk, jejíž zisk překonal odhady (1,30 dolaru na akcii oproti očekávání 1,26 dolaru na akcii), zatímco tržby byly v souladu s očekáváním na 1,74 miliardy dolarů. Akcie v poobchodní fázi posilovaly o více než 2 %.

Fed přehodnocuje svůj optimismus, do zvyšování sazeb se nejspíše nepohrne

Americká centrální banka začala přehodnocovat svůj výhled ekonomiky na příští rok kvůli slabosti globální ekonomiky a neuspokojivým datům o spotřebitelských výdajích v USA. Nepříznivé okolnosti by mohly totiž Fed pozdržet v jeho záměru začít se zvyšováním úrokových sazeb.

Šéf pobočky Fedu v San Franciscu John Williams minulý týden uvedl, že sníží svůj odhad amerického růstu kvůli pomalejšímu vývoji dalších světových ekonomik. Dennis Lockhart, šéf atlantského Fedu, 12. ledna prohlásil, že by Fed měl být "opatrný" v přístupu ke zvyšování sazeb. Oba guvernéři jsou letos hlasujícími členy FOMC.

Slabost ekonomik v Evropě, Japonsku a Číně zbrzdila optimismus ohledně globálního vývoje. Mezinárodní měnový fond i Světová banka zhoršily svůj výhled globálního růstu. Na určité zpomalení navíc ukázal i nečekaně silný propad maloobchodních tržeb ve Spojených státech minulý měsíc, který naznačuje, že Američané se do utrácení nehrnou navzdory snižujícím se nákladům na pohonné hmoty a zlepšující se situaci na trhu práce.

"V oficiální teorii našich představitelů o tom, že klesající cena ropy je pro USA dobrá a že USA dokážou růst i v prostředí pomalého růstu všude jinde, se začínají objevovat trhliny," říká Thomas Costerg, ekonom ze Standard Chartered. "Čelíme určitému protivětru."

Guvernéři Fedu se sejdou na své pravidelné dvoudenní zasedání příští týden 27 až 28. ledna, ale nové projekce růstu by měli vydat nejdříve v březnu. I to nejmenší snížení predikce růstu by však naznačilo, že Fed myslí vážně svůj příslib "být trpělivý" při prvním zvýšení sazeb od roku 2006. Šéfka Fedu Janet Yellenová v prosinci na tiskové konferenci uvedla, že banka ke zvýšení sazeb rozhodně nepřistoupí na "několika" dalších zasedáních.

Oblíbený indikátor Fedu, index výdajů na osobní spotřebu (PCE), v listopadu zpomalil na 1,2 % meziročně z říjnových 1,4 % a nachází se pod 2% cílem Fedu už 31 měsíců v řadě.

Podle statistiky amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), který zveřejňuje každý týden průměrné ceny benzínu a nafty v zemi, tyto ceny nyní klesají už šestnáctý týden v řadě. Ceny benzínu se snížily každý týden od 29. září, kdy cena dosahovala 3,354 dolaru za galon. V úterý 20. ledna byla na 2,066 dolaru za galon, což je nejnižší cena od 27. dubna 2009.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně vzrostla více, než se čekalo. Trh vyhlížel 1,2% růst na 1,04 milionu jednotek anualizovaně po listopadovém poklesu o 4,5 % (revidováno z 1,6% poklesu), výstavba vzrostla o 4,4 % na 4,09 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení naopak klesl o 1,9 % na 4,032 milionu jednotek, čekal se 0,8% růst po listopadovém poklesu o 3,7 %.
  • Britsko-australský těžební obr BHP Billiton sníží do poloviny roku 2015 výdaje na těžbu z břidličných formací ve Spojených státech. Firma, která je podle tržní hodnoty největší těžební společností na světě, se nyní potýká s propadem cen železné rudy, mědi a ropy. Chce však dodržet slib, že kvůli prudkému poklesu cen komodit nesníží dividendu.
  • Ratingová agentura Standard & Poor's zaplatí dohromady kolem 80 milionů dolarů v rámci urovnání právního sporu ohledně jejích nepřesných hodnocení špatných hypoték v období nemovitostní bubliny. Ve středu to oznámila Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).
  • Kanadská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 %. Z analytiků oslovených agenturou Bloomberg tento krok nečekal nikdo. Zároveň uvedla, že letos očekává růst ekonomiky o 2,1 %. V roce 2016 by měla ekonomika růst tempem 2,4 %. K plné kapacitě by se ekonomika měla vrátit na konci roku 2016.
  • Z dokumentu, který koluje mezi členy Měnového výboru Evropské centrální banky, vyplývá, že by ECB mohla na svém čtvrtečním zasedání přijít s programem kvantitativního uvolňování v objemu 50 miliard eur měsíčně do konce roku 2016. Zprávu přinesly deníku Wall Street Journal dva nejmenované zdroje obeznámené s jednáním.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Travelers ve 4Q2014: Provozní zisk na akcii 3,07 USD (odhad: 2,54 USD), tržby: 6,78 miliardy USD (odhad: 6,79 miliardy USD).
  • Výsledky Verizon ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 33,19 miliardy dolarů.

Ceny ropy stouply o dvě procenta

Světové ceny ropy se ve středu zvýšily zhruba o dvě procenta kvůli očekávání, že omezování investic do těžby časem povede ke zdražování této strategicky důležité suroviny. S nárůstem cen ropy během letošního roku počítají Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Cena severomořské ropy Brent vykazovala krátce po 21.30 SEČ nárůst o 94 centů na 48,94 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zdražila o více než dolar na 47,67 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Od loňského června se ceny ropy snížily o zhruba 60 %, což přimělo řadu ropných firem k omezování investic. Šéf italské energetické společnosti Eni Claudio Descalzi ve středu varoval, že by ropa v budoucnosti kvůli nedostatečným investicím do těžby mohla zdražit až na 200 dolarů za barel.

Cena zlata po nečekaném zveřejnění zprávy o možném programu kvantitativního uvolňování ze strany ECB prudce klesla, postupně se však šplhala zpátky nahoru a po 21.30 už byla její cena stejná jako dříve na 1 294,60 dolaru za trojskou unci.

Stejně na tom byl kurz eura k dolaru. Nejdříve euro prudce kleslo, následně vyletělo nahoru a postupně se vracelo na původní hodnotu, takže po 21.30 se kurz pohyboval spíše do strany, dolar jen mírně oslaboval na 1,1582 EUR/USD. Vůči jenu dolar oslaboval výrazněji, a to o 0,75 % na 117,94 USD/JPY.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
včera v 22:04

Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné

Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné...
Latinská Amerika Emerging Markets HDP
Huawei představil nový telefon Mate 40
včera v 20:45

Huawei představil nový telefon Mate 40

Čínská společnost Huawei navzdory rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států představila svůj nový chytrý telefon...
Mobilní telefony Čína
Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent
včera v 20:15

Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent

Akcie vývojáře produktů pro zabezpečení a ochranu počítačů McAfee první den na burze klesají o sedm procent. Firma z...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
včera v 18:00

Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
včera v 17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
včera v 16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 % na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně posílily...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
včera v 16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
včera v 15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
včera v 15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 %. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v zemích,...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
včera v 15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
včera v 14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
včera v 13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus