Americké akcie ve středu posílily díky vyhlídkám na stimulační opatření ze strany ECB
|

Americké akcie ve středu posílily díky vyhlídkám na stimulační opatření ze strany ECB

Americké akcie ve středu mírně posílily po nečekaném zveřejnění neoficiální zprávy o možném příštím kroku Evropské centrální banky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow ve středu připsal 0,22 % na 17 554,28 bodu, S&P 500 přidal 0,47 % na 2 032,12 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,27 % na 4 667,42 bodu. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie firem UnitedHealth, Chevron a United Technologies, ztrácely naopak IBM, Microsoft a Pfizer.

Americké akcie (21. ledna 2015)

Dva informované zdroje ve středu sdělily listu Wall Street Journal, že Evropská centrální banka jedná o možnosti zahájení programu kvantitativního uvolňování v objemu 50 miliard eur měsíčně. O plánu by měli guvernéři ECB jednat na čtvrtečním zasedání.

Trhy ve středu také překvapila kanadská centrální banka, která nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 % a zhoršila predikci růstu kanadské ekonomiky.

Nejaktivnější akcie středečního obchodování

Akcie společnosti Netflix ve středu posilovaly o více než 17 % poté, co v úterý firma ohlásila hospodářské výsledky za uplynulý kvartál, v němž dosáhla zisku na akcii 72 centů, ačkoli se čekalo 45 centů, a tržeb 1,49 miliardy dolarů v souladu s očekáváním. Ve čtvrtém kvartálu společnost získala 4,33 milionu nových uživatelů a v prvních třech měsících letošního roku očekává přírůstek až 4,05 milionu uživatelů.

Cenné papíry Northern Trust zpevnily o 6,2 % v reakci na středeční zveřejnění výsledků, které výrazně předčily predikce trhu. Newfield Exploration připsala 6,9 %, a rozšiřovala tak zisky třetí obchodní den v řadě. Akcie je na seznamu oblíbených emisí analytiků z RBC Capital Markets zveřejněném minulý týden. Analytici ji investorům doporučili především kvůli solidní rozvaze firmy a její likviditě.

Advanced Micro Devices podražila o 8,7 % poté, co v úterý oznámila, že ve čtvrtém kvartálu byla na nule, pokud jde o zisk (či ztrátu). Nenaplnila ale odhady analytiků, kteří doufali v zisk na akcii ve výši jednoho centu. Tržby firmy očekávání naplnily, když dosáhly 1,24 miliardy dolarů.

UnitedHealth Group připsala 3,5 % v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky, které předčily očekávání trhu. Firma dosáhla zisku 1,55 dolaru na akcii (odhad: 1,50 dolaru) a její tržby meziročně vzrostly na 33,43 miliardy dolarů z 31,12 miliardy dolarů v posledních třech měsících roku 2013, analytici očekávali 33,18 miliardy dolarů.

Cree zpevnila o necelých 5 %, když ohlásila kvartální výsledky, které překonaly predikce trhu. Firma dosáhla zisku na akcii 33 centů a tržeb 413,2 milionu dolarů, trh čekal 22 centů na akcii při tržbách 412,1 milionu dolarů.

Nedařilo se naopak akciím společnosti IBM (-3,10 %), jejíž hospodářské výsledky zveřejněné v úterý po ukončení obchodování trhy nenadchly. Zisk byl sice vyšší, než se čekalo (5,81 dolaru na akcii oproti odhadu 5,44 dolaru na akcii), tržby však výrazně zaostaly (24,11 miliardy dolarů oproti odhadu 24,83 miliardy dolarů).

Ztrácely i akcie společnosti CA (-5,46 %), dříve známé jako Computer Associates. Firma v úterý reportovala jedenáctý kvartální pokles tržeb v řadě a také pokles zisku, čímž investory nepotěšila.

Podle analytiků by již brzy mohlo dojít k ohlášení snížení dividendy pro akcionáře výrobce hraček Mattel (+1,03 %), pokud budou nadále klesat prodeje. V současnosti je dividenda firmy na 38 centech na akcii a její dividendový výnos 5,6 %.

Arena Pharmaceuticals ve středu krvácela a odepisovala téměř 11 % poté, co v úterý oznámila sekundární nabídku akcií.

Fifth Third Bancorp ve středu oslabovala o 3,04 % kvůli poklesu zisku ve čtvrtém kvartálu, a to navzdory tomu, že byl tento propad menší, než se trhy obávaly. Čistý zisk banky ve čtvrtém kvartálu klesl na 385 milionů dolarů z 402 milionů dolarů v předešlém roce, při přepočtení na akcie zisk stagnoval na 43 centech na akcii. Výnosy banky klesly na 1,54 miliardy dolarů z 1,61 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali zisk na akcii ve výši 42 centů a výnosy 1,51 miliardy dolarů.

Ropné společnosti ve středu těžily z oživující ceny ropy. ExxonMobil připsala 0,86 % a dařilo se i dalším v sektoru, včetně firem Chevron, Hess, Newfield Exploration a Denbury Resources.

Akcie internetového prodejce Amazon.com zpevnily o necelá tři procenta poté, co CNBC vyvrátila zprávy o tom, že Carl Icahn drží ve firmě významný podíl. Boeing (+0,91 %) posiloval díky predikci silné poptávky po svých letadlech s nízkou spotřebou.

Pojišťovny Aetna, Cigna, Humana a Anthem reagovaly pozitivně na hospodářské výsledky UnitedHealth ve čtvrtém kvartálu a zamířily také nahoru.

Výrobce strojů na sekvencování DNA Illumina ztrácel 2,5 % poté, co prezident Barack Obama nezmínil důležitost výzkumu lidského genomu ve své zprávě o stavu unie.

Akcie BHP Billiton posílily o necelá dvě procenta v reakci na zprávu, že britsko-australský těžební gigant výrazně omezí do poloviny roku 2015 výdaje na těžbu z břidličných formací v USA. K omezování investic již přikročily také ropné společnosti Total, BP či ConocoPhillips.

Po ukončení středečního obchodování reportovala hospodářské výsledky společnost eBay (-0,56 %). Analytici očekávali, že dosáhne zisku na akcii ve výši 89 centů a tržeb 4,93 miliardy dolarů, firma očekávání předčila a vykázala zisk ve výši 90 centů na akcii při tržbách 4,92 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie posílily o 3,5 % i díky tomu, že se firma dohodla s aktivistickým investorem Carlem Icahnem na "neútočení".

Společnost American Express po ukončení obchodování oznámila, že v letošním roce plánuje propustit tisíce zaměstnanců. Firma zároveň reportovala výsledky za uplynulý kvartál, v němž dosáhla tržeb 8,39 miliardy dolarů, ačkoli se očekávalo 8,52 miliardy dolarů. Očekávání naopak naplnil zisk na akcii, který predikci 1,38 dolaru překonal o cent. Akcie v poobchodní fázi reagovaly ztrátou o více než procento.

Kvartální čísla odhalila i firma SanDisk, jejíž zisk překonal odhady (1,30 dolaru na akcii oproti očekávání 1,26 dolaru na akcii), zatímco tržby byly v souladu s očekáváním na 1,74 miliardy dolarů. Akcie v poobchodní fázi posilovaly o více než 2 %.

Fed přehodnocuje svůj optimismus, do zvyšování sazeb se nejspíše nepohrne

Americká centrální banka začala přehodnocovat svůj výhled ekonomiky na příští rok kvůli slabosti globální ekonomiky a neuspokojivým datům o spotřebitelských výdajích v USA. Nepříznivé okolnosti by mohly totiž Fed pozdržet v jeho záměru začít se zvyšováním úrokových sazeb.

Šéf pobočky Fedu v San Franciscu John Williams minulý týden uvedl, že sníží svůj odhad amerického růstu kvůli pomalejšímu vývoji dalších světových ekonomik. Dennis Lockhart, šéf atlantského Fedu, 12. ledna prohlásil, že by Fed měl být "opatrný" v přístupu ke zvyšování sazeb. Oba guvernéři jsou letos hlasujícími členy FOMC.

Slabost ekonomik v Evropě, Japonsku a Číně zbrzdila optimismus ohledně globálního vývoje. Mezinárodní měnový fond i Světová banka zhoršily svůj výhled globálního růstu. Na určité zpomalení navíc ukázal i nečekaně silný propad maloobchodních tržeb ve Spojených státech minulý měsíc, který naznačuje, že Američané se do utrácení nehrnou navzdory snižujícím se nákladům na pohonné hmoty a zlepšující se situaci na trhu práce.

"V oficiální teorii našich představitelů o tom, že klesající cena ropy je pro USA dobrá a že USA dokážou růst i v prostředí pomalého růstu všude jinde, se začínají objevovat trhliny," říká Thomas Costerg, ekonom ze Standard Chartered. "Čelíme určitému protivětru."

Guvernéři Fedu se sejdou na své pravidelné dvoudenní zasedání příští týden 27 až 28. ledna, ale nové projekce růstu by měli vydat nejdříve v březnu. I to nejmenší snížení predikce růstu by však naznačilo, že Fed myslí vážně svůj příslib "být trpělivý" při prvním zvýšení sazeb od roku 2006. Šéfka Fedu Janet Yellenová v prosinci na tiskové konferenci uvedla, že banka ke zvýšení sazeb rozhodně nepřistoupí na "několika" dalších zasedáních.

Oblíbený indikátor Fedu, index výdajů na osobní spotřebu (PCE), v listopadu zpomalil na 1,2 % meziročně z říjnových 1,4 % a nachází se pod 2% cílem Fedu už 31 měsíců v řadě.

Podle statistiky amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), který zveřejňuje každý týden průměrné ceny benzínu a nafty v zemi, tyto ceny nyní klesají už šestnáctý týden v řadě. Ceny benzínu se snížily každý týden od 29. září, kdy cena dosahovala 3,354 dolaru za galon. V úterý 20. ledna byla na 2,066 dolaru za galon, což je nejnižší cena od 27. dubna 2009.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně vzrostla více, než se čekalo. Trh vyhlížel 1,2% růst na 1,04 milionu jednotek anualizovaně po listopadovém poklesu o 4,5 % (revidováno z 1,6% poklesu), výstavba vzrostla o 4,4 % na 4,09 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení naopak klesl o 1,9 % na 4,032 milionu jednotek, čekal se 0,8% růst po listopadovém poklesu o 3,7 %.
  • Britsko-australský těžební obr BHP Billiton sníží do poloviny roku 2015 výdaje na těžbu z břidličných formací ve Spojených státech. Firma, která je podle tržní hodnoty největší těžební společností na světě, se nyní potýká s propadem cen železné rudy, mědi a ropy. Chce však dodržet slib, že kvůli prudkému poklesu cen komodit nesníží dividendu.
  • Ratingová agentura Standard & Poor's zaplatí dohromady kolem 80 milionů dolarů v rámci urovnání právního sporu ohledně jejích nepřesných hodnocení špatných hypoték v období nemovitostní bubliny. Ve středu to oznámila Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).
  • Kanadská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 %. Z analytiků oslovených agenturou Bloomberg tento krok nečekal nikdo. Zároveň uvedla, že letos očekává růst ekonomiky o 2,1 %. V roce 2016 by měla ekonomika růst tempem 2,4 %. K plné kapacitě by se ekonomika měla vrátit na konci roku 2016.
  • Z dokumentu, který koluje mezi členy Měnového výboru Evropské centrální banky, vyplývá, že by ECB mohla na svém čtvrtečním zasedání přijít s programem kvantitativního uvolňování v objemu 50 miliard eur měsíčně do konce roku 2016. Zprávu přinesly deníku Wall Street Journal dva nejmenované zdroje obeznámené s jednáním.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Travelers ve 4Q2014: Provozní zisk na akcii 3,07 USD (odhad: 2,54 USD), tržby: 6,78 miliardy USD (odhad: 6,79 miliardy USD).
  • Výsledky Verizon ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 33,19 miliardy dolarů.

Ceny ropy stouply o dvě procenta

Světové ceny ropy se ve středu zvýšily zhruba o dvě procenta kvůli očekávání, že omezování investic do těžby časem povede ke zdražování této strategicky důležité suroviny. S nárůstem cen ropy během letošního roku počítají Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Cena severomořské ropy Brent vykazovala krátce po 21.30 SEČ nárůst o 94 centů na 48,94 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zdražila o více než dolar na 47,67 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Od loňského června se ceny ropy snížily o zhruba 60 %, což přimělo řadu ropných firem k omezování investic. Šéf italské energetické společnosti Eni Claudio Descalzi ve středu varoval, že by ropa v budoucnosti kvůli nedostatečným investicím do těžby mohla zdražit až na 200 dolarů za barel.

Cena zlata po nečekaném zveřejnění zprávy o možném programu kvantitativního uvolňování ze strany ECB prudce klesla, postupně se však šplhala zpátky nahoru a po 21.30 už byla její cena stejná jako dříve na 1 294,60 dolaru za trojskou unci.

Stejně na tom byl kurz eura k dolaru. Nejdříve euro prudce kleslo, následně vyletělo nahoru a postupně se vracelo na původní hodnotu, takže po 21.30 se kurz pohyboval spíše do strany, dolar jen mírně oslaboval na 1,1582 EUR/USD. Vůči jenu dolar oslaboval výrazněji, a to o 0,75 % na 117,94 USD/JPY.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch

Senát rozhodne o přistoupení k fiskálnímu paktu až po sněmovně
včera v 22:10

Senát rozhodne o přistoupení k fiskálnímu paktu až po sněmovně

Senát odročil projednávání návrhu na přistoupení Česka k fiskálnímu paktu členských států EU do doby, než ho projedná...
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
WSJ: Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem
včera v 22:04

WSJ: Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá začátkem příštího roku uvést na trh chytrý telefon se...
Samsung Mobilní telefony Technologie
Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je…
Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je nejvýše za pět měsíců

Americké akciové indexy v polovině týdne mírně posílily a širší index S&P 500 během obchodování vystoupil na nové...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Danske Bank se vzdá zisků z podezřelých transakcí v Estonsku
včera v 21:24

Danske Bank se vzdá zisků z podezřelých transakcí v Estonsku

Finanční ústav Danske Bank se vzdá zisků z transakcí v Estonsku, které jsou předmětem vyšetřování. Danske Bank je...
Estonsko Dánsko Evropské akcie
Senát schválil změny u zaměstnaneckých penzijních fondů
včera v 20:05

Senát schválil změny u zaměstnaneckých penzijních fondů

Senát schválil novelu, která upravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů. Změna má usnadnit volný pohyb...
Česká republika Penzijní fondy Evropská unie
Senát schválil přesnější pravomoci ČNB ve finančních krizích
včera v 19:59

Senát schválil přesnější pravomoci ČNB ve finančních krizích

Senát schválil vládní novelu zákona o ozdravných postupech, která upřesňuje pravomoci České národní banky v případě...
ČNB Česká republika Česká ekonomika
Klientům pojišťoven se zřejmě dostane větší ochrany
včera v 19:53

Klientům pojišťoven se zřejmě dostane větší ochrany

Větší ochranu klientům pojišťoven při prodeji pojištění má přinést nový zákon o distribuci pojištění a zajištění,...
Pojištění Pojišťovny Česká republika
Senát schválil státní záruku za půjčku 1,5 miliardy eur pro MMF
včera v 19:48

Senát schválil státní záruku za půjčku 1,5 miliardy eur pro MMF

Senát ve středu poměrně hladce schválil zákon o poskytnutí státní záruky České národní bance za půjčku Mezinárodnímu...
Česká republika Politika Mezinárodní měnový fond
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
včera v 18:27

Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě

Automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe zhruba 550 000 osobních a sportovně-užitkových vozů k opravě...
Ford Auta Americké akcie
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
včera v 18:14

Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair kvůli stávce palubního personálu příští týden zruší více než 12...
Irsko Doprava Evropské akcie
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
včera v 18:00

Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie Ericssonu zdražily o více než 9 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne zpevnily, když největší pozornost poutala výsledková sezóna a také...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost
včera v 17:30

USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost

Americká vláda začala vyšetřovat, zda dovoz uranu ohrožuje národní bezpečnost Spojených států. Oznámil to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Uran
Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD
včera v 17:03

Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se ve středu pohybuje v zelených číslech. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin kolem 17.00 podle...
Bitcoin Kryptoměny
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterního obchodování, když index PX stoupl o 0,55 % na 1 087,36 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
včera v 16:18

Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence

Zhruba 1 050 majitelů automobilů Tesla Model S se bude muset vzdát subvence 4 000 eur, kterou Německo poskytuje na...
Tesla Auta Americké akcie
Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu
včera v 15:20

Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu

Kladné hodnocení vývoje ekonomiky se mezi Čechy proti minulému roku zvýšilo. Dvě třetiny Čechů se domnívají, že...
Česká republika Česká ekonomika
Ze světa investičních doporučení (18. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. července)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie